Warto przeczytać

Jakie schorzenia może wykryć rezonans magnetyczny kolana?

Rezonans magnetyczny należy do badań, które umożliwia bardzo precyzyjne i obrazowe zapoznanie się z kondycją kolana. Biorąc pod uwagę, iż staw kolanowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych w całym organizmie człowieka, zaznajomienie się z jego budową i ewentualnymi nieprawidłowościami w jego obrębie jest kluczowe w celu postawienia trafnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W pełni bezpieczne badanie, jakim jest rezonans magnetyczny kolana, umożliwia sprawdzenie stanu kości, więzadła, torebki stawowej i łąkotki bez inwazyjnej chirurgicznej ingerencji. Jakie schorzenia i problemy zdrowotne w ramach wspomnianego stawu może pomóc wykryć to badanie?


Uszkodzenia w obrębie łękotki i więzadeł

Stosunkowo częstym problemem zdrowotnym, jaki można wykryć z pomocą rezonansu magnetycznego, jest uszkodzenie łąkotki lub więzadeł. Zazwyczaj dochodzi do niego w wyniku naciągnięcia lub naderwania. W bardziej skomplikowanych przypadkach pomocy potrzebują pacjenci z całkowicie zerwanym więzadłem.

Wewnątrzwarstwowe struktury stawu kolanowego obejmują więzadła krzyżowe przednie, tylne, poboczne piszczelowe, poboczne strzałkowe oraz łąkotkę boczną lub przyśrodkową. Każde ze wspomnianych uszkodzeń przyczynia się do powstania dużego stanu zapalnego, obrzęków i opuchlizny, a dzięki rezonansowi magnetycznemu zdecydowanie łatwiej określić konkretną nieprawidłowość w zakresie łąkotek i więzadeł. Badanie to pozwala ustalić także stan zaawansowania zmiany.


Zmiany w obrębie chrząstek

Rezonans magnetyczny kolana pomaga wykryć uszkodzenie chrząstek kolanowych. W zależności od przyczyny ich dysfunkcjonalności może dojść do ich zmian zwyrodnieniowych, a nawet mechanicznego urazu powodującego ich rozdarcie bądź rozerwanie. Wspomniane badanie jest również w stanie pomóc w precyzyjnym określeniu zmiany w obrębie chrząstki, która może przyczynić się do powstania wysięków i gromadzenia się w obszarze kolana tak zwanego płynu stawowego.


Warto dodać, iż w przypadku chrząstek istnieje możliwość jeszcze dokładniejszego przeprowadzenia badania dzięki skorzystaniu ze specjalistycznego oprogramowania ukierunkowanego na wielopłaszczyznowe sprawdzenie struktury każdej z nich.


Przemieszczenia w stawie kolanowym

Następna zmiana, którą wykrywa się z udziałem omawianego badania, są wszelkiego rodzaju zwichnięcia, skręcenia kolana, a nawet najdrobniejsze przemieszczenia. Precyzja procedury umożliwia ponadto określenie, czy przestawieniu uległ cały staw, czy jedynie jego fragment. Wynik badania może ponadto wskazywać na złamania kości, dzięki czemu specjaliści mają większe możliwości określenia sposobu leczenia zachowawczego lub operacyjnego i zaplanowania przebiegu rekonwalescencji pozabiegowej.


Choroby stawu kolanowego

MRI, które dzięki zaawansowanej technologii jest w stanie ukazać najdrobniejsze zmiany i nieprawidłowości na każdej płaszczyźnie konkretnego organu wewnętrznego, okazuje się niezwykle pomocnym w wykrywaniu chorób zwyrodnieniowych oraz monitorowaniu postępów zachodzących zmian.

To także sposób na stwierdzenie przeciążeń w obrębie stawu kolanowego w wyniku kontuzji, przetrenowania, czy zbyt długiego przebywania w jednej konkretnej pozycji.

Ponadto podejrzenie przez lekarza zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym jest wskazaniem do tego, by wykonać MRI. Na ekranie monitora, do którego dostęp ma zespół osób obsługujących wspomniane urządzenie, można zauważyć objawy nadżerek kostnych, stanów zapalnych, szczególnie w sytuacji zastosowania podczas badania środka kontrastowego.


Zmiany nowotworowe

W przypadku podejrzenia nowotworu konkretną diagnozę można postawić dopiero po wykonaniu badania rezonansem magnetycznym. Procedura ta ułatwia wykrywanie nieprawidłowości, które są oznaką choroby nowotworowej - zarówno samych kości, jak i chrząstek i pozostałych miękkich tkanek składających się na tak skomplikowany staw, jakim jest kolano. Należy także wspomnieć o innych deformacjach, do których zaliczają się torbiele, zwapnienia i guzy - możliwość ich dokładnego rozpoznania i rozróżnienia stanowi podstawę do skierowania pacjenta na tak zaawansowane badanie, jakim jest rezonans magnetyczny.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.