wtorek, 28 maja 2024

Sport

  • 45 komentarzy
  • 11386 wyświetleń

Mistrzostwa Kyokushin

19 marca 2005 r. (sobota) w hali MOSiR w Grajewie, ul. Strażacka 2 odbyły się

MISTRZOSTWA POLSKI WSCHODNIEJ w Karate KyokushinKomunikat końcowy - Juniorzy ( czytaj)
Komunikat końcowy - Seniorzy ( czytaj)


"Wydarzenie dzisiejsze to promocja miasta, powiatu nawet całego województwa. Można powiedzieć, że tego dnia Grajewo jest stolicą sportów walki. Jestem pełen podziwu dla organizatorów. Są to ludzie, którzy całym sercem oddają się społecznie wspieranie ich nawet symboliczne to przyjemność i satysfakcja. Impreza o takim zasięgu, z taką oprawą jest u nas po raz pierwszy. Organizatorzy obawiali się, że nie wszyscy dojadą, ale ten sport to cała filozofia, ludzie ci nie mogliby tu nie dotrzeć. Na widowni jest bardzo dużo osób, wszyscy są zaangażowani i z uwagą obserwują walki. Jako były czynny sportowiec podziwiam takie imprezy. Jestem pod wrażeniem walk kobiet" – powiedział Starosta Powiatu Grajewskiego Jarosław Augustowski.


Galeria zdjęć ...„Udział w tej imprezie jest niejako moim obowiązkiem. Jestem v-ce prezesem Polskiego Związku Karate ds. szkoleniowych więc trudno abym pozbawił siebie takiej gratki jak obejrzenie tylu zawodników. Mamy z tego okręgu kilkunastu członków kadry narodowej i obserwacja zawodników to doskonały moment żeby szukać kolejnych kandydatów-talentów, a także okazja do wymiany doświadczeń, spotkanie z szefami poszczególnych ośrodków z tego regionu. Bardzo się cieszę, że przyjechało ich tak dużo to swoisty „rekord Polski”. Ponieważ zawodników brało udział także bardzo wielu wydawało się, że organizatorzy będą mieli duże kłopoty ale wszystko przebiegało bardzo sprawnie. Bardzo dobra organizacja powoduje, że nie ma problemów, jest wspaniała atmosfera, publiczność dopisała łącznie z VIP-ami.
Elementy techniczne, które tu zastosowano to są elementy stosowane na Mistrzostwach Europy (podwyższenie do walki, rampa świetlna, doskonałe nagłośnienie, dwie stacje telewizyjne itp.), mogą one być modelowe na przyszłość przy organizacji imprezy tego typu. Należy też wspomnieć o pięknych pucharach, nagrodach. Zadbano także o sędziów (mają napoje) i zawodników, a nie tylko o VIP-ów. Z tych wszystkich względów cieszę się bardzo, że przyjechałem na tę imprezę, a jutro mam taką samą w Ustce. Ponadto jestem pełen podziwu dla p. Radka Mazurka , który dał pokaz swoich możliwości. Jest to wspaniałe, że nadal jest tak sprawny i silny i nie tylko potrafi mówić o karate ale pokazywać w doskonałym stylu.
Jego pokaz technik dozwolonych-niedozwolonych wymaga dużej sprawności fizycznej, bardzo ładnie mu wyszedł. Wziął na siebie bardzo dużo zadań, nazwaliśmy go nawet „człowiek-orkiestra”, jest organizatorem, robi pokazy, zajmuje się VIP-ami. Ponieważ zauważyłem wczoraj przy montażu urządzeń wielu ludzi – przyjaciół myślę, że następne zawody pozwolą Radkowi podzielić się pracą bo wielu z nich zapewne zobaczyło, że warto się w tę pracę zaangażować"- komentuje shihan Andrzej Drewniak„Mistrzostwa Polski Wschodniej to potężny wysiłek organizacyjny, trzeba wiele tygodni, aby wszystko przygotować. Myślę, że sprawdziliśmy się zarówno zarząd GKKK, wszyscy którzy nam pomagali, firmy, samorządy, również e-Grajewo.pl. Bardzo ważne jest to, że są pełne trybuny. To jest wspaniałe w tym wszystkim, cieszę się bardzo. Przyszło również wiele znaczących osób. Wszyscy się angażują, dopingują, pomagają. Jako prezes GKKK mogę powiedzieć, że myślimy o imprezie cyklicznej o czymś co będzie nasze grajewskie. Byłaby to możliwość rozwijania się naszych zawodników, ponieważ dla wielu z nich taki poziom jest jeszcze zbyt wysoki. Mogę tu również jako mieszkaniec Grajewa i jako policjant stwierdzić, że jest to alternatywa dla dzieci i młodzieży dla stania przed blokami, malowania po ścianach. Zamiast tego niech przyjdą tutaj do nas, mogą zacząć trenować, niech będą z nami. Gościmy dzisiaj shihan Andrzeja Drewniaka ( foto nr 3), który jest wielkim autorytetem dla zawodników znanym na całym świecie. Kiedy tu wszedł wszyscy byli podekscytowani, oczekiwali go. Cieszymy się, że jest dziś z nami” – powiedział nam prezes GKKK Ireneusz Gliniecki ( komendant KPP Grajewo).

