czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 10626 wyświetleń

Kronika 999

W okresie od 17 do 30 września zespoły „S” oraz „P”,  Państwowego Ratownictwa Medycznego z Pogotowia w Grajewie udzieliły pomocy w 159 przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu. Ilość wyjazdów od początku roku przekroczyła już 3000. Karetki przejechały w tym czasie około 90 000 km.
 Odnotowano:
47  wyjazdów do stanów chorobowych  z realnym bezpośrednim zagrożeniem życia.
   W tym:
11  utraty przytomności (drgawki, śpiączka cukrzycowa itp.)
16  poważniejszych przypadków zaburzeń pracy układu krążenia (zawały mięśnia sercowego (1), ostre bóle w klatce piersiowej, udary itp.).
13  silna duszność
1 silne zatrucie alkoholem
1 zadławienia dziecka
2 silne krwotoki
1 zatrucie trutką na szczury
1 zatrucie lekami
2 próby samobójcze przez podcięcie żył, 1 próba powieszenia się
 
Wzywano karetki także do:
14 omdleń i zasłabnięć
7   przypadków zaostrzenia choroby nowotworowej
16  urazów (złamania, zranienia, wypadki w pracy, itp.)

W tym m. in.:   pobicia 1, urazy po spożyciu alkoholu 3, wypadki w rolnictwie 1, wypadki w szkole 2, w pracy  2, złamania zwichnięcia 6, zranienia 2 ,    18   osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych
 W tym:
- 17.09. Guty , wywrotka Tira (uraz kl. Piersiowej i kręgosłupa)
- 21.09. trasa Grajewo – Ełk, zderzenie samoch. osobowych (2 os. ogólne potłuczenia)
- 22.09. trasa Ruda - Ciemnoszyje, wypadek samochodowy (uraz ręki)
- 25.09. ul. Szkolna, dziewczyna i chłopiec potrąceni na przejściu dla pieszych (ogólne potłuczenia)
- 27.09. Rajgród, potrącony pieszy (uraz nogi)
- 29.09. Miecze, wypadek samochod.(4 os. poszkodowane)   - foto nr 1
- 29.09. os. Południe, zderzenie sam. osobowego ze skuterem (2 os. poszkodowane)
- 30.09 trasa Miecze – Belda zderzenie samoch. (5 osób poszkodowanych)
                              
1  wyjazd do porodu
4  wyjazdy do osób z zaburzeniami psychicznymi
10  do osób w stanie upojenia alkoholowego leżących w miejscach publicznych
1  fałszywe wezwania
2  przekazano do innych stacji (Mońki,. Ełk, Augustów, Kolno) lub do nocnej i świątecznej opieki lekarskiej

W trakcie powyższych wyjazdów stwierdzono 2 zgony z przyczyn naturalnych. Ponadto zespoły wyjeżdżały do 38 razy do różnego rodzaju zachorowań w większości nie kwalifikujących się do interwencji Ratownictwa Medycznego.

Ze względu na tegoroczną zmianę zasad udzielania pomocy medycznej kolejny raz informujemy, że do wypadków oraz nagłych zachorowań z zagrożeniem życia (utrata przytomności, pieczenia w klatce piersiowej, silna duszność, zasłabnięcia, urazy, krwotoki itp.) wzywamy zespół ratunkowy Ratownictwa Medycznego tel. alarmowy 999, ewent. 112 Zespól ratunkowy nie zawsze ma w swoim składzie lekarza. Zadaniem takiego zespołu jest zabezpieczenie podstawowych funkcji życiowych pacjenta i dostarczenie go do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pogotowie Ratunkowe nie wystawia recept i nie prowadzi ambulatorium stacjonarnego. Udziela tylko pomocy wyjazdowej. Ambulatorium stacjonarne prowadzi Szpital.
W przypadku zachorowań, chorób  przewlekłych, kiedy osobie wzywającej zależy na zbadaniu przez lekarza, ewent. wypisaniu leków i pozostaniu w domu, zamawiamy wizytę domową lekarza rodzinnego (w dni robocze do godz. 18.00). W dni robocze po godz. 18.00  a w wolne od pracy całodobowo wyjazdową pomoc lekarską w imieniu lekarzy rodzinnych świadczy Szpital Ogólny w Grajewie. ( Karetka wyjazdowa z lekarzem oraz ambulatorium stacjonarne w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym).  
Wezwania pod nr telefonu  (0) 601 200 611 (bezpośrednio do dyżurującego lekarza)


Zapraszamy do lektury załączników dot. Ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy.
Dzień Ratownictwa - 13 X ( *doc) 
Ratownictwo medyczne ( *doc)
Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach ( *doc)
Zintegrowany System Ratownictwa Medycznego ( *pdf)

Podstawa prawna dotycząca obowiązkowego oznakowania posesji ( *.doc)



W związku z próbą przejęcia od nowego roku działalności Ratownictwa Medycznego przez Szpital Ogólny dostaliśmy wypowiedzenie z wynajmowanych od lat pomieszczeń w budynku Szpitala. Stacja Pogotowia zostanie przeniesiona do innego budynku na terenie miasta. Dziwi nas próba rozbicia naszej stacji przez jednostkę statutowo powołaną do prowadzenia działalności w zakresie lecznictwa zamkniętego bez doświadczenia i środków technicznych niezbędnych w ratownictwie. Zamiast doskonalić swą działalność podstawową, kontraktować nowe lepiej płatne procedury lecznicze, Szpital chce eksperymentować na ratownictwie aby załatać swój budżet. Obecne tendencje w rozwoju ratownictwa medycznego to odchodzenie od działań leczniczych (koniec z przychodnią na kółkach), współdziałanie przede wszystkim ze Strażą Pożarną, duża dyspozycyjność, ale tylko do wypadków oraz przypadków zagrożenia życia oraz coraz wyższej jakości a przez co coraz droższy sprzęt. Jeśli środki uzyskane z działalności nie będą kierowane na podwyższanie standardów sprzętowych kwalifikacji personelu (lecz na pokrycie doraźnych potrzeb) to dany podmiot nie ma szans na dłuższą  działalność gdyż wymagania są coraz wyższe.
Zbigniew Perkowski dla  e-Grajewo.pl






W związku z ustanowionym przez Prezydenta RP dzień 13 października Dniem Ratownictwa Medycznego w roku bieżącym centralne obchody odbędą się w Katowicach.

