W roku 2022, ogłoszonym Rokiem Romantyzmu Polskiego, mija dokładnie 200 lat od wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, zbioru wierszy wyznaczającego początek tejże epoki w dziejach polskiej literatury. Wyśmienitą okazją do celebracji rocznicy stał się tegoroczny finał akcji Narodowego Czytania, prowadzonej w Polsce już od 2012 roku, która ma na celu promowanie literatury narodowej, jej piękna oraz aksjologicznego i artystycznego potencjału. W ramach tej akcji, w sobotę 3 września 2022 roku o godzinie 11.00, w budynku Biblioteki Miejskiej, odbyło się zorganizowane przez miasto Grajewo wyjątkowe spotkanie, w którym i my–licealiści z Kopernika wzięliśmy udział. Mieliśmy wielką przyjemność gościć w naszym mieście panią Katarzynę Żak, znaną polską aktorkę filmową i teatralną oraz wokalistkę, która świetnie sprawdziła się także w roli prowadzącej całe to kulturalne przedsięwzięcie. Jej artystyczny wdzięk oraz niezrównany talent sprawiły, że wyjątkowa atmosfera zawładnęła naszymi sercami i umysłami.
Magia Mickiewiczowskich „Ballad i romansów”
Spotkanie rozpoczęto od przeczytania fragmentu listu Prezydenta RP, który przypomniał zebranym o znaczeniu „Ballad i romansów” w kontekście rozwoju polskiej literatury. Jak słusznie zauważyła na samym początku spotkania pani Katarzyna Żak, czytelnictwo w Polsce traci na popularności nie dlatego, że Polacy nie lubią czytać książek, lecz z powodu nieustannie rosnącej dostępności coraz to nowych rodzajów mediów. I w tym kontekście warto podkreślić, że kulturalne przedsięwzięcie cieszyło się wysoką frekwencją, a ogrom zainteresowania przekroczył oczekiwania samych organizatorów. Wszystko to obrazuje, jak znaczące miejsce w świadomości grajewian zajmuje Mistrz Adam Mickiewicz i jego twórczość.
W imprezie wzięli udział m.in. przedstawiciele magistratu oraz grono pedagogiczne miejscowych placówek edukacyjnych. I my, reprezentanci klasy humanistycznej (3C) i matematycznej (3B), pod opieką pań – Emilii Świderskiej i Anny Miłtakis – przybyliśmy do tymczasowej krainy poezji romantycznej położonej przy ul. Ełckiej 30 (jednak warto było poświęcić to sobotnie wrześniowe przedpołudnie i częściowo popołudnie na ten rodzaj aktywności ?). Co ciekawe, uczestnikami grajewskiego Narodowego Czytania byli też studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jak zatem widać, zainteresowanie poezją naszego wieszcza narodowego nie ogranicza się do jednego pokolenia. Przeciwnie – trafia ona do odbiorców w różnym wieku.
Czytający i jeden recytujący
Grono osób odczytujących fragmenty utworów zmienia się co roku, gdyż chętnych do udziału w akcji nigdy nie brakuje. Tym razem uczestnicy wydarzenia mieli okazję usłyszeć ballady i wiersze Mickiewicza w interpretacji m.in. Burmistrza Miasta Grajewo – Dariusza Latarowskiego, samej (a jakże!) prowadzącej, czyli pani Katarzyny Żak, przewodniczącej Rady Miasta Grajewo – Pani Haliny Muryjas-Rząsy wraz z radnymi. Czytającym udało się wprowadzić nas w fantastyczny, pełen tajemniczości i grozy świat ballad. Mimo iż za oknem panowało ciepłe, słoneczne przedpołudnie, zebrani – pod wpływem poezji – mogli doświadczyć chłodu nocy nad jeziorem Świteź czy też mrożącego krew w żyłach objawienia ducha Pana w „Lilijach”. Równie wiernie odwzorowano także gwarną, wesołą atmosferę karczmy „Rzym” i krotochwilną odsłonę „Pani Twardowskiej”. Z kolei Pan Grzegorz Curyło – wieloletni dyrektor naszego liceum – zaskoczył zebranych wyborną recytacją ballady „Powrót taty”. Tak, tak – wcale niekrótki tekst wyrecytowany (a nie odczytany) z wielkim artystycznym wyczuciem to, można śmiało rzec, wisienka na torcie, na co też zwróciła uwagę pani Katarzyna Żak, mówiąc: „Podniósł pan poprzeczkę”.