( foto nr 3) Radosław Mazurek & shihan Andrzej Drewniak

„Wszyscy jesteśmy zafascynowani tymi walkami, poziom walk bardzo wysoki. Cieszę się, że zdołano pozyskać tyle funduszy, dzięki czemu mogła się odbyć impreza o takiej randze. Naszej hali troszeczkę jeszcze brakuje pogłos daje się we znaki. Myślę jednak, że wszyscy wyjdą stąd zadowoleni" – mówi kierownik MOSiR Ryszard KuźmaSeniorzy:( foto nr 1)
NAJLEPSZY ZAWODNIK Kowalczyk Dariusz Ełk
NAJLEPSZA ZAWODNICZKA Chilińska Beata Grajewo

"Impreza zorganizowana perfekcyjnie i z rozmachem. W tym roku pierwsza tej rangi w naszym regionie. Mile mnie zaskoczyła bardzo duża liczba zawodników we wszystkich kategoriach, a także duża liczba ośrodków, które wzięły w niej udział. Mogę pochwalić tutaj zawodników, którzy wzięli udział po raz pierwszy, nie bali się wystartować co jest bardzo ważne (sama decyzja). Później ważne są także umiejętności, ale pierwsza decyzja o starcie jest najważniejsza. Startowało poza tymi „pierwszakami” wielu utytułowanych zawodników, członków kadry narodowej, co zapewniło bardzo wysoki poziom zawodów" - Remigiusz Karpiński sędzia oraz trener i prezes Ełckiego Klubu Karate Kyokushin„Impreza bardzo udana, a że jestem kobietą podobają mi się szczególnie występy kobiet, są bardzo dynamiczne, energiczne. Wydaje mi się, że nie jest to tylko sport pokazowy, ale również wyczynowy. Widać zmęczenie oraz napięcie i chęć walki u wszystkich zawodników. Poziom walk pokazuje, że są to mistrzostwa. Zainteresowanie wszystkich, którzy są na widowni jest ogromne – komentuje wicestarosta powiatu grajewskiego Alicja Rutkowska


Kyokushin karate w Grajewie rozpoczęło swą działalność w 1991 roku. Inicjatorem
i założycielem był obecny instruktor Radosław Mazurek (l.39)( foto nr 3,5,6)"Organizatorzy turnieju Karate Kyokushin tak wysoko zawiesili poprzeczkę organizacyjną, że w najbliższej przyszłości trudno będzie przeprowadzić w grajewskiej hali imprezę o tak dużym rozmachu i zaangażowaniu tak licznej grupy ludzi. Bardzo pozytywne wrażenie wywarła na mnie filozofia tego sportu, wpajająca zawodnikom szacunek dla przeciwnika, nawet gdy jest on zdecydowanie słabszy. Bardzo podobało mi się również przywiązanie do tradycji i bogaty ceremoniał przeprowadzanych walk, a szczególnie niespotykany rytuał wymiany obsady sędziowskiej. Jestem przekonany, że turniej ten wywarł bardzo pozytywne wrażenie na kibicach zgromadzonych na trybunach i na długo pozostanie w ich pamięci" - komentuje Marek Mołczanowski (Rada Miasta Grajewo)"Impreza świetnie zorganizowana – ogromne gratulacje. Stowarzyszenie „Bezpieczne Grajewo”, którego jestem przedstawicielem wspiera tego typu dobre imprezy. „Odciągają” one dzieci i młodzież od złych wpływów i służą promocji zarówno miasta jak i samego sportu" - Latarowski Dariusz dyrektor ZSM nr1


