poniedziałek, 25 listopada 2024

Warto przeczytać

Jakie dokumenty są niezbędne przy kredycie na samochód?

Kupno samochodu to na ogół dość spore wydarzenie. Godzinami przeglądamy artykuły, fora i grupy tematyczne. Czytamy o markach i modelach. Zastanawiamy się, jaką pojemność silnika wybrać i ile koni mechanicznych powinien mieć nasz nowy nabytek. Czy lepszy będzie diesel, czy benzyna? Rozważamy, także jakie auto zmieści się w naszym budżecie. Poszukujemy informacji, jakie są możliwości finansowania zakupu samochodu nowego, a jakie używanego. Jakie dokumenty musimy posiadać, aby skorzystać z leasingu lub kredytu samochodowego? Nie odpowiemy na pytania dotyczące wyboru auta. Skupimy się jednak na formach jego finansowania i dokumentach, które należy przygotować. 


Jakie mamy możliwości finansowania zakupu samochodu? 

W zależności od możliwości finansowych i swoich potrzeb możemy wybrać kilka różnych form finansowania samochodu. Jeśli posiadamy odpowiednią kwotę, auto możemy kupić za gotówkę. Jak duża kwota będzie nam potrzebna, zależy od tego, jaki rodzaj auta chcemy kupić. Jeżeli zależy nam na „nówce”, musimy przygotować co najmniej 60 000 złotych. Mniej więcej od tej kwoty możemy kupić nowy niewielki samochód prosto z salonu. Oczywiście 60 000 złotych możemy przeznaczyć także, na zakup auta z drugiej ręki, lub kwotę tę potraktować jako wkład własny do kredytu samochodowego. 

Jeśli jesteśmy już przy kredycie na samochód, warto zaznaczyć, że do wyboru mamy kilka jego rodzajów. Możemy spotkać się z ofertą kredytu 50/50, kredytem z ratą balonową i kredytem na samochód, który spłaca się w ratach tak, jak kredyt gotówkowy. 

Kredyt 50 na 50 to zobowiązanie, przy którym konieczne jest posiadanie wkładu własnego. Wkład własny powinien wynosić w zależności od banku od 40 do 60 procent wartości pojazdu. Podajemy ogólny przedział, ponieważ sytuacja każdego wnioskodawcy rozpatrywana jest indywidualnie. Kredyt ten zawierany jest na kilka lat. Jego cechą charakterystyczną jest całkowita spłata kredytu przed samym końcem trwania umowy – w jednej racie. 

Kredyt z ratą balonową także może wymagać posiadania wkładu własnego. Jego spłata przebiega jednak nieco inaczej. Przez cały okres kredytowania spłaca się odsetki, a dopiero w ostatniej racie wpłaca się na rachunek banku kapitał w całości. Oba omówione do tej pory kredyty wymagają zatem od kredytobiorcy samodyscypliny. Przez cały okres trwania umowy należy bowiem samodzielnie gromadzić środki na ostateczną spłatę kredytu. 

Konsumenci mają do dyspozycji także kredyt na samochód z możliwością jego spłaty w ratach. Działanie takiego kredytu, tak jak wspomnieliśmy, przypomina spłatę kredytu gotówkowego lub hipotecznego. Przy kredycie ratalnym ustanowiony jest harmonogram spłat na cały okres kredytowania. Kredytobiorca co miesiąc przybliża się do całkowitej spłaty zobowiązania. 


 Jakie dokumenty są niezbędne przy kredycie na samochód? 

Kredyt na samochód, tak jak każde inne zobowiązanie wymaga dokładnej analizy swojej sytuacji materialnej. Niestety nasze najszczersze chęci spłaty zobowiązania w terminie nie są dla banku wystarczające. Musimy udowodnić, że jesteśmy w stanie zwrócić zaciągnięty dług. Dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt na samochód, należy samodzielnie obliczyć swoją zdolność kredytową i sprawdzić swoją historię kredytową w bazach informacji kredytowej. Przy zbyt niskiej zdolności i zbyt wysokiej wnioskowanej kwocie kredytu, możemy się pozbawić szansy na atrakcyjną ofertę. Bank odrzuci bowiem nasz wniosek, gdy nie spełnimy ustalonych wymagań. 