Odbiorcom – jak mniemam – towarzyszyło przekonanie, że czytający nie tylko w pełni rozumieją prezentowany tekst, lecz łączą się z jego treścią i przesłaniem na jakimś głębszym, powiedziałabym, metafizycznym poziomie. W przerwach między czytaniem poszczególnych utworów wśród zgromadzonej publiki dało się słyszeć głosy mówiące o uniwersalności i ponadczasowości poezji Mickiewicza, spisanej przecież ponad 200 lat temu, a jednak tak aktualnej i myślowo przystającej do czasów współczesnych. Szczery entuzjazm publiczności dał o sobie znać również w formie gorących oklasków, którymi nagradzano każdy występ.
Interesującym urozmaiceniem spotkania był quiz sprawdzający wiedzę uczestników pod kątem stopnia znajomości treści odczytywanych ballad, w którym szczególnie aktywny udział wzięła młodzież z naszego liceum (brawo!). Każda osoba, której udało się poprawnie odpowiedzieć na pytanie, otrzymała nagrodę w postaci biograficznej opowieści o Adamie Mickiewiczu autorstwa Iwony Kienzler.
I na koniec – wspaniały recital!
Powrót do korzeni poezji, która od początków swego istnienia związana jest przecież z muzyką, zapewniła nam pani Katarzyna Żak, uświetniając spotkanie recitalem, podczas którego publiczność miała okazję usłyszeć w jej wykonaniu utwory najwybitniejszych polskich autorów tekstów piosenek – Agnieszki Osieckiej czy Seweryna Krajewskiego. Utwory zaprezentowane przez Prowadzącą Narodowe Czytanie ukazały nam szeroką gamę ludzkich uczuć i doświadczeń. Muzyczne interpretacje wybranych piosenek przeplatane były anegdotami dotyczącymi okoliczności ich powstania oraz osobistymi doświadczeniami Wykonawczyni, związanymi z jej rozumieniem i przeżywaniem świata sztuki. Meliczne propozycje w wykonaniu Pani Żak określić mogę jako przejmująco ekspresywne zaproszenie do uniwersum muzyki i poezji. Wokalistka zadbała o odpowiednią artystyczną aurę poszczególnych utworów, łącząc w swoim wystąpieniu śpiew z grą aktorską.
W intrygujący i oryginalny sposób zinterpretowała doskonale znane wszem wobec utwory: „Małgośkę” czy „Uciekaj moje serce”. Nie zabrakło również ukłonu w stronę miejscowej społeczności w postaci piosenki „Mława”, do której w humorystyczny sposób wplecione zostały nazwy okolicznych miejscowości. Ostatnia piosenka („Gorzko mi”) napełniła zebranych pozytywną energią, bowiem publiczność spontanicznie przyłączyła się do występu, klaszcząc w rytm muzyki.
Nasz sobotni czas przeznaczony na obcowanie z kulturą wysoką, tak bliską sercom wrażliwych ludzi, to hołd złożony wielkiemu Polakowi – Adamowi Mickiewiczowi. Jednak oprócz uznania wspaniałości i wielkości poezji wieszcza spotkanie to stało się także okazją do uświadomienia sobie, jak ważne są interpretacja i czytanie tekstów ze zrozumieniem. Dodatkowo, dzięki miłości do polskiej poezji, można pielęgnować tak ważną w twórczości Mickiewicza więź międzypokoleniową.
Patrycja Haponik kl. III B
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Z przyjemnością przeczytałam tak świetnie zredagowany tekst. To już rzadkość, niestety.
gratulacje, gratulacje, gratulacje dla Autorki tekstu - poprawna polszczyzna, widać poziom i klasę, tak trzymać
Ładnie opisane, żałuję, że nie byłam!
Piekny tekst,pięknie opisane wydarzenie i prosimy o czesciejsze takie czytanie ,jest to bardzo ciekawe i pouczające dla wszystkich wydarzenie.Bardzo chetnie napewno dużo osob wezmie udzial w tym udzial