Warto przeczytać

Jak przepisowo przewozić materiały sypkie?

Transport ładunków o sporych gabarytach niesie ze sobą sporo trudności. Z tego powodu przewóz tych towarów warto oddać w ręce profesjonalnej firmy, która nie tylko dysponuje odpowiednią flotą pojazdów, ale również ma wiedzę i potrzebne uprawnienia. Ich doświadczenie przyda się w szczególności, gdy interesuje Cię transport materiałów sypkich.


Czym dokładnie są materiały sypkie? Jak je zabezpieczyć oraz przetransportować zgodnie z przepisami? Czytaj dalej nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania.


Czym są materiały sypkie?


Najprościej mówiąc, materiały sypkie składają się z drobnych, suchych i niespojonych ze sobą cząsteczek (lub takich, które łatwo rozpadną się na mniejsze cząstki). Najpopularniejsze produkty zaliczane do tej kategorii to surowce budowlane, takie jak żwir, piasek, cement, keramzyt i tłuczeń drogowy. Wiele materiałów sypkich można znaleźć też w przemyśle spożywczym. Tutaj z kolei można wymienić mąkę, ryż, cukier, zboża oraz pasze.


Ze względu na delikatną i niestałą formę cząsteczek przewóz materiałów sypkich wymaga użycia specjalistycznych maszyn. Praktycznie niemożliwe jest przetransportowanie tego typu towarów przy pomocy ludzkich rąk. 


Materiały sypkie przewożone są zazwyczaj w workach, skrzyniach, kontenerach bądź beczkach. Można je też przetransportować luzem w wyznaczonych do tego pojazdach.


Zabezpieczenie


Etap przygotowań jest równie istotny, jak sam transport materiałów sypkich. Zanim będzie możliwy przewóz towaru, należy go odpowiednio zabezpieczyć oraz umieścić w pojeździe. O czym warto pamiętać? Zgodnie z zasadami BHP trzeba:

  • równomiernie rozłożyć nacisk ładunku na osie pojazdu,
  • osłonić towar,
  • zmieścić się w ładowności pojazdu.

Kwestia osłonięcia ładunku odnosi się głównie do materiałów budowlanych, które transportowane są w skrzyniach albo luzem. W takich wypadkach należy osłonić towar za pomocą plandeki. Uniemożliwia ona wysypanie się materiałów, a przy tym chroni je przed działaniem warunków atmosferycznych.


Odpowiednia flota i transport


Jak odbywa się transport materiałów sypkich luzem albo przy pomocy skrzyń lub kontenerów? Można skorzystać z jednej z trzech opcji, czyli transportu drogowego, transportu kolejowego albo transportu rzecznego. 


Transport drogowy i transport kolejowy to dwie najpowszechniejsze metody, dlatego też mają one w tym przypadku większe znaczenie niż transport rzeczny. Do przewozu materiałów sypkich wykorzystywane są najczęściej tak zwane wywrotki, czyli samochody ciężarowe z przechylną skrzynią ładunkową. Tego typu pojazdy mogą być wyłącznie obsługiwane przez wykwalifikowany personel, który zna procedury i zasady bezpieczeństwa. Jest to niezwykle ważne, ponieważ istnieje możliwość wystąpienia samozapłonu. Dlatego też załadunek i rozładunek powinien być wykonywany jedynie przez fachowców. 


Na koniec warto jeszcze dodać, że kierowcy są zobligowani do posiadania odpowiednich uprawnień i prawa jazdy właściwej kategorii. Decydując się na profesjonalną firmę, nie musisz jednak martwić się także o tę kwestię.

 

czwartek, 26 stycznia 2023

Jak nosić damskie bluzy?

środa, 25 stycznia 2023

Jak odnaleźć numer działki?

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.