Wiadomości

Kronika 999

W okresie od 01 do 15 lutego  zespoły „S” oraz „P”,  Państwowego Ratownictwa Medycznego  WSPR w Łomży filii w Grajewie udzieliły pomocy w 131 przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu. Od początku roku karetki przejechały ok. 11000 km, ilość wyjazdów  przekroczyła 400 .
 Odnotowano:
42  wyjazdy do stanów chorobowych  z realnym bezpośrednim zagrożeniem życia.
W tym:
7  utrata przytomności (drgawki, śpiączka cukrzycowa, nagłe zatrzymanie krążenia itp.)
9  poważniejszych przypadków zaburzeń pracy układu krążenia, ostre bóle w klatce  piersiowej, udary, itp. (w tym 3 zawały) 
14 silna duszność, obrzęk płuc itp.
  2 zatrucia tlenkiem węgla
  1  podcięcie żył
  3  znaczne wyziębienie organizmu (w tym 1 ze skutkiem śmiertelnym)
  4  krwotoki
  2  zatrucia lekami
  1  upadek z wysokości
Wzywano karetki także:
 13  do omdleń i zasłabnięć
   3  do zaostrzenia przebiegu choroby nowotworowej
  12 do osób w stanie upojenia alkoholowego  leżących w miejscach publicznych
   1  do porodów i stanów zagrożenia ciąży
   5  do osób psychicznie chorych
 9  do różnego rodzaju urazów (złamania, zranienia, wypadki w pracy, szkole, itp.)
 W tym m. in.:                  
        5 do złamań, zwichnięć itp
        4  zranienie się

 5 osób zostało poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych
02.02. – trasa 65, okolice Ciemnoszyj, zderzenie busa z samoch. ciężar. (1 os. uraz wielonarządowy)                   
14.02. -  trasa 65, Koszarówka, zderzenie samoch. osobowych (1 os. uraz kl. pierś, 3 os. potłuczenia)

Ponadto:
27  wyjazdów do różnego rodzaju zachorowań nie zawsze kwalifikujących się do interwencji Ratownictwa Medycznego (wezwania typu: biegunka, ból brzucha, ból głowy, bóle w krzyżu, temperatura, osłabienie, brak apetytu, obrzęk nóg, lub „wszystko boli” itp.,  typowe przypadki do leczenia ambulatoryjnego POZ a nie do wzywania ratowników)
9  przekazano do innych stacji (Mońki, Ełk, Augustów, Kolno w zależności od miejsca wezwania) lub do nocnej i świątecznej opieki lekarskiej
1  odwołano
2  fałszywe

W omawianym okresie lekarze Ratownictwa Medycznego stwierdzili 3 zgony nagłe.
 
Informujemy, że Pogotowie Ratunkowe udziela wyłącznie pomocy wyjazdowej ( tel. 999, wypadki i stany zagrożenia życia). Wybierając europejski numer alarmowy 112 łączymy się z Państwową Strażą Pożarną, lub Policją. Świadczenia ambulatoryjne udzielane są przez Szpitalny Oddział Ratunkowy na parterze budynku Szpitala Ogólnego.

Ambulatorium Stacjonarne: Szpital Ogólny w Grajewie ul. Konstytucji 3-Maja 34, tel. 0-86 2723271 (Szpitalny Oddział Ratunkowy).
Lekarska pomoc wyjazdowa do zachorowań nie zagrażających życiu: (świadczona przez Szpital Ogólny w Grajewie), tel: 601 200 611 (tel. bezpośrednio do dyżurującego lekarza).

UWAGA! Wzywając zespół ratunkowy do zachorowań nie wymagających szybkiej interwencji (przeziębienia , biegunki itp., czyli przypadki kwalifikujące się do leczenia przez lekarza rodzinnego w przychodni lub w ramach wizyt domowych), narażamy na niebezpieczeństwo ludzi których życie może być realnie zagrożone, dla których w tym momencie zabraknie karetki. Zadaniem jednostek ratownictwa medycznego jest udzielanie pomocy w przypadkach zdarzeń nagłych takich jak wszelkiego rodzaju wypadki, urazy, gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia (utrata przytomności, zatrzymanie krążenia, zatrucia, krwotoki itp.). 
W naszej jednostce stosujemy zasadę wyjazdu do każdego wezwania, jednak liczymy na zdrowy rozsądek osób wzywających. -  Zbigniew Perkowski WSPR w Łomży

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

S61 Guty-Szczuczyn zderzenie 2 tirów

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.