wtorek, 16 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 9833 wyświetleń

Mleczny szturm

Mleczny szturm na zachód
W tym roku grajewski Mlekpol na inwestycję wyda 50 mln zł i liczy na unijne subwencje. Zaczyna też wielką ekspansję na unijnym rynku. Wprawdzie już dziś produkty Mlekpolu znane są w wielu krajach UW, ale to dopiero początek wielkiej wyprawy za Odrę.

Największa w Polsce spółdzielnia mleczarska chce w tym roku zwiększyć sprzedaż o ponad 400 mln zł. Dlatego szybko zwiększa skup i przerób masła, który w tym roku ma sięgnąć 725 mln litrów. Stanowi to prawie 10 proc. krajowej produkcji mleka. Na inwestycje wyda w tym roku ponad 50 mln zł.
Zdaniem prezesa Borawskiego, w tym roku Mlekpol zamierza sprzedać na unijnym rynku ok. 40 proc. swojej produkcji. Jest to prawie o jedną czwartą więcej niż w ubiegłym roku.
Dodatkowo już niedługo spółdzielnia zamierza uruchomić duże dostawy wyrobów do sieci handlowych w Czechach i Niemczech.
Po to, by sprostać lawinowo rosnącym zamówieniom zarówno w kraju jak i z zachodu Mlekpol stale inwestuje. Na początku miesiąca uruchomiono nową inwestycję grajewskiego Mlekpolu – linię do produkcji masła. Linia kosztowała Mlekpol ponad 18 mln zł, z czego 5 840 tys. dofinansowane zostało z unijnego programu SAPARD. Linia jest najnowocześniejszą tego typu w kraju. Jest w pełni zautomatyzowana. Jej budowa i uruchomienie odbyło się we współpracy z niemiecką firmą GEA PROCSS TECHNOLOGY.
- W tym roku spółdzielnia wyprodukuje 20 tys. ton masła. Roczna zdolność produkcyjna linii to 30 tys. ton – mówi Edmund Borawski, prezes SM Mlekpol. - Linia będzie w dalszym ciągu rozbudowywana. W najbliższym czasie planowany jest rozruch kolejnej inwestycji Mlekpolu, również w części finansowanej ze środków SAPARD-u. Będzie to linia do produkcji śmietanki UHT do kawy w jednorazowych opakowaniach o poj. 10 ml.

Nowa inwestycja została wyposażona w 4 zbiorniki do magazynowania śmietany (po 100 tys. litrów), urządzenie zmaślające, zbiornik przejściowy na masło, linie pakujące masło luzem w kartony, pakowaczkę, linię do rozmrażania masła w blokach i przygotowujące do formowania w kostki, system przygotowywania żywych kultur. Dodatkowo, dla poprawy warunków higienicznych i trwałości masła, w nowej linii zastosowany został system sterylnego powietrza. Oznacza to, że na każdym etapie produkcji masło nie ma kontaktu z powietrzem z otoczenia. A to znakomicie poprawia jego jakość oraz sterylność. Uruchomiona linia pozwala na przerób tłuszczu mlecznego z zakładów Mlekpolu w Mrągowie, Kolnie, Augustowie i Sejnach. Wydajność linii pozwala dodatkowo przerobić śmietanę zakupioną w innych zakładach i spółdzielniach. Masło produkowane na nowej linii wyróżnia się bardzo dobrą smarowalnością , zarówno w okresie letnim jak i zimowym.
MLEKPOL to największa polska spółdzielnia mleczarska. W jej skład wchodzi sześć zakładów produkcyjnych w: Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie i Augustowie. Spółdzielnia liczy ponad 16 tys. dostawców mleka. Jest producentem popularnej i cenionej na rynku marki „łaciate” i “Milko” oraz liderem w produkcji mleka UHT, posiadając około 40% udziału w rynku tego mleka w kraju. 35% produkcji MLEKPOLU trafia na eksport.
W bieżącym roku spółdzielni zamierza skupić około 725 mln litrów mleka, co stanowić będzie 10% pozyskiwanego surowca w skali kraju.
Więcej informacji prasowych na www.firstcommunications.pl
Lub tel. 0602/10-30-35, 085/743-68-56, 653-75-70 Agnieszka Maliszewska

wtorek, 16 kwietnia 2024

Ruszyły patrole motocyklowe

Komentarze (3)

Jestem dumna że mieszkam w Grajewie.
Dzięki mleczarni Grajewo jest znane na całym świecie.

Jestem z Grajewa , gdzie jest ta mleczarnia?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.