środa, 15 stycznia 2025

Kultura i rozrywka

  • 5 komentarzy
  • 7961 wyświetleń

Kontrowersyjne święto

Halloween - popularne święto obchodzone przed Świętem Zmarłych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Szkocji i Anglii. Rodowód obrzędów sięga kultury Celtów sprzed 2000 lat. Wierzono wówczas, że dusze zmarłych po roku powracają na ziemię, aby wejść w ciała żywych. Chcąc je odpędzić, przebrani za upiory Celtowie tańczyli wokół rozpalonych ognisk. W Ameryce pojawiło się wraz z irlandzkimi emigrantami w XIX wieku i do dziś jest najhuczniej obchodzone. Do Polski przywędrowało w latach 90. i z roku na rok zyskuje na popularności.

Halloweenową „modę” możemy obserwować już w październiku. W ofercie sklepów możemy znaleźć kostiumy i maski upiorów, wampirów, czarownic, przedmioty i amulety magiczne, akcesoria w kształcie duchów, nietoperzy i dyń – niezbędne gadżety do obchodów święta. Charakterystycznym i najbardziej znanym obyczajem jest "psikus albo cukierek" ("trick or treat") - przebrane dzieci odwiedzają sąsiadów i "grożą", że jeżeli nie dostaną poczęstunku spłatają im figla. Szkoły i przedszkola organizują dodatkowe atrakcje swoim wychowankom. Dorośli organizują liczne imprezy tematyczne np. w nocnych klubach, występy teatralne oraz projekcje filmowe w kinach.

Święto duchów wzbudza kontrowersje. Jedni uważają je za źródło dobrej zabawy, inni doszukują się w nim powiązań z okultyzmem. Dla katolika pierwsze dni listopada to czas wyciszenia, refleksji nad przemijaniem, śmiercią, czas modlitewnej pamięci o zmarłych przodkach i duszach cierpiących w czyśćcu. 

Obchody Halloween to kultywowanie innej kultury, traktowanie mniej poważnie wierzeń chrześcijańskich i wiara w magię. Święto Zmarłych zmusza do refleksji i pogłębia wiarę, tymczasem, zabawy halloweenowe traktują świat zmarłych i śmierć jako przedmiot żartów i zabaw.

Alternatywą dla Halloween są Korowody Świętych (organizowane w wielu miejscowościach) radosne świętowanie wigilii Wszystkich Świętych. W Grajewie korowód ruszył z parafii Św. Ojca Pio, uczestnicy przeszli do parafii Św. Jana Pawła II. Na czele pochodu niesiono relikwie Świętych znajdujące się w miejscowych parafiach. Podczas przemarszu zaplanowano stacje z historiami z życia Świętych. Uroczystości zakończono adoracją ze Świętymi.


e-Grajewo.pl

 

poniedziałek, 13 stycznia 2025

Kiermasz charytatywny w Rydzewie

Komentarze (5)

Dziady to odpowiednik Haloween. Dziady to przedchrzescijanski podkreslam, obrzęd zaduszny, obcowanie zywych z umarlymi. Byl I w Polsce szczegolnie na Podlasiu poza tym Bialorus, Ukraina. Korowod swietych to faktycznie wspaniala alternatywa :) Nie dajmy sie haloween

"Kolorowe i zabawne stroje przedstawiające kościotrupy, zombie, wampiry i wiedźmy to wzorce stojące w sprzeczności z dotychczasowymi zwyczajami. " - no żem się uśmiała. Co za kretyn to pisał?

Ktoś sprowadził głupie święto do Polski, żeby głupcy dali zarobić cwaniakom od biznesu.

Nie chcecie obchodzić Halloween - w porządku. Ale dajcie się bawić innym. Ciekawa jestem, co tacy przeciwnicy Halloween robią 14 lutego w Walentynki - też powiecie, że to niepolskie święto? Jasne...

Walentynki to mozliwosc pobycia z bliska,kochana,wazna osoba,a nie jak hallowen demony,czaszki,straszydla tuz przed jednym dniem w roku poswieconym zmarlym z naszych rodzin

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.