niedziela, 26 czerwca 2022

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 17995 wyświetleń

Krzyże ludzkiej tragedii

 Dzień Wszystkich Świętych, obchodzony 1 listopada, to uroczystość tych, którzy jak wyjaśniają teolodzy, są już zbawieni i cieszą się życiem wiecznym.
       Natomiast Dzień Zaduszny obchodzony 2 listopada jest dniem modlitw za ludzi zmarłych, którzy jeszcze oczekują na ostateczne spotkanie z Bogiem. Utartą tradycją jest chodzenie na groby bliskich, składanie kwiatów i innych ozdób oznaczających pamięć o zmarłych, zapalanie na grobach świateł, które symbolizują nieśmiertelność duszy, modlitw i uczestniczenie we Mszach Świętych, w intencji zmarłych.
        Z biegiem czasu, uproszczone obrzędy cmentarne, przemieściły się częściowo na drogi. Milczące, przydrożne krzyże okresu wzrostu dynamiki ruchu, symbolizują ludzką tragedię, pamięć, wiarę i nadzieję. Liczba wypadków, które mają miejsce na polskich drogach jest przerażająca. Liczne akcje społeczne, policyjne, nie rozwiązują problemu. A czy my, korzystając z dróg, dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu? Dlaczego w tak zastraszającym tempie przybywa krzyży przy polskich drogach? Kto jest temu winien? Drogowcy? Kierowcy? Wciąż nowe, bezimienne krzyże przy drogach, przybite do drzew symbole, wskazujące miejsca ludzkich tragedii, często są wynikiem brawury i bezmyślności kierowców, choć nie tylko. I to jest wpisane w ludzkie życie. Najwięcej krzyży stoi przy trasach o dużym natężeniu ruchu, na skrzyżowaniach lub na niebezpiecznych odcinkach dróg. Wśród kierowców istnieją skrajne opinie na temat przydrożnych symboli. Niektórzy twierdzą, że widok krzyża ich dekoncentruje. Inni uważają, że to nie tylko symbol wiary i ślad cierpienia, ale znak czasu, który robi większe wrażenie niż znak drogowy, czy tablice ostrzegawcze. Wywołują one konsternację, a równocześnie przemawiają do wyobraźni kierowcy.
      W Dniu Święta Zmarłych, przy krzyżach trwogi, pojawiają się znicze i kwiaty. Dla niektórych przynoszą je rodziny, dla innych okoliczni mieszkańcy, świadkowie wypadków. W miejscach tych, spotyka się ludzi poddających się kontemplacji, przemyśleniom nad czasem grozy i przemijania
      Żeby kierującym uzmysłowić konieczność zdejmowania nogi z gazu, zdecydowałem się przybliżyć miejsca tragedii, przez wykonanie dokumentu fotograficznego na 15-to kilometrowym odcinku drogi Szczuczyn - Grajewo. Niektóre ślady komunikacyjnej śmierci na znanej drodze nr 61są zaznaczone krzyżem inne istnieją jeszcze w pamięci mieszkańców. Są i takie, których pamięć zatarł czas. Oto lista miejsc oznaczonych lub pamiętanych:
 
 
25.06.1980, Szczuczyn, ul. Kilińskiego obok nr 38 - Józef Mioduszewski,
11.04.2008, Szczuczyn, przy ul. Sportowej………. - Anna Sypytkowska, lat 20,
11.04.2008, Szczuczyn, przy ul. Sportowej………. - Ewa Sypytkowska, lat 19,
11.04.2008, Szczuczyn, przy ul. Sportowej……..... - Monika Sypytkowska, lat17,
11.04.2008, Szczuczyn, przy ul. Sportowej………. - Emilia Bielecka, lat 17,
Krzyż, naprzeciwko zabudowań kolonii Szczuczyn - brak danych,
26.01.1997, Guty, str. lewa od Szczuczyna..…….....- Radek Z.,
26.01.1997, Guty, str. lewa od Szczuczyna ……......- Jarek O., 
26.01.1997, Guty, str. prawa od Szczuczyna…….. - mężczyzna nar. litewskiej,
27.12.1997. Guty, str. prawa od Szczuczyna…….. - Krystyna Radzewicz,
27.12.1997, Guty, str. prawa od Szczuczyna……... - Edward Radzewicz,
Rok ok.2005, Guty, skrzyżowanie z drogą do Bzur - Ryszard Modzelewski,
Krzyż, w połowie drogi pomiędzy wsiami Guty i Boczki.…- brak danych,
18.11.1996, skrzyżowanie z drogą do Kurejewki, - Stanisław Wiszowaty, lat 37,
09.10.1994, początek wsi Popowo od str. Szczuczyna -Andrzej Gąsiewski, lat 27,
Krzyż, początek Popowa od strony Grajewa (motocyklista)- mężczyzna lat 24,
Skrzyżowanie z drogą do wsi Flesze ….………..….….. - mężczyzna z Białorusi,
Skrzyżowanie z drogą do wsi Flesze ……….………..... - kobieta z Białorusi,
03.01.2008, przy Polmozbycie, Grajewo ul. Piłsudskiego - mężczyzna lat 19.
 
