środa, 25 maja 2022

Wiadomości

Kronika 998

              Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 21.02.2011 r. – 28.02.2011 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 13 zdarzeń, w tym 5 pożarów oraz  8 miejscowych zagrożeń.

Ogółem od początku roku zanotowano 117 zdarzeń, w tym 20 pożarów,  97 miejscowych zagrożeń oraz 1 alarm fałszywy. Ogólna liczba osób poszkodowanych w powstałych zdarzeniach to 11  osób rannych oraz 2 ofiary śmiertelne.

            W dniu 21.02.2011r. o godzinie 06.12 w Grajewie doszło do pożaru w piwnicy budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do pomieszczeń piwnicy podając jeden prąd wody na źródło ognia. Po zlokalizowaniu i ugaszeniu ognia przystąpiono do oddymiania i przewietrzania pomieszczeń przy użyciu agregatu oddymiającego. Przyczyną powstania pożaru było niewłaściwa obsługa pieca CO. Działania ratownicze trwały około jednej godziny i prowadzone były przez jeden zastęp PSP.

            W dniu 22.02.2011 r. o godzinie 12.39 w Grajewie na ul. Mickiewicza doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Skoda Fabia z Peugeot. W wyniku zderzenia nikt nie odniósł obrażeń ciała. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączono akumulatory w uszkodzonych pojazdach, sprawdzono pojazdy pod kątem wycieku paliwa i innych płynów eksploatacyjnych a następnie zebrano pozostałości powypadkowe z jezdni stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym. Działania ratownicze trwające ponad pół godziny prowadził jeden zastęp PSP.

            W dniu 24.02.2011 r. o godz. 5.30 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Grajewie na ul. Plac Niepodległości. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że pożarem objęte jest całe mieszkanie na I piętrze budynku mieszkalnego wielorodzinnego. W pierwszej fazie działań ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych podali jeden prąd wody w natarciu na źródło ognia i przystąpiono do ewakuacji mieszkańców z sąsiednich lokali. Następne prądy gaśnicze podano w obronie sąsiednich mieszkań i budynków gospodarczych. Ewakuowano mieszkańców z pomieszczeń zagrożonych pożarem. W celu bezpiecznego prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych odcięto przewody elektryczne zasilające mieszkanie. W miarę przybywania kolejnych sił i środków przystąpiono do podawania kolejnych prądów wody na palące się poddasze. Przy użyciu pilarki spalinowej do cięcia betonu i stali wykonano otwór w pokryciu dachowym co pozwoliło prowadzić skuteczne działania gaśnicze na poddaszu. Po stłumieniu ognia i częściowym oddymieniu mieszkania strażacy przystąpili do przeszukiwania mieszkania, w którym znaleziono dwie osoby. Przy użyciu desek ortopedycznych wyniesiono poszkodowanych na zewnątrz budynku i przekazano służbie zdrowia. Lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon u jednego mężczyzny, natomiast u drugiego mężczyzny podjęto próbę reanimacji przez personel pogotowia ratunkowego. Niestety poszkodowany mężczyzna mimo ciągłej reanimacji w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zmarł. W dalszej fazie działań przystąpiono do usuwania pozostałości popożarowych z mieszkania i dogaszaniu na zewnątrz budynku.
         W działaniach trwających ponad sześć godzin udział brało pięć zastępów z JRG, jeden zastęp z OSP Grajewo, Policja, Pogotowie Ratunkowe oraz inne służby .

                                                      Rzecznik Prasowy KP PSP w Grajewie
                                                       mł. bryg. Andrzej Jabłoński


            

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.