piątek, 19 sierpnia 2022

Szczuczyn

Księga Pamiątkowa w formie elektronicznej

KRONIKA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SZCZUCZYNIE

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczuczynie założona została w 1945 roku przez Bolesława Waltera. Pracował on w niej do 1952 r. kiedy to funkcję bibliotekarza przejęła Pelagia Enik. Są to pierwsze wpisy zapisane w „Księdze Pamiątkowej” tej instytucji. 


Księgę kończy wpis ze spotkania z jednym z pomysłodawców i scenarzystów słuchowiska radiowego „Matysiakowie – Władysławem Żesławskim /25.V.1915 – 30.III.1983/ które odbyło się w dniu 20 lutego 1978 r.

 

Księga Pamiątkowa udostępniona jest w formie elektronicznej na stronie:

- Otwartego Systemu Archiwizacji:
https://zbioryspoleczne.pl/jednostki/PL_2028_01_03_001

- oraz w Bibliotece Centrum Kultury w Szczuczynie w formie cyfrowej i oryginał. 

 

 

 „Księga Pamiątkowa” – kronika dokumentuje najważniejsze wydarzenia z historii i pracy biblioteki, zawiera zdjęcia, opis wydarzeń i spotkań oraz pamiątkowe wpisy. Kronika jest zapisem ciekawych wydarzeń kulturalno – oświatowych, związanych z terenem szczuczyńskim, w które zaangażowana była szczuczyńska książnica od momentu jej utworzenia.


Kronika była prowadzona „lepiej lub gorzej”, w zależności od zapału i inwencji bibliotekarek. Niektóre informacje i cytaty z kroniki mogą budzić zdziwienie swoim nieistotnym znaczeniem z dzisiejszego punktu widzenia, ale świadczą o sprawach i wydarzeniach ważnych w tamtym czasie dla czytelników 
i pracowników biblioteki, a także dla mieszkańców Szczuczyna.

 

Tekst i opracowanie: Andrzej Szabelski/Anna Chmielewska

piątek, 19 sierpnia 2022

Narodowe Czytanie 2022

piątek, 19 sierpnia 2022

Zmierz się ze Szczuką- KONKURS

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.