poniedziałek, 26 lutego 2024

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 13722 wyświetleń

"Łunochod" w Grajewie

Osoby niepełnosprawne w Grajewie mogą od niedawna bardziej swobodnie poruszać się po budynku MDK.

Miasto zakupiło urządzenia do transportu poruszających się na wózkach inwalidzkich. 2 wózki gąsiennicowe posiadają zasilanie akumulatorowe i będą spełniać swoje zadanie właśnie w budynku kina oraz adoptowanym po banku budynku UM, gdzie zostanie wykonany podjazd.

Osoba niepełnosprawna zostanie przetransportowania na piętro obiektu, jeżeli wyrazi taką potrzebę. Zamontowanie windy w świeżo wyremontowanym budynku MDK byłoby zbyt drogie, koszt jednego wózka to 14500 zł.

Konieczność stworzenia takich możliwości wynika z przepisów prawa budowlanego, które nakazuje zapewnienie niezbędnych warunków do korzystania z obiektów użyteczności publicznej przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Być może przyjmie się robocza nazwa jaką otrzymał wózek, zapewne z powodu podobnego sposobu poruszania się przy pomocy gąsiennic - "Łunochod". Tak nazywał się bezzałogowy, sterowany z Ziemi pojazd radziecki przeznaczony do badań Księżyca w ramach programu Łuna (przełom lat 60. i 70.)

e-Grajewo.pl

poniedziałek, 26 lutego 2024

Grajewo. "Gang Olsena" w akcji

Komentarze (7)

Dzięki temu urządzeniu niepełnosprawna uczennica mogła oglądać występy zespołów w Przeglądzie Teatrzyków Profilaktycznych. Dziękujemy.

to fajny sprzęt,ale nie chciałbym na tym jezdzić ani nikomu nie życzę. z powarzaniem PTASIEK

W koncu pomysleli nad tym problemem ktory dotyka kazdego niepelnosprawnego w kazdym miejskim budynku tego naszego miasta no nic mogla by byc winda ale i tak jest dobrze

Nie wszystkie osoby niepełnosprawne są w stanie przesiąść się same na te ustrojstwo. Tak czy inaczej są zdane na osoby trzecie....

hehe przed remontem nie pomysleli o windzie

GRATULUJE POMYSŁU! TYLKO W JAKI SPOSÓB OSOBA NIEPELNOSPRAWNA MA DOSTAC SIĘ DO OSOBY, KTÓRA OBSŁUGUJE TEN SCHODOŁAZ? CZY MA STAC POD KINEM I PROSIC LUDZI O POMOC? CZY NIKT O TYM NIE POMYŚLAL JAK WTEDY BĘDZIE SIE CZUŁA OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA?

a winda gdzie???????

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.