Kraj

Kronika 998 Augustów

Zdarzenia zanotowane w okresie od  26.01.2010 r. do 01.02.2010 r.
Ogółem zanotowano  21  zdarzeń, w tym:
-   1 pożar,
-   20  miejscowych  zagrożeń,
Charakterystyczne zdarzenia:
W dniu 26.01.2010 r. o godz. 00:07  Powiatowe Stanowisko Kierowania  w Augustowie otrzymało zgłoszenie o pożarze ocieplenia ściany zewnętrznej bloku mieszkalnego przy ul. Norwida. Po przybyciu strażacy przygasili tlący się styropian. Dwóch ratowników przy użyciu urządzenia pomiarowego dokonali sprawdzenia składu powietrza w poszczególnych mieszkaniach na klatce schodowej - skład powietrza w normie.
Straty oszacowano na około 1 tys. zł.

W dniu 28.01.2010 r. o godz. 10:55 Powiatowe Stanowisko Kierowania  w Augustowie otrzymało zgłoszenie o zatrzaśnięciu się drzwi w mieszkaniu na ul. Śródmieście w Augustowie, w którym przebywała starsza kobieta Po przybyciu na miejsce akcji zgłaszająca zdarzenie pracownica MOPS Augustów wskazała drzwi do mieszkania, które uległy zatrzaśnięciu. Działania zastępu straży polegały na otwarciu drzwi. W mieszkaniu przebywała  właścicielka - przytomna, skarżąca się na złe samopoczucie (wiek 100 lat), jednak odmówiła udzielenia pomocy przez ratowników jak i przyjazdu karetki pogotowia. Na prośbę opiekunki kobiety zadysponowano ekipę Pogotowia Ratunkowego. Po przyjechaniu karetki pogotowia i zbadaniu kobiety przez lekarza zastęp zakończył działania.


• W omawianym okresie strażacy odnotowali 2 wyjazdy do przymarzniętych łabędzi.
• W omawianym okresie odnotowano 16 interwencji związanych z opadami śniegu.

Informacje dodatkowe:
Mroźna zima to czas kiedy straż pożarna przyjmuje sporo zgłoszeń o przymarzniętych do lodu ptakach.
Każdego roku w okresie zimy strażacy pomagają ptactwu wodnemu, a w szczególności łabędziom, które nie odlatują na zimę do ciepłych krajów.  W styczniu i lutym roku bieżącego zostało podjętych 9 interwencji. W analogicznym okresie ubiegłego roku 3 interwencje. Jest to podyktowane panująca aurą – niska temperatura. Z tego powodu niektóre osobniki przymarzają  lub są martwe.  W takich przypadkach strażacy podejmują działania. Po złapaniu i stwierdzeniu jego kondycji strażacy odkuwają z lodu ptaka i następnie puszczają go na wodę, w przypadku słabej kondycji ptak transportowany jest do lekarza weterynarii.
Bywają również przypadki, że zgłoszenia takie okazują się alarmem fałszywym. Straż Pożarna apeluje, by pochopnie nie wzywać strażaków. Strażacy radzą, żeby w takich sytuacjach, bez wchodzenia na lód, najpierw spróbować ustalić czy łabędź faktycznie przymarzł. Można mu np. rzucić kawałek chleba albo próbować go spłoszyć.


Arkadiusz Prymaka

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.