Procesor i płyta główna to najważniejsze części komputera osobistego. Informatycy, którzy chcą laikom wytłumaczyć budowę peceta, często sięgają po analogie. Procesor jest ich zdaniem jednocześnie jak serce i mózg człowieka, a płyta główna jest tym dla komputera, czym dla nas kręgosłup.
Jeśli w najbliższym czasie planujesz modernizację domowego komputera, koniecznie zacznij od płyty głównej. To właśnie do niej podłącza się m.in. procesor, który jest odpowiedzialny za szybkie działanie całego urządzenia.
Ważne, aby płyta główna i procesor były ze sobą kompatybilne. Co to znaczy? Do płyty głównej przyłącza się podzespoły komputera, takie jak procesor. Wybierając taki nowy duet, zawsze sprawdzaj, czy procesor będzie pasował do gniazda w płycie głównej.
Wymiana procesora jest szczególnie ważna, jeśli planujesz ulepszenie podzespołów swojego komputera, bo to właśnie od niego zależy wydajność peceta. Co ważne, procesor zużywa się dość szybko, a producenci co jakiś czas zmieniają sposób przytwierdzania go do płyty głównej. Jeśli planujesz zatem zakup nowego procesora w 2021 roku, upewnij się, że płyta główna w Twoim komputerze nadal ma wtyczkę pasującą do najnowszego modelu, który sobie upatrzyłeś.
Najnowsze płyty główne znajdziesz w ofercie Media Expert, klikając w link: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne. Na stronie kategorii zobaczysz najważniejsze informacje o poszczególnych modelach płyt głównych. Dowiesz się m.in. jakie procesory obsługuje dany produkt i w jakie gniazdo procesora został wyposażony. Takie informacje powinny ułatwić wybór podzespołów do upgrade'u komputera w 2021 r.
Z kolei kliknięcie w link https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/procesory zaprowadzi Cię do sklepu internetowego Media Expert, a konkretnie ‒ do kategorii, w której wybierzesz procesory komputerowe. Jeśli chcesz wymienić od razu parę: płyta główna i procesor, pamiętaj, aby zdecydować się na pasujące do siebie podzespoły.
W trakcie wybierania nowej płyty głównej na pewno zwróciłeś uwagę na jedną z wyszczególnionych cech sprzętu ‒ rodzaj pamięci. Najczęściej obsługiwanym formatem pamięci RAM jest dzisiaj DDR 4. Kiedy chcesz przyspieszyć działanie komputera, czyli po prostu zwiększyć jego pamięć operacyjną, musisz postawić na nową kość pamięci RAM lub uzupełnić tę, która działa już od jakiegoś czasu w Twoim komputerze.
Dlaczego pamięć operacyjna jest tak ważna? To właśnie w pamięci RAM przechowywane są m.in. informacje przetworzone przez procesor. Jeśli zależy Ci na komforcie i płynności pracy na komputerze, co jakiś czas powinieneś ją powiększać.
Jaki RAM wybrać? Wszystko zależy od tego, ile wolnych złączy do kości pamięci pozostało w płycie głównej. Wejdź na stronę https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram. Jeżeli masz jeszcze kilka wolnych gniazd, możesz wybrać RAM np. o pojemności 4 GB. W przeciwnym przypadku mniejszy RAM zamień po prostu na większy, np. 16 GB.
Modernizacja komputera zależy głównie od potrzeb użytkownika. Grafik lub gracz może np. wybrać lepszą kartę graficzną. Procesor, płyta główna i RAM to absolutna podstawa upgrade'owania peceta.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Fajnie opisane. Ja akurat mam do wykorzystania rabaty w Media Expert i planuję zakup Oriona. Wg mnie nie ma lepszego wyboru na ten kwartał, a sporo czytałem