Impreza „super”, wszystko jest dopięte „na ostatni guzik” i takie wydarzenia warto wspierać. Jest to coś naprawdę dobrego dla Grajewa. Wzbudziło zainteresowanie nie tylko młodzieży ale i dorosłych - Maciorowski Grzegorz - Firma Durobex


"Jestem już po raz drugi na tego typu imprezie, ale po raz pierwszy w roli sponsora niedużego, ale jednak - firma „Impresariat Artystyczny”. Chciałem tutaj współistnieć, ponieważ bardzo interesuje mnie sport; kiedyś nawet czynnie się nim zajmowałem.
Nie znam się za wiele na karate, ale oglądanie jest dla mnie ogromną przyjemnością. Zachowanie i temperament zawodników pokazuje ile wysiłku i pracy trzeba włożyć, aby coś sobą prezentować. Impreza warta kontynuowania" - Antoni Czajkowski Impresariat Artystyczny

" Dobra organizacja, a tego typu imprezy są trudne do przygotowania. Z boku, okiem obserwatora wygląda to bardzo prosto. Łatwo jest oceniać, nawet krytykować, ale włożony trud jest ogromny. Walki natomiast są takie jaki poziom prezentują zawodnicy. Mnie osobiście zafascynowały „maluchy” oraz walki kobiet.
To jest sport, na którym trzeba się chociaż trochę znać, żeby dokonywać oceny. Mnie impreza jako całość bardzo się podoba, wszystko jest właściwie „dopięte tak jak trzeba”. Imprez tego typu i podobnych życzyłbym sobie i mieszkańcom Grajewa – więcej" - opowiada Tadeusz Gryn Prezes PUK G-wo

www.Kyokushin.e-grajewo.pl

e-Grajewo.pl

Komentarze (45)

Ja mam jedno pytanie do Radosława Mazurka Dlaczego pisze Mistrzostwa Polski Wschodniej jak w kalendarzu imprez karate jest ze sa to Mistrzostwa Makroregionu Wschodniego .. Co zrobisz z pieniędzmi z wpisowego .?

A jednak u was jest cenzura wczoraj pisałem o tym karate dlaczego tej mojej wypowiedzi nie ma bo Mazurek wam zapłacił za reklame i za cenzure.

niezła impreza sie zapowiada

Warto przyjsc i zobaczyc karate kyokushin na wysokim poziomie, bedzie startowalo wielu świetnych zawodników.

Chciałbym wszystkich przeprosić, że nie mogę szybko odpowiedzieć na nurtujące pytania. Myślę, że więcej będę mógł powiedzieć o Mistrzostwach po zakończeniu imprezy.
Były zawodniku odpowiadam na Twoje pytanie: Mistrzostwa Polski Wschodniej są rzeczywiście szczebla makroregionu. W karate kyokushin makroregion obejmuje całą Polskę wschodnią tj. teren położony na wschód od rzeki Sanu i Wisły obejmując województwa lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz połowę mazowieckiego. Zatem teren -predystynuje nas w imieniu i porozumieniu z Polskim Związkiem Karate do takiego nazewnictwa zawodów.
Jeśli chodzi o pieniądze wolałbym w tej chwili powstrzymać się od odpowiedzi, ponieważ nie wiem tak naprawdę czy i ile dołożymy do zawodów.
Mogę teraz tylko nadmienić, że pieniądze zostaną wydatkowane zgodnie z prowadzoną dokumentacją rachunkową popartą rachunkami.

