Warto przeczytać

Medale okolicznościowe - tradycja i prestiż

W Polsce wręczanie medali pamiątkowych podczas różnych wydarzeń ma długą historię. Krążki okolicznościowe są bardzo prestiżowym wyróżnieniem dla obdarowanych. Tradycja wręczania medali sięga dziesiątek lat wstecz. Sprawdźmy, jak się kształtowała?


Medale z okresu Pierwszej Rzeczypospolitej

Zamkowe kolekcje, na przykład ta zgromadzona w Zamku Królewskim w Warszawie, obfitują w prestiżowe medale, które przyznawane były różnym osobistościom na przestrzeni wieków. Już Stanisław August Poniatowski organizował królewski Cabinet des Medailles, czyli zamkową kolekcję medali okolicznościowych. Były one elementem pamiętnego, wytwornego stylu dworskiego. Jeszcze przed rozbiorami Rzeczypospolitej na zamkach i w pałacach tworzono specjalne miejsca, w których możni chwalili się przed swoimi dworzanami i przyjezdnymi gośćmi medalami upamiętniającymi ważne wydarzenia, ceremonie koronacyjne, zawarcie małżeństwa czy zwycięskie bitwy. Najcenniejsze były te medale, które ukazywały splendor monarchii i dodawały jej prestiżu na arenie międzynarodowej. 

Sztuka medalierska, czyli sztuka wytwarzania medali, w okresie Pierwszej Rzeczypospolitej miała się doskonale. Nadal się ją ceni, a zbiory numizmatyczne w muzeach są chętnie podziwiane przez odwiedzających. 

Czerpanie z tradycji polskiego medalierstwa

Produkowanie medali okolicznościowych bynajmniej nie ustało w czasach nowożytnych. Krążki nadal cieszą się popytem, czego dowodem jest fakt, że tworzone są medale na zamówienie firmy MCC Medale. Wykorzystywane są one przez przedsiębiorstwa i organizacje do podniesienia rangi marki czy urządzanych imprez. Z okazji ważnych rocznic i innych wydarzeń można zamówić medale okolicznościowe według indywidualnego projektu, w dowód uznania dla pracowników czy osób prezentujących bohaterską postawę. Często takie krążki pamiątkowe same w sobie są nagrodą dla zwycięzców konkursów naukowych czy artystycznych. 

Współczesne krążki za kilkadziesiąt lat również mogą wejść do kolekcji medali, pinsów metalowych i innych odznaczeń. Być może będą one prezentowane w gablotach muzeów i galerii lub gromadzone w prywatnych zbiorach. Medale okolicznościowe niosą za sobą pewien ładunek emocjonalny. Są cenną pamiątką, tradycyjnym sposobem na odznaczenie kogoś za ważne dokonania, ale i elementem pięknej polskiej historii.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.