Pomiary to bardzo ważna czynność na każdym placu budowy. Od pomiarów zależy między innymi rozpoczęcie wznoszenia jakiegokolwiek budynku - mieszkalnego lub przemysłowego. Wytyczenie różnych punktów, stworzenie mapy pomiarowej i wiele innych zadań to podstawa, bez której nie ruszymy dalej. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego, jak dokładne muszą być wymiary i że mierzenie tradycyjne, wręcz amatorskie (na przykład za pomocą sznurka i miary) nie zdadzą rezultatu przy istotnych i monumentalnych pracach budowlanych. Nie każdy też wie, ile pomiarów wyróżniają chociażby geodeci podczas swojej pracy.
Niwelacja i pomiary wysokościowe
W geodezji mamy do czynienia przede wszystkim z pomiarami wysokościowymi. Dzięki nim możemy wyznaczyć wysokości punktów, które odnoszą się do założonego punktu odniesienia. To proste zadanie może być utrudnione przez wiele różnych problemów. Między innymi pogodę - mgłę i dżdżysty deszcz - a także poprzez dużą różnicę wysokościową. To tak zwana niwelacja, która umożliwia wykonanie niezbędnych pomiarów. Dzieli się na między innymi niwelację geometryczną, satelitarną czy trygonometryczną.
Wiele z takich pomiarów trzeba wykonać profesjonalnym narzędziem. Takim narzędziem pomiarowym jest chociażby niwelator laserowy i dalmierz laserowy. Profesjonalne narzędzia zapewniają dokładność pomiaru i stabilizację urządzenia w każdych, nawet najbardziej ciężkich warunkach. Jakich? Takich, jak chociażby deszcz, gęsta mgła czy budowlany pył, utrudniający dostrzeżenie punktów pomiaru.
Pomiary za pomocą tachimetrów
Mamy do czynienia również z innymi pomiarami – chociażby sytuacyjno-wysokościowymi. Nazywa się je tachimetrią. Co wyznaczają? Dokładnie położenie punktów szczegółowych na wybranej płaszczyźnie. Geodeta wyznacza je za pomocą metody dwubiegunowej. I to na niej się wzoruje, wyznaczając ich położenie. Może też skorzystać z uniwersalnego sprzętu, czyli z teodolitów i tachimetrów, które przyspieszają i umożliwiają lepszą pracę przy tego typu zadaniach. Jakie tachimetry wyróżniamy? Tradycyjne bądź laserowe, czyli elektroniczne i dużo bardziej wydajne. Dziennik tachimetryczny to dziennik, który jest przeznaczony na zapisywanie tych dokonanych pomiarów. Na jego podstawie wykonuje się szkic terenu. Szeroki wybór tachimetrów znaleźć można na stronie https://pomiar24.pl/k/geodezja/tachimetry.
Mapa sytuacyjno-wysokościowa, do której warto jeszcze nawiązać, powstaje na podstawie odbitki mapy zasadniczej terenu, na którym ma znaleźć się w przyszłości budynek. Pomiary pokazują zmiany, jakie zaszły na tym obszarze. Określają, w jaki sposób projekt ma zostać zrealizowany.
Sposób wyznaczania pomiarów- zarządzenie
Zarządzenie z z dnia 9 listopada 2011 r. dokładnie określa, w jaki sposób należy wyznaczać pomiar, by był on jak najbardziej poprawny. Co jest istotne? Wybrana technika, metoda oraz technologia. Istnieją jednak przypadki, kiedy ustawę można „obejść”. Dotyczy to innych rozwiązań pomiarowych, które są w stanie zagwarantować uzyskanie dokładnych pomiarów z dokładnością podaną w tym rozporządzeniu. Wykonawca - czyli najczęściej profesjonalny geodeta – ma obowiązek przedstawienia tego rozwiązania w specjalnym, technicznym rozwiązaniu, które wyjaśni, w jaki sposób został zrealizowany pomiar. Dlatego przed realizacją jakichkolwiek zadań, należy odświeżyć sobie ustawę - zwłaszcza jeżeli chcemy kupić nowy pomiarowy sprzęt, dostępny w dobrych, specjalistycznych sklepach internetowych. Dotyczy to wielu narzędzi, które są tak pomocne w realizowaniu pomiaru w każdych, nawet trudnych warunkach.
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)