Panie Mazurek jak juz nawiazalismy rozmowe to niech pan powie po co panu tyle sponsorów ze pan bedzie dopłacał do imprezy znajac sport to jak sponsorzy są to do zawodów sie nie dopłaca . To co sponsorzy panu dają nagrody , puchary czy coś innego bo czytając to jest ich duzo ? . .... Pozdrawiam i czekam na szybka odpowiedz. .... Dlaczego na ostatnich zawodach nic pan nie osiagnął poza Beatą Chylinska a i ona tez juz w woj. zajmuje tylko 3 miejsce?. Serdecznie pozdrawiam .

Coś mi się wydaje Drogi BYŁY, że określenie "były" do Ciebie pasuje. Pozostań... BYŁYM.

To ja były i pozostane byłym ale wiem cos o działalnosci tej sekcji bo w niej uczestniczyłem a to jest grubymi nicmi szyte .....

Czytajac te wypowiedzi to nie wiem o co chodzi a to znaczy ze jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze wszyscy wiedza ze za karate sie płaci co miesiac to taki sport i tak jest przyjete ale oni nie jezdza na zawody wcale . Moze trenuja dla samych siebie nie wiem .

a co ma pidzian z dymkiem do karate??

Pudzian tez trenowal karate, ma 3KYU. Teraz, gdy ma przerwe w dźwiganiu ciężarów też ćwiczy karate. Strongmeni dawali pokazy na Mistrzostwach Europy w Karate Kyokushin 2004, w Warszawie.

hehe bedzie niezla imprezka przyjde poogladac moich qmpli z elq ^^

BYLY ZAWODNIKU KARATE JAK JESTES TAKI MADRY TO PRZYJDZ NA TRENING DO SENSEI MAZURKA GWARANTUJE WRAZEN CI NIE ZABRAKNIE, A JAK BYS SIE TROSZKE POTRENOWAL I ZOBACZYL JAK JEST NAPRAWDE BYS TAKICH GLUPOT NIE WYPISYWAL... POZDRAWIAM

ja jestem jedną z tych na zdjęciu i będę na pokazie i znam odpowiedzi na te pytania!
bo jak się na pisz tak lub inaczej to to będzie tak samo

Będzie super impreza. Warto to zobaczyć, gdyż w Grajewie rzadko coś takiego ma miejsce.

..mmmm będzie świetnie :) miło jest znać tyle wspaniałych osób biorących w tym udział ;) pozdro dla Was :) trenujcie dalej, bo warto ;)

Kupa śmiechu, popieram "byly zawodnik karate" pokarz ze i taka piekna dziedzina jest juz zapomniana a chodzi tylko hajs

Brawa dla Radka Mazurka za promocje Grajewa. Moje dziecko właśnie uczęszcza na karate, widzę ,obserwuje , jeżdze po zawodach (jako rodzic oczywiscie) to wspaniały sport dla dzieciaków - ogólno rozwojowy , uczy duscypliny wew., pewności. Polecam kazdemu z rodziców aby swoje pociechy zaszczepili własnie tym sportem. Dlaczego? poniewaz na lekcjach nauczyciele wf w szkołach podst., gimnazjach całkowicie olewaja zainteresowania sportowe naszych pociech. Zapytajcie sami co robią dzieci na lekcjach wf. Pozdrawiam

świetna impreza :))) gratulacje Beacie, Kasi, Marcinowi:* i Tomkowi :))) Byliście the best :)))

wysmiac bylych zawodnikow;] sprobuj zorganizowac taka impreze.... o sponsorow teraz ciezko a ze bylo ich tak duzo to swiadczy tylko o dobrej organizacji;d im wiecej kasy dla klubu tym lepiej... w grajewie duzo jest do zrobienia;d moze nowa sala +mata jakies worki...tarcze ciezarki.... wszystko kosztuje. Ełk znow najlepszy!! moze komunikat koncowy ze wszystkimi kategoriami juniorow i seniorow??:>;d

kozackie były te mistrzostwa, sam trenuje karate ale nienstartowałem zto moja siostra zajeła 3 miejsce w lekkim kontakcie powyżej 55 kg, kategoria 15-18 lat.Pozdrawiam senseja mazurka i jego synka oraz całą moją Łomże.

brawo Beata jestes najlepsza!!!!!!tak dalej!!!!trzymaj sie

SUPER PANIE MAZUREK OBY WSZYSCY TAK PROMOWALI SPORT I NASZE MIASTO GRAJEWO A TYCH JUDASZÓW NIECH PAN NIE SŁUCHA I NIE ODPISUJE IM BO SZKODA DLA NICH CZASU POZDRAWIAM.

