niedziela, 26 czerwca 2022

Kraj

Kronika 998 Augustów

Zdarzenia zanotowane w okresie
30.09.2008 r. – 07.10.2008 r.

Ogółem zanotowano 19 zdarzeń, w tym:
- 4 pożary
- 15 miejscowych zagrożeń

Charakterystyczne zdarzenia:

1. W dniu 2.10.2008 r. o godz. 16:00 Powiatowe Stanowisko Kierowania  w Augustowie zadysponowało 2 zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Augustowie i zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Netcie  do zderzenia samochodu ciężarowego  z ciągnikiem rolniczym w miejscowości Netta Druga, gm. Augustów.
    Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zablokowaną drogę krajową przez uszkodzone pojazdy (miejsc. Netta Druga na wysokości punktu sprzedaży maszyn rolniczych). Na drodze znajdował się przewrócony na bok ciągnik rolniczy URSUS C-360  z doczepioną stojącą na kołach przyczepką rolniczą (przewożącą płody rolne-ziemniaki). Przy uszkodzonym ciągniku znajdował się  samochód ciężarowy DAF  w którym doszło do uszkodzenia  przodu kabiny (zestaw bez ładunku, służący do przewozu dłużycy).Pojazdy jechały w kierunku miasta Augustów. Będący na miejscu zdarzenia patrol policji przesłuchiwał kierowców obu pojazdów, którzy na wskutek zdarzenia nie odnieśli poważnych obrażeń. Działania zastępu polegały na pomocy dla firmy Transdźwig Zawadzki w usunięciu uszkodzonych pojazdów. Droga krajowa nr 61  w trakcie prowadzonych działań była całkowicie zablokowana. Prawdopodobna przyczyna wypadku: Najechanie przez samochód ciężarowy na tył przyczepki rolniczej  ciągniętej przez ciągnik rolniczy. Straty wyniosły: 10 tys. zł - uszkodzony przód samochodu ciężarowego DAF 95; uszkodzona przyczepka i ciągnik rolniczy. Czas trwania akcji:   1 godz. 5 min.

2. W dniu 4.10.2008 r. o godz. 3:00  Powiatowe Stanowisko Kierowania  w Augustowie zadysponowało  zastęp  z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Augustowie  do pożaru reklamy umieszczonej na lawecie samochodowej w Augustowie, przy ul. Rynek Zygmunta Augusta .   Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępu straży, przeprowadzono rozpoznanie  i stwierdzono, że pali się reklama na lawecie samochodowej stająca na chodniku przy Rynku Zygmunta Augusta. Działania polegały na podaniu jednego prądu wody w natarciu na miejsce pożaru. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany patrol Policji, który pomógł w ustaleniu właściciela lawety. Dalsze czynności będą prowadzone przez Policję. Prawdopodobna przyczyna pożaru: Podpalenie przez osoby nieznane
Straty wyniosły: 500zł - Spaleniu uległa część reklamy znajdująca się na specjalnym stelażu w kształcie trójkąta umiejscowiona na lawecie (materiał wykończenia plandeka samochodowa).  Wartość uratowanego mienia:  2 tys. zł. - Uratowano lawetę samochodową. Czas trwania akcji:   22 min min.

3. W dniu 4.10.2008 r. o godz. 4:10  Powiatowe Stanowisko Kierowania  w Augustowie zadysponowało  dwa zastępy  z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Augustowie  do pożaru  dwóch wózków na klatce schodowej w bloku przy ul. Śródmieście 15 w Augustowie.  Po przybyciu na miejsce akcji przeprowadzono rozpoznanie i przez okna na klatce schodowej zauważono ogień. Pożar rozwijał się na parterze. Ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do budynku i podali prąd gaśniczy z szybkiego natarcia na palące się wózki dziecięce. Klatka schodowa była całkowicie zadymiona. Wózki wydobyto na zewnątrz bloku po usunięciu zabezpieczeń założonych przez właścicieli (wózki były przypięte do poręczy na klatce). Przewietrzono klatkę schodową poprzez otwarcie okna na czwartym piętrze oraz przy użyciu wentylatora. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono urządzeniem pomiarowym TMX i LTX wszystkie mieszkania znajdujące się na klatce schodowej i pomieszczenia piwniczne. Skład powietrza w normie. Powiadomiono Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej o zaistniałym zdarzeniu. Na miejsce akcji przybył patrol policji, z którym ustalono właścicieli spalonych przedmiotów.Prawdopodobna przyczyna pożaru: Podpalenie przez osoby nieznane. Straty wyniosły: 2 tys. zł. - Zniszczeniu uległy 2 wózki dziecięce (jeden całkowicie spalony drugi częściowo), okopceniu uległy ściany i sufit na klatce schodowej w bloku.
Wartość uratowanego mienia:  50 tys. zł. - Uratowano klatkę schodową w bloku przed całkowitym zniszczeniem. Czas trwania akcji:   41 min.

4. W dniu 5.10.2008 r. o godz. 7:02  Powiatowe Stanowisko Kierowania  w Augustowie zadysponowało  dwa zastępy  z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Augustowie  do pożaru  samochodu ciężarowego przy ul. 29-go Listopada  w Augustowie.    Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się koło w naczepie TIR-a. Kierowca uprzednio zjechał w zatoczkę autobusową - ( ruch  drogowy był zablokowany tylko podczas akcji gaśniczej , ok. 15 min.)Zabezpieczono miejsce prowadzonych działań, odłączono akumulatory i podano 2 prądy piany w natarciu na palącą się naczepę. Na miejsce zdarzenia przybyła policja.
Prawdopodobna przyczyna pożaru:  Zapalenie się koła  w naczepie  podczas jazdy. Straty wyniosły:  5 tys. zł. - Spaleniu uległo koło w naczepie oraz lekko nadpalona została naczepa w pobliżu koła. Wartość uratowanego mienia:  500 tys. zł - Uratowano ciągnik siodłowy wraz  z naczepą i ładunkiem (pomarańcze) Czas trwania akcji:   29 min.Arkadiusz Prymaka

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.