Warto przeczytać

Kłujący ból brzucha po lewej stronie - przyczyny

Kłujący ból brzucha po lewej stronie może wskazywać zarówno na zespół jelita wrażliwego, jak i chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Dlatego też nie należy go bagatelizować i jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. W doraźnym łagodzeniu dolegliwości sprawdzą się leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, których przyjmowanie powinno odbywać się również ze wskazania lekarza.


Jakie są możliwe przyczyny bólu brzucha po lewej stronie?


Poza zatruciem pokarmowym czy niestrawnością dolegliwości żołądkowe mogą być u spowodowane przez rozwijające się w naszym organizmie choroby. Najczęstszą z nich, która coraz częściej dotyka osób w różnym wieku, jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Jej rozwojowi sprzyja stres i tzw. niehigieniczny tryb życia, m.in. otyłość, spożywanie dużej ilości przetworzonych pokarmów, ostrych potrwa, nadużywanie alkoholu, a także palenie papierosów. Wrzody są też następstwem przewlekłego stresu. Ich leczenie wymaga czasu, odpowiedniej farmakoterapii, ale też zmiany nawyków żywieniowych. 


Dolegliwości ze strony układu pokarmowego powodują, że wiele osób zaczyna się zastanawiać, co jest po lewej stronie brzucha. Poza żołądkiem i dwunastnicą znajdują się tam również trzustka i śledziona, więc ból może świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie tych właśnie organów. Mogą wywołać go nowotwory, ale też coraz częściej występujący w populacji zespół jelita wrażliwego czy infekcje i podrażnienie śluzówki. Ponieważ możliwych przyczyn jest wiele, nie warto odsuwać w czasie konsultacji ze specjalistą, który zleci odpowiednie badania.


Ból brzucha, określany przez pacjentów jako kłujący, może być wywołany nietolerancją pokarmową. Jest też następstwem silnej i długiej biegunki, w której przebiegu dochodzi do podrażnienia śluzówki jelita.


Co na ból brzucha?


Leczenie bólu brzucha, spowodowane chorobami powinno być prowadzone pod kontrolą specjalisty, który odpowiednio dobierze leki, aby nie potęgowały dolegliwości i nie wywoływały dodatkowych podrażnień. Jeśli ból jest wynikiem niewłaściwej diety, warto zwrócić większą uwagę na wdrożenie prawidłowych nawyków żywieniowych. Doraźnie, jeśli nie występują inne przeciwwskazania, warto zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Przed przyjęciem leku koniecznie należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza ograniczeniami co do stosowania danej substancji czynnej. Niektórych leków nie można stosować w przebiegu, np. choroby wrzodowej żołądka czy dwunastnicy. W takiej sytuacji należy przyjmować tylko te leki, które zalecił lekarz.


W łagodzeniu dolegliwości żołądkowych ulgę mogą przynieść ziołowe napary, np. z dodatkiem mięty czy melisy, która dodatkowo ma działanie rozluźniające i wyciszające. Ważna jest także dieta. Aby usprawnić funkcjonowanie układu pokarmowego i przyspieszyć regenerację śluzówki warto wprowadzić do jadłospisu błonnik naturalny czy koktajle z dodatkiem np. siemienia lnianego. Należy kontrolować nie tylko kalorie, ale również dostarczane do organizmu witaminy i minerały. W przypadku alergii pokarmowych konieczna jest dieta eliminacyjna.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.