Warto przeczytać

Jak uprawiać jeżyny i maliny w ogrodzie?

Jeżyny są łatwymi do uprawy krzewami owocowymi, znanymi również pod nazwą ostrężyna. Niestety nie są one aż tak popularne, jak maliny. Uprawa jeżyn jest dosyć łatwa, dlatego warto będzie wygospodarować choć trochę miejsca w swoim ogrodzie, aby posadzić kilka krzewów, ponieważ jeżyny są bardzo smaczne i zdrowe.

Jeżyny i maliny

Jeżyny są łatwymi do uprawy krzewami owocowymi, znanymi również pod nazwą ostrężyna. Niestety nie są one aż tak popularne, jak maliny. Uprawa jeżyn jest dosyć łatwa, dlatego warto będzie wygospodarować choć trochę miejsca w swoim ogrodzie, aby posadzić kilka krzewów, ponieważ jeżyny są bardzo smaczne i zdrowe.

Uprawne odmiany jeżyn pochodzą od różnorodnych botanicznych gatunków. Wyróżnić możemy: jeżyny o płożących, wiotkich, półsztywnych albo sztywnych pędach. W obrębie tychże grup wystąpić mogą odmiany bezkolcowe albo kolcowe.

Jak uprawiać jeżyny i maliny w ogrodzie?

Zarówno sadzonki malin, jak i sadzonki jeżyn, potrzebują odpowiedniego stanowiska. Krzak maliny czy też jeżyny, potrzebuje pełnego słońca i osłoniętego od wiatru miejsca. Najlepiej, jeśli stanowisko będzie wilgotne, jednakże nie podmokłe (to mogłoby skutkować wystąpieniem schorzeń grzybowych). Warto mieć również na uwadze, iż młode jeszcze sadzonki maliny i jeżyny, źle znoszą nawet przejściowy okres suszy. 

Podłoże, przed zasądzeniem rośliny, warto będzie wzbogacić odpowiednim kompostem albo, jeśli mamy taką możliwość - nawozem wieloskładnikowym albo obornikiem. Za ich sprawą sadzonki lepiej się przyjmują i szybciej podejmują etap wegetacji. Krzewy te wymagają także ściółkowania - utrzymać można dzięki temu właściwą wilgotność podłoża i zahamować rozwijanie się chwastów. Jeżyny i maliny należy sadzić w dużych odległościach od siebie, ponieważ bardzo szybko się rozrastają i potrzebują sporo przestrzeni. Sadzić można je nie tylko jesienią, ale również i na wiosnę. 

Cięcie malin i jeżyn

Cięcie najlepiej będzie przeprowadzić na wiosnę - począwszy od marca. Jeżyny i maliny mogą owocować na zeszłorocznych pędach, niemniej jednak jeśli będzie ich sporo, plony są słabej jakości. Dlatego też poza wycinaniem starszych pędów, powinno się również ograniczyć liczbę tych, które będą w niedługim czasie kwitnąć i owocować. 

Wybujałe pędy boczne jeżyn warto skracać do 4-5 liści, kiedy osiągną one 40-50 cm długości. Na ogół, w przypadku jednej rośliny pozostawiamy 4-6 pędów. Zostawione najmocniejsze pędy, należy przywiązać do drutów. 

Pielęgnacja jeżyn i malin - kiedy trzeba je podlewać?

Omawiane krzewy mają dosyć spore wymogi wodne i podczas suszy wymagają regularnego nawadniania. Jest to szczególnie ważne podczas procesu dojrzewania owoców, ponieważ niedobór wody może nie tylko zmniejszać ich rozmiary, ale również pogarszać smakowe walory. Dokonując wyboru nawozów warto zwracać uwagę na te, które mają sporą zawartość potasu i azotu. Na wiosnę możemy zastosować saletrę amonową albo siarczan potasu. 

Kopczykowanie

Krzewy malin i jeżyn warto jest kopczykować, zanim jeszcze nadejdzie zima. Będzie to nic innego jak stworzenie wokół pędów 20-30 cm górki w taki sposób, żeby móc uchronić najniższe partie roślin przed dużym mrozem. 

W chłodniejszych częściach naszego kraju, warto jest dodatkowo osłonić krzewy, np. agrowłókniną czy słomą. Podczas sezonu pozytywne rezultaty możemy uzyskać wykonując ściółkowanie podłoża. Taki zabieg ma między innymi wpływ na podniesienie temperatury w glebie, ograniczy też odparowywanie wody i rozwijanie się chwastów. 

Lecznicze właściwości malin i jeżyn

Poza niezwykłymi walorami smakowymi, owoce malin i jeżyn stanowią źródło niezbędnych składników, które wykazują lecznicze właściwości. 

W lecznictwie stosowane są nie tylko owoce, ale również i liście tych roślin, stanowiące surowiec do wytwarzania wywaru, który można pić podczas grypy (wykazuje właściwości przeciwgorączkowe oraz napotne). Jeżyny są również doraźną pomocą w wypadku biegunki oraz różnorodnych dolegliwości w układzie pokarmowym. 

Owoce jeżyny mogą wykazywać także działanie, które wspiera nasz układ krążenia, o czym świadczy fakt, iż zawierają one antocyjany, są również bogate w błonnik i witaminę C. Wystarczy, iż zjemy szklankę jeżyn dziennie, byśmy praktycznie zaspokoili zapotrzebowanie naszego organizmu na kwas askorbinowy. Poza tym, jeżyna bezkolcowa ma wpływ na poprawę wyglądu skóry i pomaga zadbać odpowiednio o oczy. Okazuje się również, iż może ona spowolnić procesy starzeniowe organizmu. 

Jeżyny i maliny - cena sadzonek

W sklepach znajdziemy z pewnością najwyższej jakości sadzonki malin i jeżyn, zwykle mające wysokość 20-30 cm. Dostępne są one chociażby w ofercie sklepu internetowego Podkarpackie Sady. Ceny sadzonek uzależnione będą między innymi od wybranej odmiany. 

Warto jest posiadać we własnym ogrodzie krzewy malin i jeżyn, chociażby biorąc pod uwagę ich smaczne owoce, które są docenianym towarem za sprawą walorów zdrowotnych, dietetycznych i smakowych. Ponadto przydatne są również ich liście, z których można przygotować przepyszny, rozgrzewający napar, który wykazuje właściwości napotne i przeciwgrypowe. Pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji tych krzewów. Dzięki temu, wydadzą smaczne i liczne owoce, z których przygotujemy soki, dżemy oraz inne przetwory. To świetna alternatywa dla ich sklepowych odpowiedników, które nierzadko zawierają szkodliwe konserwanty. 

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.