Zgodnie z zapisem art. 9 Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym ustalono dzień 13 października Dniem Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Tegoroczne centralne obchody dnia Państwowego Ratownictwa Medycznego Krajowa Sekcja Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność" w porozumieniu z Ministrem Zdrowia organizować będzie w Katowicach. Miejsce obchodów zostało wybrane nie bez przyczyny, to tu na Śląsku, na pograniczu dwóch miast Katowic i Chorzowa doszło 28 stycznia 2006 roku do tragedii budowlanej podczas wystawy gołębi-symbolu regionu.

Podczas tej tragedii w ekstremalnych warunkach wielu bezimiennych ratowników, lekarzy, pielęgniarek, kierowców, sanitariuszy, dyspozytorów, strażaków pokazało całemu światu, że na Państwowe Ratownictwo Medyczne można liczyć zawsze. Między innymi ta tragedia zmusiła ówczesne władze do podjęcia działań zmierzających do uregulowania spraw związanych z pogotowiem ratunkowym, co w konsekwencji zaowocowało podpisaniem przez Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym obowiązującej od 1 stycznia 2007, gdzie ustawowo dzień 13 października ustalono Dniem Państwowego Ratownictwa Medycznego, a za patrona przyjęto bł. Gerarda.

 

Komentarze (8)

od tego jestescie zeby pomagac ludziom potrzebujacy, takie wasze zadanie!!!!!!!!!

Ratownictwo Medyczne w Grajewie,to firma z Lomży,więc jak przejmie to Szpital to pieniążki zostaną w Grajewie(niech Łomża zarabia u siebie,mało to zabrała nam kasy jak była województwem)Po drugie skończy się spanie,a zacznie się pomagać pielęgniarkom na izbie,a nie przyjdzie matka z dzieckiem i musi czekać 2 godziny na zrobienie zastrzyku.Po trzecie,co niektórzy stracą cieplutkie posadki i po czwarte ci sami ludzie będą pracować w pogotowiu co teraz,tylko pod okiem niewygodnego według nich dyrektora Dębskiego,a to nam mieszkańcom powiatu grajewskiego,może to wyjść tylko na lepsze.

Najgorzej gdy ktoś myli pojęcia i nie zna zadań poszczególnych służb. Jeśli matka z dzieckiem czeka 2 godz, na zastrzyk to znaczy, że żle zorganizowana jest praca izby przyjęć. Widząc sprzęt i pojazdy pogotowia w porównaniui do szpitala wolałbym być ratowany przez pogotowie czy ono jest z łomży czy Białegostoku. Nigdzie w pogotowie nie jest wykorzystywane do pomocy na oddziałach szpitalnych bo wszędzie stacjonuje poza szpitalami. Na takiej zasadzie jak pisze Ilona można kazać strażakom sadzić spalone lasy, bo przecież też siedzą w czasie dyżurów czekając na wezwanie do akcji. Tak w ogóle to całe ratownictwo powinna przejąć straż i nie byłoby problemów kto na tym zarobi a najważniejsza byłaby sprawność dzialania.

Jak przejmie te pieniążki szpital to już na pewno nie pójdą na ratownictwo tylko na szpitalne dlugi. Gdzie nasi najlepsi lekarze? Wszyscy w Ełku i nad tym nikt nie ubolewa.

Proponuję aby pracownicy pogotowia w wolnej chwili zrobili na drutach dla Ilonki ciepłe rajstopki na zimę, rękawiczki itp, bo przecież mają tyle wolnego czasu. A zastrzyki robią pielęgniarki izby i to do nich trzeba mieć pretensje. ..., gdzie nasi młodzi zdolni lekarze gdzie tomograf gdzie dostępność do poradni, niech się tym zajmie a nie wyrzuca ludzi z pracy.

Wszystko co złego wydarzy się z pacjentem w szpitalnej izbie przyjęć ; niedoinformowani ludzie przypisują to na konto Pogotowia Ratunkowego.Musimy zrozumieć wreszcie;ze Pogotowie to zespoły wyjazdowe.Natomiast Izba Przyjęć jest odpowiedzialna za cyrk ;który często ma miejsce na dolnych korytarzach naszego słabego Szpitala!

Wszystko co złego wydarzy się z pacjentem w szpitalnej izbie przyjęć ; niedoinformowani ludzie przypisują to na konto Pogotowia Ratunkowego.Musimy zrozumieć wreszcie;ze Pogotowie to zespoły wyjazdowe.Natomiast Izba Przyjęć jest odpowiedzialna za cyrk ;który często ma miejsce na dolnych korytarzach naszego słabego Szpitala!

Wasza cenzura jest większa jak za komuny. Już kolejny raz nie zamieściliście mojego komentarza. Przecież nie było w nim ani obrażliwych, ani też niecezuralnych słów. Moi znajomi też mają takie samo zdanie. Nie jasteście wiarygodni!!!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.