niedziela, 26 maja 2024

Wiadomości

Kronika 998

12 sierpnia 2016 r. około godziny 9:30 w miejscowości Żebry gm. Wąsosz samochód osobowy zderzył się ze zgrabiarką do siana podczepioną do ciągnika rolniczego. W wyniku zderzenia samochód osobowy został w poważnym stopniu uszkodzony, a maszyna rolnicza przewróciła się na bok do przydrożnego rowu. Podróżujące samochodem 2 kobiety zostały ranne i po udzieleniu pomocy medycznej na miejscu zdarzenia przetransportowane do szpitala w Grajewie. W czasie działań ratowniczych strażacy kierowali ruchem drogowym, który odbywał się wahadłowo. Z chwilą zakończenia działań ratowniczych przez służby współdziałające zneutralizowano płyny eksploatacyjne, które wyciekły z samochodu i usunięto pozostałości powypadkowe stwarzające zagrożenie innym użytkownikom drogi. W usuwaniu skutków zdarzenia uczestniczył jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Wąsosza i Zeber – łącznie 11 strażaków.


 12 sierpnia 2016 r. w godzinach popołudniowych strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie zostali zadysponowani do nietypowego zdarzenia w miejscowości Ruda gm. Grajewo. Z informacji uzyskanej od zgłaszającego wynikało, że 2 pracowników firmy zewnętrznej wykonującej prace na rzecz zakładu energetycznego zostało uwięzionych w koszu podnośnika hydraulicznego na wysokości kilkunastu metrów. W oparciu o treść zgłoszenia do zdarzenia zadysponowano 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej, w tym samochody GBA 2,5/24, SHD-23 oraz SLOp z oficerem operacyjnym. Po przybyciu na miejsce kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że w koszu podnośnika hydraulicznego na wysokości około 10 metrów przebywa 2 pracowników. Mężczyźni wykonywali prace polegające na przycinaniu gałęzi z drzew rosnących w pobliżu linii energetycznej o napięciu 15 kV. Jednocześnie ustalono, że podnośnik hydrauliczny uległ awarii i pracownicy od około 2 godzin przebywają na wysokości. Po zapoznaniu się z sytuacją i uzyskaniu niezbędnych informacji KDR podjął decyzję o wykonaniu podjazdu dla samochodu pożarniczego SHD-23 w bezpiecznej odległości od linii średniego napięcia. W chwilą potwierdzenia o wyłączeniu napięcia w linii energetycznej sprawiono podnośnik pożarniczy, przy użyciu którego strażacy ewakuowali pracowników na ziemię. Kosz uszkodzonego podnośnika hydraulicznego przymocowano liną do drzewa w celu zabezpieczenia przed samoczynnym opuszczeniem i przewróceniem.


12 sierpnia 2016 r. o godzinie 15:32 strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze ciągnika rolniczego Ursus 5714, do którego doszło podczas wykonywania prac polowych w okolicach miejscowości Wypychy gm. Radziłów. W chwili przyjazdu na miejsce zdarzenia zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa i Ochotniczej Straży Pożarnej z Radziłowa pożarem objęty był cały ciągnik rolniczy, natomiast mężczyzna obsługujący pojazd przebywał na zewnątrz bez widocznych obrażeń. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu prądu gaśniczego wody na palący się pojazd.

13 sierpnia 2016 r. o godzinie 20:46 grajewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem 2 samochodów osobowych i ciągnika rolniczego na trasie Ruda – Podlasek (fragment DK 65). Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej ustalono, że samochód osobowy VW Passat, którym podróżował kierowca zderzył się z ciągnikiem rolniczym Zetor. Siła zderzenia była tak duża, że ciągnik rolniczy z pługiem przewrócił się na bok do rowu, a samochód osobowy VW Passat zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w samochód osobowy Audi A4, którym podróżowały 4 osoby, w tym 2 dzieci. W wyniku wypadku mężczyzna kierujący samochodem osobowym VW Passat i kierujący ciągnikiem rolniczym zostali poszkodowani i po zaopatrzeniu medycznym na miejscu zdarzenia przetransportowani do szpitala w Grajewie. Działania 3 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i zastępu Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie polegały na oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji, współdziałaniu z zespołami ratownictwa medycznego przy udzielaniu pomocy rannym kierowcom, neutralizacji i sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz usunięciu pozostałości powypadkowych stwarzających zagrożenie innym użytkownikom drogi.


16 sierpnia 2016 r. o godzinie 18:57 dyżurny stanowiska kierowania odebrał zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego VW Passat na obwodnicy Szczuczyna. Samochodem na niemieckich numerach rejestracyjnych podróżowało 4 obcokrajowców, w tym 2 kobiety, z których jedna była w widocznej ciąży oraz 2 dzieci. Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie, którzy jako pierwsi dojechali na miejsce zdarzenia udzielili ciężarnej kobiecie kwalifikowanej pierwszej pomocy (wsparcie psychiczne, unieruchomienie złamań i podejrzeń złamań oraz zwichnięć, zabezpieczenie przed utratą ciepła, prowadzenie wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego), natomiast jedno dziecko zostało zbadane przez lekarza zespołu ratownictwa medycznego. W rezultacie wszyscy podróżujący VW Passatem zostali przetransportowani do szpitala w Grajewie. Po zakończeniu działań ratowniczych strażacy Państwowej Straży Pożarnej wspólnie z druhami ochotnikami postawili samochód osobowy na koła i usunęli pozostałości powypadkowe utrudniające przejazd innym pojazdom.


20 sierpnia 2016 r. o godzinie 10:10 do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie o kolejnym w ostatnich dniach zdarzeniu drogowym na obwodnicy Szczuczyna. Jak wstępnie ustalono samochód dostawczy Iveco wykonując manewr skrętu w lewo zderzył się z osobowym VW Passatem, po czym pojazdy wjechały w metalową barierkę ochronną oddzielającą pas ruchu od pobocza. Kierujący samochodem dostawczym nie odniósł obrażeń, natomiast ranne zostały 2 osoby podróżujące samochodem osobowym, które po zaopatrzeniu medycznym na miejscu zostały przetransportowane do szpitala w Grajewie. Działania zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa i Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna polegały na zabezpieczeniu i oznakowaniu miejsca zdarzenia, neutralizacji i sorpcji substancji chemicznych oraz innych płynów eksploatacyjnych i zebraniu pozostałości powypadkowych stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym.


Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota     

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.