Bebech tak 3m :)

Bebech to ty jestes judaszem co na sporcie si nie zna tak ci powiem

....Jeden fakt jest pomijany moze mi ktoś wyjasni dlaczego osiagniecia grajewskich zawodniczek i zawodników w tych zawodach sa tak żenujace.Sekcja istnieje od 1991r a sukcesów prawdziwych brak.Jeszcze jedno dlaczego treningi sa takie drogie ?

A ja bralem udział w tych zawodach. Były spoko, choć co do organizacji to uwag pareby się znlazło przede wszystkim na ilość zawodników biorących udział w zawodach a załatwianie z tym związanych spraw.

Składam podziękowania dla wszystkich pracowników i osób związanych z portalem e-grajewo za duże zaangażowanie jakim wykazali się podczas całej imprezy. Wkonaliśmy wspólnie kawał dobrej roboty. Dzięki!

Impreza naprawdę udana! - BRAWO!!!
Zabrakło tylko informatykom doświadczenia w obsłudze turniejów karate i troszeczkę lepszego dżwięku. Gdybyśmy od razu wystartowali z konkurencją kata oraz nie przeciągali rozpoczęcia było by idealnie - a tak, to (jak zawsze) impreza miała opóżnienie. Dzięki, że udało się tak rozplanować konkurencje na matach tak, że nie musiałam wychodzić na obie na raz. Startowałam w trzech konkurencjach i nie było żadnego kłopotu. Na ostatnich MPJ poproszono mnie na dwie maty na raz w full i ligcht kontakcie...
Jeszcze raz GRATULACJE za udaną organizację!!!
Pozdrawiam!

Zawody pierwsza klasa! Sensei Mazurek nie dał plamy i wraz z całym klubem pokazał jak należy organizować zawody. Osu!

Swietna impreza niema co tu duzo gadac sensej Radosław Mazurek spisał sie na medal dzienki niemu takie małe miasto jak Grajewo zostanie zapamientane na długo>>>>>>>>>>

Do wiadomości (to ja). Nauczyciele wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i gimnazjach nie olewają zainteresowań sportowych uczniów i robią wszystko by je rozwijać, jednak nie mają takich warunków do pracy jak Pan Radek, który jest również nauczycielem wf. Różnica polega na tym, że w/w n-le robią to społecznie, a na zawody też wyjeżdżają, tylko często brakuje im środków finansowych.

Miasto tak ale zawodnicy nie bo ich nie ma oprócz Chilinskiej co tez dali jej wygrac bo z Grajewa a gdzie reszta gdzie sa zawodnicy z Grajewa Panie Mazurek to nie jest piwrwszy turniej ze zawodnicy z Grajewa przegrywają . Powiem tak impreza dobra ale dla przyjezdnych i co oni powiedzą to powim ze Grajewo robi zawody na pokaz a nie dla wyniku . Dziekuje !!!

WITAM - MAM PYTANIE DO PANA MAZURKA - CHCIAŁBYM ZAPISAĆ SWOJE DZIECKO NA ZAJĘCIA PROWADZONE PRZEZ PANA GDZIE I KIEDY MOGĘ ZGŁOSIĆ SIE ?? ZA ODPOWIEDŹ SERDECZNIE DZIĘKUJE.

Mistrzostwa wypadły super! Dużo pracy nie poszło na marne, Pozdrawiam cały klub karate z Grajewa!!!!!!!!!!!! Oby więcej takich imprez. Osu!

WIELKIE BRAWA DLA BEATY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wszystkich niezadowolonych z osiągnięć grajewskich zawodników zapraszamy na treningi. Niech sami spróbują jak "łatwo" wygrywa się na macie. Najpierw podczas sparingów, później uczestnicząc w zawodach niższej rangi, a następnie na mistrzostwach makroregionu. Niech rozsławiają imię Grajewo poprzez swoje spektakularne występy. osu

Przeczytałem z uwagą wypowiedzi internautów. Żałuję, że nie mają odwagi podpisać się swoim imieniem i nazwiskiem. Łatwo jest krytykować niż samemu coś zrobić. Najbardziej bolą wypowiedzi ludzi, którzy powierzchownie wydają wyroki na innych. Panie „obserwatorze” nie zgadzam się z Pańskim osądem, iż wyniki grajewskich karateka są tak żenujące!

