Akwarium jest ciekawym elementem dekoracyjnym, który wygląda interesująco na przykład w salonie, albo pokoju dziennym. Dla niektórych ma ono jedynie walor estetyczny, ale są również osoby, które fascynuje życie podwodne ryb i roślin. W zależności od czynnika kategoryzującego wyróżnia się różnego typu akwaria. Nie wszystkie gatunki ryb i roślin mogą żyć w tym samym środowisku.
Biorąc pod uwagę przeznaczenie akwarium, wyróżnia się na przykład ogólne (wielogatunkowe), w którym żyją różne ryby i rośliny wodne. Wybierając poszczególne osobniki i wyposażenie zbiornika należy kierować się przede wszystkim wyglądem ryb, ich kształtem, sposobem poruszania, motoryką. Trzeba jednak pamiętać, by zestawiać ze sobą rośliny i gatunki o zbliżonych wymaganiach co do światła, temperatury, odżywiania czy potrzebnej przestrzeni. Akwarium ogólne służy przede wszystkim do dekoracji i daje możliwość obserwacji z bliska podwodnego życia. Innym typem zbiornika jest akwarium lęgowe, które przeznaczone jest do hodowli gatunków do tarła. Taki pojemnik powinien być szklany, odpowiednio naświetlony i nagrzany, dlatego, że przez pewien czas będzie się tam rozwijało nowe życie. W takim zbiorniku nie trzeba specjalnie przygotowywać podłoża, wystarczy żwirek, mech, torf i kamienie. Istnieją również bardziej wyspecjalizowane akwaria, które mają za zadanie odwzorować naturalne środowisko dla gatunków.
Akwaria można kategoryzować również ze względu na naturalne środowisko gatunków ryb. Wyróżnia się zbiorniki gatunkowe, w których hoduje się jedynie wybrany rodzaj ryb i dostosowuje się wnętrze akwarium tak, by jak najlepiej odwzorować ich naturalne środowisko. Innym typem jest zbiornik kontynentalny, w którym żyją ryby z tego samego kontynentu. Wybierając gatunki, trzeba jednak pamiętać, by zamieszkiwały one podobne siedliska naturalne. Nie wskazane jest mieszanie ryb z odmiennych środowisk wodnych. Wyróżnia się również akwaria krajowe, w których hoduje się rodzime gatunki. W takim wypadku trzeba pamiętać o zmianie temperatury w zbiornik w zależności od pór roku.
Akwaria rozróżnia się też według parametrów technicznych i kształtów. Klasyczny zbiornik to pojemnik o prostokątnych ścianach, który dostępny jest w różnych rozmiarach. Przykłady akwariów wykonanych z wysokiej jakości bezbarwnego szkła znajdują się na: https://www.plantica.pl/produkty/akwaria-zestawy/akwaria-optiwhite. Na rynku dostępne są również zbiorniki profilowane z odpowiednio wygiętą przednią ścianą. Alternatywą są akwaria owalne, falowane, albo panoramiczne. Zbiorniki występują w różnych kształtach, niekoniecznie muszą to być prostokątne pojemniki. Niezwykle estetycznie wyglądają akwaria narożne, albo sześciokątne. Wielkość zbiornika powinna być dopasowana do żyjących w nim gatunków ryb. Decydując się na ich hodowlę, należy pamiętać, że każdy gatunek potrzebuje określonej przestrzeni do rozwoju.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Komentarze (0)