Warto przeczytać

Kredyty hipoteczne - na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyna szansa na zakup własnej nieruchomości. Stale rosnące ceny mieszkań i domów, znacząco utrudniają możliwość zakupu nieruchomości bez kredytu. Ten jednak warto wybierać bardzo uważnie. Pamiętając przede wszystkim o tym, że jest to z reguły dość długofalowe zobowiązanie. Trzeba także liczyć się z tym, że sam proces ubiegania się o kredyt trwa dłużej niż w przypadku kredytu gotówkowego. 


Kredyty hipoteczne - szansa na własne M

Kredyty hipoteczne umożliwiają otrzymanie dużej kwoty na zakup lub remont nieruchomości - https://www.17bankow.com/kredyty-hipoteczne. Z reguły w związku z tym umowa kredytu hipotecznego podpisywana jest na kilkanaście, a często i kilkadziesiąt lat. Dzięki temu miesięczna rata zobowiązania nie jest zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu, a jednocześnie możliwy jest zakup nieruchomości, na którą w innej sytuacji trzeba byłoby oszczędzać bardzo długo. Ta długoterminowość zobowiązania powinna jednak skłaniać do bardzo uważnej lektury oferty kredytu hipotecznego. Sprawdzić warto przede wszystkim warunki spłaty kredytu, ale i poszczególne jego składowe. 


Kredyt hipoteczny - na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim warto pamiętać, że oprocentowanie kredytu to nie jedyny koszt, który ponosisz. W umowie kredytowej najczęściej zapisane są także opłaty takie jak prowizja dla banku, opłata za udzielenie kredytu. W przypadku kredytów hipotecznych, które opiewają z reguły na wysokie sumy, w umowie o kredyt mieszkaniowy zapisana jest także konieczność wykupu ubezpieczenia kwoty kredytu lub ubezpieczenia samego mieszkania. Całkowita kwota kredytu jest więc połączeniem pożyczonej kwoty, odsetek oraz dodatkowych opłat. Jeśli chcesz więc porównywać konkretne oferty kredytu hipotecznego, pamiętaj, że najbardziej wymiernym parametrem będzie tutaj Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która uwzględnia wszystkie opłaty ponoszone w trakcie spłaty kredytu. 

Nie warto patrzeć wyłącznie na oprocentowanie, bo często banki kuszą atrakcyjnym oprocentowaniem, natomiast tę niższą kwotę rekompensują sobie i wyrównują za pomocą innych opłat. Warto mieć to na uwadze, wybierając kredyt hipoteczny. Różnice ponoszonych opłat w perspektywie spłaty przez kilkanaście lat, potrafią być naprawdę spore. 

Porównując oferty kredytów hipotecznych, nie warto jednak kierować się wyłącznie samymi kwotami. Warto także uwzględnić samego kredytodawcę. Dobrze jest sprawdzić, jakimi opiniami wśród klientów cieszy się konkretny bank. Jak oceniają oni między innymi sam przebieg procedury po złożeniu wniosku, przejrzystość zapisów w umowie, komunikację i obsługę kredytu. Tego typu opinie bardzo mogą pomóc w podjęciu decyzji, podobnie jak rankingi i porównywarki kredytów. 


Co potrzebne jest ci do zawarcia umowy kredytu?

Do pozytywnej decyzji kredytowej przede wszystkim potrzebny ci jest odpowiednio wniosek, który stanie się podstawą do oceny twojej zdolności kredytowej. Zanim go złożysz, upewnij się, że spłaciłeś w terminie wszystkie inne raty, zobowiązania, kartę kredytową. Wszystkie zaległości ujawni bowiem raport z BIK, o który banki zawsze proszą podczas weryfikacji wniosku. Do wniosku kredytowego będziesz potrzebował także szczegółowych informacji dotyczących nieruchomości, którą chcesz kupić w ramach kredytu hipotecznego. Tutaj potrzebne będą szczegółowe informacje, być może umowa przedwstępna z deweloperem lub właścicielem nieruchomości. Pamiętaj, że bank będzie od ciebie potrzebował szeregu dokumentów związanych z nieruchomością, jak również tych potwierdzających twoje dochody. Wszystkie tego typu druki warto zgromadzić (oczywiście, o ile to możliwe) wcześniej. 

 

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.