Decydując się na siew zbóż ozimych warto mieć świadomość, że im szybciej rozpoczęta zostanie walka z chwastami na polu, tym będzie ona skuteczniejsza w całym okresie wegetacji (również wiosną). W związku należy przeprowadzić zabieg herbicydowy jesienią, ponieważ właściwe środki ochrony roślin sprawią, że chwasty zostaną zwalczone już w początkowej fazie ich rozwoju, a co za tym idzie na wiosnę będzie ich zdecydowanie mniej. W tym miejscu warto podkreślić, że zabieg ten może mieć charakter doglebowy lub nalistny.
W jakim terminie przeprowadzić zabieg herbicydowy jesienią? W przypadku zabiegu doglebowego, czyli przy użyciu herbicydu przedwschodowego istotna jest przede wszystkim temperatura oraz wilgotność gleby. W związku z tym zaleca się przeprowadzenie oprysku na wilgotne podłoże w okresie około 4 dni po wysianiu zboża ozimego. Zabiegi nalistne wykorzystujące herbicydy powschodowe należy natomiast przeprowadzać wtedy, kiedy zboża osiągną fazę rozwoju od 2 do 4 liści. Ostatecznym terminem jest natomiast koniec fazy krzewienia ozimin, który jest jednocześnie końcem ich jesiennej wegetacji.
Jak wspomniano w poprzednim akapicie jesienne zabiegi herbicydowe w zbożach ozimych można przeprowadzać zarówno przy zastosowaniu herbicydów przedwschodowych, jak i powschodowych. W przypadku tych pierwszy, zwanych również doglebowymi zaletą jest przede wszystkim długotrwałe i mocne działanie, co sprawdza się w szczególności w przypadku ozimin. Przykładem może być Boxer 800 EC, który stosowany doglebowo skutecznie zwalcza między innymi gwiazdnicę pospolitą, czy miotłę zbożową. W efekcie jest to preparat ochronny rekomendowany na zboża ozime, takie jak pszenica, jęczmień, żyto oraz pszenżyto.
Jakie herbicydy nalistne są rekomendowane do przeprowadzania zabiegów jesiennych w zbożach ozimych? Przykładem może być Bizon, który dzięki zastosowaniu trzech substancji aktywnych (diflufenikan, florasulam, penoksulam) zwalcza zarówno miotłę zbożową, jak i chwasty dwuliścienne. Co więcej, może być stosowany w różnych fazach rozwoju zbóż nie czyniąc zagrożenia dla ich rozwoju. Dawkowanie w tym przypadku wynosi 1l/ha, a środek może być stosowany zarówno na pszenicę ozimą, jęczmień ozimy, żyto ozime, oraz pszenżyto ozime. W przypadku nalistnych herbicydów warto pamiętać, że nie mogą one zawierać glifosatu, ponieważ niszczy on wszystkie rośliny, na które spadnie - niezależnie od ich fazy rozwoju.
Decydując się na przeprowadzenie jesiennych zabiegów herbicydowych w zbożu ozimym warto nabyć środki ochrony roślin w sprawdzonym miejscu, co gwarantuje ich oryginalność oraz właściwe przechowywanie. Przykładem może być sklep internetowy dlaroslin.pl, w którego szerokim asortymencie znajdują się nie tylko herbicydy, ale również inne środki ochronne, nawozy, materiał siewny, czy nawet sprzęt rolniczy i ogrodniczy. Wszystkie produkty dostępne są w atrakcyjnych cenach, a samo kupowanie jest szybkie i wygodne. Zamówienia realizowane są niezwłocznie, a przesyłki dostarczane bezpośrednio pod adres wskazany przez kupującego.
Podsumowując należy stwierdzić, że przeprowadzenie jesiennych zabiegów herbicydowych na zbożach ozimych zwiększa skuteczność walki z chwastami w ich wczesnej fazie rozwoju. W efekcie zdecydowanie ułatwia walkę z zachwaszczeniem na wiosnę.
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)