Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji to obecnie najbezpieczniejszy sposób na pozbycie się zmętniałej soczewki i przywrócenie Pacjentowi utraconej ostrości wzroku. Sprawdź, jak wygląda procedura zabiegowa i poznaj przeciwwskazania do usuwania zmętnienia soczewki oka tą metodą.
Zaćmy nie można wyleczyć za pomocą środków farmakologicznych, nie ma skutecznego leku na kataraktę. Tak więc, jakie możliwości masz po usłyszeniu diagnozy w gabinecie okulistycznym? Jedyną opcją jest operacja zaćmy w trybie jednodniowym, w trakcie której lekarz usuwa zmętniałą soczewkę. Jak wygląda leczenie zaćmy metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji?
Zabieg wykonuje wykwalifikowany i doświadczony lekarz chirurg. Najpierw specjalista aplikuje do oka krople znieczulające, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny (podczas pracy fakoemulsyfikatora może wystąpić jedynie uczucie szczypania, mrowienia). W kolejnym kroku wykonuje kilkumilimetrowe cięcie na rogówce i przeprowadza fakoemulsyfikację. Chirurg usuwa zmętniałą soczewkę i w jej miejsce wprowadza sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Zabieg trwa do 30 minut, nie wymaga długiej rekonwalescencji ani wymaga pobytu w szpitalu. Pacjent nie spędza w klinice okulistycznej więcej niż kilka godzin. Następnego dnia odbywa się pierwsza wizyta kontrolna, podczas której lekarz sprawdza m.in. umiejscowienie sztucznej soczewki i upewnia się, że nie wystąpiły żadne niepożądane komplikacje pozabiegowe. Druga kontrola jest wyznaczona mniej więcej na tydzień po zabiegu. Trzecia wizyta kontrolna odbywa się około miesiąc po zabiegu.
Operację zaćmy z wszczepieniem soczewki wewnątrzgałkowej zawsze poprzedza rozmowa kwalifikacyjna z lekarzem. Specjalista na podstawie wywiadu medycznego, wielu badań i oceny ogólnego stanu zdrowia Pacjenta podejmuje decyzję o kwalifikacji do zabiegu.
Warto zaznaczyć, że wystarczy jedna operacja, aby Pacjent odzyskał ostrość widzenia. Fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa to technologia, która pozwala na usunięcie zmętniałej soczewki w każdym etapie zaawansowania schorzenia!
Po operacji usunięcia zaćmy Pacjent musi unikać dźwigania, pocierania operowanego oka dłońmi, schylania. Zalecamy prowadzenie oszczędzającego trybu życia. Przez miesiąc po operacji katarakty należy zrezygnować z kosmetyków kolorowych (makijażu). Powinno się spać na boku przeciwnym, niż operowane oko. Konieczne jest pamiętanie o ochronie wzroku przed szkodliwym działaniem promieni UV, stąd rekomendujemy zakup dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych z filtrem.
Przed operacją zaćmy lekarz dokładnie bada wzrok Pacjenta, wykonując szereg badań, takich jak np.:
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przed zastąpieniem naturalnej soczewki Pacjenta sztuczną, konieczne jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań przez lekarza. Do głównych czynników wykluczających możliwość przeprowadzenia operacji zaćmy za pomocą fakoemulsyfikatora zaliczamy m.in.:
Na koniec warto wspomnieć o możliwych powikłaniach pozabiegowych, do których zaliczamy: astygmatyzm, wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, obrzęk torbielowaty plamki i obrzęk rogówki.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/aktualnosci/191428,przyszlosc-i-terazniejszosc-chirurgii-zacmy,1 [15.03.2024 r.]
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma [15.03.2024 r.]
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)