Jakich dokumentów może wymagać od nas bank? Każdy bank prowadzi swoją własną politykę analizy możliwości finansowych konsumentów. Ponadto, od wnioskowanej kwoty uzależniona jest skrupulatność przeprowadzonych analiz i konieczność przedłożenia różnych dokumentów. Im niższa kwota kredytu, tym mniej dokumentów będziemy musieli złożyć. O jakich dokumentach mowa? 

Aby otrzymać kredyt na samochód będą nam potrzebne trzy typy dokumentów. Pierwszy rodzaj to dokumenty potwierdzające naszą tożsamość. Bank nie może sobie pozwolić na żadne wątpliwości. Kolejny rodzaj dokumentów to te związane z naszymi dochodami. W zależności od banku i kwoty kredytu mogą to być zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, wyciąg z rachunku bankowego lub rozliczenie podatku za zeszły rok. Trzecim rodzajem dokumentów są dokumenty związane z kredytowanym samochodem. Należy bowiem podkreślić, że kredyt na samochód to kredyt na konkretny pojazd. To bank przelewa środki na rzecz sprzedawcy (osobę prywatną, czy dealera samochodowego). Kredytobiorca nie może liczyć zatem na przelew środków na swój rachunek bankowy. Niezbędne dokumenty to na ogół dowód rejestracyjny, karta podjazdu i umowa przedwstępna kupna-sprzedaży pojazdu. Więcej informacji na temat umowy kupna-sprzedaży pojazdu możemy znaleźć na blogu strony internetowej lendup.pl .Dopiero gdy dostarczymy komplet dokumentów, bank będzie podejmował decyzję o przyznaniu środków lub odrzuceniu wniosku. 


 Dokumenty potwierdzające tożsamość wnioskodawcy

Podstawą złożenia wniosku o każdy kredyt, czy pożyczkę jest zgodność danych osobowych z przedstawionym dokumentem tożsamości. W Polce za dwa główne dokument potwierdzające tożsamość uznaję się dowód osobisty i paszport, a także aplikację mObywatel (dowód elektroniczny). Niezależnie od tego, czy wniosek o kredyt składa się online, czy osobiście należy posłużyć się ważnym dokumentem tożsamości. W trakcie wypełniania wniosku trzeba zwrócić uwagę na każdą cyfrę i literę, tak by wniosek nie był odrzucony przez błędy formalne. Przy wniosku składanym online konieczna jest również weryfikacja tożsamości. Metod weryfikacji jest kilka i należą do nich:

  • Przelew weryfikacyjny,
  • Aplikacja weryfikująca,
  • Weryfikacja biometryczna. 


 Dokumenty potwierdzające dochody

Kolejną grupą wymaganych dokumentów są te dotyczące naszej sytuacji materialnej. Banki na ogół wymagają potwierdzenia osiąganych dochodów. Jeżeli wniosek składamy, do banku, w którym prowadzimy rachunek bankowy, możliwe, że zaświadczenie o zatrudnieniu i osiąganych dochodach będzie zbędne. Bank ma wgląd w nasz rachunek bankowy i może sprawdzić, skąd otrzymujemy dochody, w jakiej wysokości i z jaką częstotliwością. W przypadku, gdy wniosek składamy do nowego banku, najprawdopodobniej proszeni będziemy o dostarczenie tego dokumentu. Zaświadczenie o zatrudnieniu możemy otrzymać od swojego przełożonego. W dokumencie tym widnieją wszelkie informacje dotyczące naszego zatrudnienia, m.in. rodzaj umowy i okres, na jaki umowa jest zawarta, kwota wynagrodzenia i zajmowane stanowisko. Niekiedy konieczne jest także dostarczenie wyciągu z rachunku bankowego za ostatnie trzy do sześciu miesięcy. Bank w ten sposób sprawdza nasze wydatki i sposób, w jakim dysponujemy środkami. 


 Dokumenty dotyczące kupowanego pojazdu

Niezależnie od tego, czy kupujemy samochód używany, czy nowy, koniecznie musimy wskazać we wniosku, jaki samochód chcemy sfinansować. Bank na podstawie uzyskanych informacji dokona wyceny rynkowej wartości auta - dotyczy to w szczególności samochodów używanych. Tak jak wspomnieliśmy, przy samochodzie używanym konieczne jest przedstawienie dowodu rejestracyjnego i jeśli samochód posiada to również karty pojazdu. Ponadto konieczna jest również umowa wstępna lub faktura proforma świadcząca o „rezerwacji” samochodu. We wniosku o kredyt na samochód należy podać jego markę, model, rocznik, rodzaj zawieszenia, numer VIN. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.