sobota, 25 czerwca 2022

Kraj

Kronika 998 Augustów

Zdarzenia zanotowane w okresie od 28.10.2008 do 04.11.2008r.

Ogółem zanotowano 14 zdarzeń, w tym:
-  1 pożar
-  13 miejscowych zagrożeń


Charakterystyczne zdarzenia:

1. W dniu 28.10. 2008 o godz. 14:49 Powiatowe Stanowisko Kierowania  w Augustowie otrzymało informację o zderzeniu dwóch samochodów przy ul. Brzostowskiego
w Augustowie. Zadysponowano samochód ratownictwa technicznego z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Augustowie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia w samochodzie osobowym Opel Corsa znajdowała się kierująca tym pojazdem osoba, kobieta w wieku ok. 40 lat przytomna skarżąca się na ból nogi i górnego odcinka kręgosłupa. Kierujący pojazdem Ford Mondeo znajdował się poza pojazdem, poruszał się o własnych siłach miał widoczne obrażenia głowy. W obydwu pojazdach podczas zderzenia znajdowali się jedynie kierujący. W momencie udzielania pomocy medycznej prowadzonej przez ratowników JRG kierującej Oplem Corsa na miejsce zdarzenia dojechała karetka pogotowia ratunkowego, która zabrała obydwie osoby poszkodowane do szpitala w Augustowie. Kolejne działania zastępu polegały na odłączeniu akumulatorów w pojazdach i zepchnięciu Forda Mondeo na przyległy parking. Straty:  8 tys. zł – uszkodzeniu  uległ przód i lewa strona samochodu Ford Mondeo oraz zniszczony przód samochodu Opel Corsa

2. W dniu 31.10. 2008 o godz. 16:48 Powiatowe Stanowisko Kierowania  w Augustowie otrzymało informację o zderzeniu  samochodu osobowego z krową prowadzoną po jezdni przez właściciela w miejscowości Topiłówka, gm. Augustów. Zadysponowano dwa  samochody ratownictwa technicznego z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Augustowie i z Ochotniczej  straży Pożarnej w Topiłówce. Po przybyciu na miejsce akcji zastępów straży pożarnej  była już ekipa karetki pogotowia, która udzielała pomocy  kierującemu samochodem  osobowym. Przeprowadzono rozpoznanie i stwierdzono , iż kierujący uderzył pojazdem w krowę, którą prowadził właściciel. Działania zastępu straży polegały na odłączeniu akumulatora w rozbitym samochodzie i oświetleniu  oraz zabezpieczeniu terenu akcji podczas czynności dochodzeniowych prowadzonych przez policję. Na zakończenie działań  zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej usunął z jezdni płyn hamulcowy
oraz pozostałości powypadkowe typu plastik, szkło. Straty:  5 tys. zł – uszkodzeniu  uległ przód pojazdu  Audi 80  i przednia szyba. Na skutek zderzenia krowa zginęła.  Czas trwania akcji:  3 godz. 20 min

3. W dniu 02.11. 2008 o godz. 10:34 Powiatowe Stanowisko Kierowania  w Augustowie otrzymało informację o uwięzionym koniu w studni w miejscowości Wrotki, gm. Sztabin. Zadysponowano samochód z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Augustowie  i z Ochotniczej  straży Pożarnej w Jaziewie. Pierwszy na miejsce zdarzenia przybył zastęp z OSP Jaziewo, który zastał uwięzionego konia w studni na posesji w gospodarstwie rolnym. Koń uwięziony był zadem w dół, za studni wystawał tylko łeb zwierzęcia. Górny krąg studni znajdował się na poziomie gruntu głębokość studni ok. 3 metry. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz weterynarii ( zamieszkały w tej samej miejscowości) podał zwierzęciu leki uspokajające. Ratownicy przystąpili do odkopywania oraz rozbijania górnego kręgu w celu ułatwienia dostępu do zwierzęcia. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia zastępu z JRG studnia była częściowo odkopana. Zwierzę opięto pasami i przy pomocy ładowacza czołowego na ciągniku rolniczym konia wyciągnięto na powierzchnię. Następnie lekarz weterynarii zbadał zwierzę (koń był wycieńczony, widoczne otarcia skóry na przednich nogach).
Przypuszczalna przyczyna zdarzenia: nie zabezpieczona studnia na posesji w gospodarstwie rolnym Wartość uratowanego mienia: 4 tys. zł – (klacz 2,5 letnia)
Czas trwania akcji:  1 godz. 33 min

4. W dniu 03.11. 2008 o godz. 11:04  Powiatowe Stanowisko Kierowania  w Augustowie zadysponowało samochód z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Augustowie w celu otwarcia drzwi  w budynku mieszkalnym przy ul. Zygmuntowskiej w Augustowie.Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że  patrol Policji zabezpieczał teren. Przez okno na parterze budynku widoczny był siedzący na łóżku mężczyzna który nie reagował na stukanie w drzwi. W drzwiach znajdowała się nieodebrana korespondencja. Następnie  po przyjeździe grupy operacyjnej Policji,  strażacy za pomocą podręcznego sprzętu burzącego wyważyli drewniane drzwi wejściowe do budynku oraz do mieszkania. Na miejscu zdarzenia był obecny prokurator, który po otwarciu drzwi wszedł razem z lekarzem Pogotowia Ratunkowego do mieszkania. W trakcie oględzin lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Miejsce zdarzenie zabezpieczyła Policji do czasu przyjazdu pracownika TBS KODREM w Augustowie. Na miejscu był również pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie.
Czas trwania akcji:  45  min

5. W dniu 3.11. 2008 o godz. 19:28 Powiatowe Stanowisko Kierowania  w Augustowie otrzymało informację o potrąceniu kobiety przez samochód osobowy BMW w miejscowości Białobrzegi, gm. Augustów. Zadysponowano dwa  samochody ratownictwa technicznego z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Augustowie i z Ochotniczej  straży Pożarnej w Augustowie -  Lipowcu.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono iż samochód marki BMW śmiertelnie potrącił kobietę(pieszą). Na miejscu zdarzenia znajdowała się karetka pogotowia i patrol policji. Lekarz pogotowia stwierdził zgon kobiety. Ruch pojazdów był całkowicie wstrzymany. Działania zastępu straży polegały na odłączeniu akumulatora i oświetleniu terenu akcji następnie przystąpiono do penetracji pobliskiego terenu (przydrożny rów i krzaki) w celu odnalezienia urwanej kończyny dolnej denatki. Kończynę odnaleziono i wskazano to miejsce policji. Na miejsce przybyła jednostka OSP Augustów w celu oświetlenia terenu akcji na potrzeby działań prokuratury i policji. Czas trwania akcji:  2 godz.


Informacje dodatkowe:

31 października 2008 r. zastępy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Augustowie uczestniczyły w zorganizowanych ćwiczeniach ewakuacyjnych przez dyrekcję I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie.
Celem ćwiczeń było: praktyczny sprawdzian organizacji warunków ewakuacji w sytuacji zagrożenia. W akcji gaszenia pozorowanego pożaru sali gimnastycznej  uczestniczył  zastęp gaśniczy Straży Pożarnej. Przeprowadzone ćwiczenia praktyczne z ewakuacji całego stanu osobowego wykazały, że szczególny nacisk należy położyć na zagadnienia organizacyjne, a w tym: szczegółowe zakresy obowiązków i czynności dla pracowników na wypadek powstania zagrożenia i ogłoszenia ewakuacji, szkolenie uczniów i nauczycieli w zakresie postępowania w przypadku zagrożeń.

Arkadiusz Prymaka

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.