1. Na 5 startujących uzyskalismy 3 puchary w tym 1 za najlepszą zawodniczkę mistrzostw.
Zawodniczka wygrała swoje pojedynki przed czasem przez ippon również walkę finałową.
2. To prawda, że sekcja działa od 1991r. ale nasi zawodnicy mogli startować dopiero od 1998r. kiedy formalnie nawiązaliśmy współpracę z Komisją Kyokushin Polskiego Związku Karate.
3. Większość naszych członków GKKK to młodzież szkół podstawowych i osoby po 30-stce, którzy traktują karate jako sposób na zachowanie dobrego samopoczucia.
4. Niewielu mamy zawodników w wieku gimnazjalnym i licealnym, którzy mogliby reprezentować nasze miasto na tej imprezie jednocześnie z długim stażem treningowym.
5. Duże miasta reprezentują zawodnicy studenci z małych Ośrodków. Systematycznie ćwiczy tam od 150 do 300 osób w grupach typowo wyselekcjonowanych zawodników.
6. Zawodnicy startujący w zawodach ćwiczą dostatecznie długo co było widać ( brązowe pasy 8-10 lat treningu ) Nasi zawodnicy 2-3 lata jedynie Beata 6 lat treningu.
7. Zarząd GKKK zorganizował Mistrzostwa by przybliżyć i pokazać piękno sztuki karate licząc na lepszy i prężniejszy rozwój.
Jeśli chodzi o zbyt drogą składkę członkowską uważam, że jest niższa od innych sekcji działających na terenie Grajewa - treningi 1,5 h - od 3 do 5 treningów w tygodniu w grupie starszej.
Zarazem składka w Grajewie jest najniższa w całym województwie podlaskim przy jednoczesnym dotowaniu kłubów ościennych przez rodzime Urzędy Miast.
Grajewski klub utrzymuje się wyłacznie ze składek członkowskich.
Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli za pomoc jaką okazali przy realizacji tego przedsięwzięcia.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzę internautom zdrowych, spokojnych i pogodnych świąt.

Mazurek Radosław

Nagadałes sie duzo i ladnie napisałes ale co z tego wynika moim zdaniem nic ludzie po 30 to sa dorosłe osoby i niech płaca za treningi u was zawsze sie płaciło i bedzie sie płacic ...... A karate wiadomo co to jest moim zdaniem to komercja a wynik jest na 6 planie i taka jest prawda . Pozdrawiam i zycze Wesołych Swiat i mokrego dyngusa .

pozdrowienia dla Radka!!
tak 3-maj, nie zwaracaj uwagi na anonimowe piep......, IMPREZA BYŁA SUPER !!

Szczegółowe informacje na temat zapisów do Klubu KK są na stronie
www.Kyokushin.e-grajewo.pl
karateka

Jutro o 23.10 na Tele 5 relacja z Mistrzostw Makroregionu Wschodniego w telewizji. Kto nie wiedział może jeszcze zobaczyć.

zawody w grajewie bardzo mi sie podobały troche zła organizacja ,ale ogulnie było oki nawet wygrałam jedną walkę ato już dla mnie wielkie isiągnięcie bo zazwyczaj zostaje zdyskwalifikowana . Podobał mi sie pokaz sensei mazurka i jego grupy i walki full kontakt i inne to już chyba wszystko ja w nastepnym roku bede w full kontakcie takze mam nadzieje ze bedzie lepiej mam nadzieje ze sensei mazurek tez bedzie to juz chyba wsystko Pa Pa

zaluje ze nie wystompilem prze wlasno publicznosco bardzo chcialem wystompic ale to zalezalo tylko o d pana mazurka ominela mnie taka szansa

Witam, ciesze sie ze Grajewo odnosi takie sukcesy. Tylko jak zachcecic mlode osoby do karate??? Skoro odnosimy takie sukcesy to jednak nie na darmo.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.