piątek, 28 stycznia 2022

Wiadomości

Kynologiczne Mistrzostwa

Podczas X Kynologicznych Mistrzostw Polski w Sułkowicach funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zajęli drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej. O tytuł Mistrza w kategorii psów patrolowo-tropiących, do wyszukiwania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych rywalizowało ponad 50 najlepszych w kraju policyjnych przewodników psów służbowych. Policjanci musieli również wykazać się umiejętnościami strzeleckimi.
Od poniedziałku do piątku w Sułkowicach trwały X Kynologiczne Mistrzostwa Polski. Ponad 50 przewodników, którym towarzyszyli koordynatorzy ds. kynologii z poszczególnych komend wojewódzkich, zostali wyłonieni w eliminacjach regionalnych.

W tym roku zmianie uległa formuła Mistrzostw, która po raz pierwszy dopuszczała do udziału psy do zadań specjalnych w dwóch kategoriach: do wyszukiwania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych. W skład trzyosobowej drużyny reprezentującej województwo wchodził również przewodnik z psem patrolowo-tropiącym.
Psy do wyszukiwania materiałów wybuchowych i narkotyków szukały określonych zapachów w środkach komunikacji publicznej (pociągi, autobusy, samochody) oraz w bagażach i pomieszczeniach. Patrolowo-tropiące zmierzyły się w pościgu za sprawcą, obronie przewodnika przed napastnikiem, interwencji w pomieszczeniu, posłuszeństwie ogólnym, pokonywaniu przeszkód i tropieniu śladów ludzi. Sami policjanci wzięli również udział w punktowanym obowiązkowym strzelaniu z 500-metrowego dobiegu.
Podlaskich policjantów w klasyfikacji drużynowej wyprzedziła tylko reprezentacja Komendy Stołecznej Policji, która wywalczyła drużynowo 1 miejsce.
W skład reprezentacji naszego województwa weszli trzej przewodnicy psów służbowych wyłonieni w rozegranych w czerwcu eliminacjach wojewódzkich mistrzostw. Wszyscy oni na co dzień pełnią służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku i są to:
1. młodszy aspirant Grzegorz Bielawski z psem „Takin” - owczarek niemiecki (patrolowo-tropiący)
2. młodszy aspirant Wiesław Baczyński z psem „Zabój” – labrador (do wyszukiwania zapachów narkotyków)
3. sierżant sztabowy Leszek Kulawik z psem „Wakat” – labrador (do wyszukiwania materiałów wybuchowych”

Wyniki:
klasyfikacja drużynowa:

1. miejsce - Komenda Stołeczna Policji
2. miejsce - Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku
3. miejsce - Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu

podinsp. Andrzej Baranowski

czwartek, 27 stycznia 2022

50 osób zakażonych w Grajewie

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.