      To tylko zlokalizowane wypadki śmiertelne, z których na jeden kilometr opisywanej trasy, przypada więcej niż jedna osoba. Oprócz nich, na tym odcinku zaistniało wiele kalectwa i trwałego inwalidztwa. Niektórzy przetrwali i żyją życiem darowanym, jak ci w ostatnich dniach:
   *01.10.2008 Szczuczyn, przy ul. Sportowej, kolizja Scania i bus, bez ofiar,
   *19.10.2008 h 19:10, Szczuczyn, ul. Kilińskiego obok 12A, 1 osoba poszkodowana,
   *23.10.2008 h 07:00, Grajewo - Popowo, kolizja, 3 osoby poszkodowane.
(...) oraz wielu, wielu innych.
       Przeglądając przedstawione na fotografiach ślady ludzkich tragedii i spowodowanych dramatów rodzinnych, wspomnijmy tych, co odeszli za wcześnie dlatego, że znaleźli się na drodze.

Kierowco zwolnij - szkoda życia! Tylko śmierć jeździ szybko!

Pamięci Tych, co nie wrócili z podróży, hołd złożył - Stanisław Orłowski

tylko w e-Grajewo.pl

Komentarze (7)

Z ostatniej chwili 1.11.2008 godz. 10
Trasa nr 61 Grajewo - Szczuczyn , samochód osobowy z czterema osobami dachował za m. Guty. Prawdopodobnie kierowca został zmuszonych do zjechania na pobocze przez inny pojazd wyprzedzający na "trzeciego". Wszyscy pasażerowie trafili do szpitala. Policja bada przyczyny zdarzenia.

"Kochana Władzo" pozwol (nic nie robiąc) aby ludzie dalej ginęli na 61 !! OBWODNICA! Niewystarczą kontrole drogowe, zawcze znajdzie sie taki, któremu spieszy sie na tamten świat.

ANIA EWA MONIKA EMILKA NA ZAWSZE W MEJ PAMIĘCI KOCHAM WAS TAK BARDZO TĘSKNIĘ ŚPIJCIE ANIOŁECZKI NIC WAS NIE ZBUDZI JUŻ......... :(:(:( KOCHAM !!!!!!! za wcześnie zgasło światełko waszego życia spoczywajcie w pokoju

Dlaczego twierdzicie ze to wszystkiemu sa winni kierowcy ; a moz terz sa winni piesi ;ilu jest takich wchodza w ostatniej chwili metr od pojazddu wiec badz madry izatrzym to auto przy piecdziesiatce natychmiast to jest nierealne ;a temiejsca pamieci to widzekilkaset w ciagu 1dnia ;a ten co nam o tym przypomina niech przjedzie kilka set kilometrow na dobe toodechce sietakiemu wypominek dla kierowcow to nie jest spacer po lesnych sciezkach....spacerowiczu;;;; kierowca

Andrzejku, zwróć jeszcze raz uwagę na tekst, a zauważysz w nim obiektywne przyczyny wypadków, które autor przypisuje dla ludzi i wzrastającego ruchu. Kierowca bierze w tym udział, ale nie jest sprawcą całego zła. Kierowcy zawód jest arcytrudny, co nie upoważnia go do sugerowania konfabulacji. Życzę bezpiecznej drogi!

03.01.2008, przy Polmozbycie, Grajewo ul. Piłsudskiego - mężczyzna lat 19. - przy polmozbycie chłopak 19 letni zginal 29.12.2007................. :(

Mój komentarz do waszych głosów dopuszcza do świadomości że wasza bezmyślność, arogancja i prymityw, sprowadza się wyłącznie do tego by obwinić wszystkich za to co ja mogłem być tą osobą która doprowadziła do tego by uniknąć nieszczęścia !!! Kierowca jest zawsze w sytuacji bezpieczniejszej a niżeli pieszy, więdz kierowcy powinien jechać tak bezpiecznie by mógł reagować na każdą sytuację z której by mógł uniknąć potrącenia przechodnia !!! szczególnie w obszarze zabudowanym gdzie pieszy może i ma prawo przekroczyć przepisy drogowe!!! Tym bardziej w sytuacji gdze występują mniej lub wogóle nie oznakowane przejścia dla pieszych i nie tylko.
Sposób myślenia co do postępowania "Andrzeja kierowcy nie tylko tira" doprowadzi do tego że sami bez wojny wyginiecie.Umysł człowieka musi być doskonały, jeżeli drogi i urzędnicy są beznadziejni. Więcej pokory i szacunku do pieszych wówczas nie będzie wypadków drogowych.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.