Jednym z głównych punktów posiedzenia Zespołu Interdyscyplinarnego, który odbył się 27 marca 2012 r. w Grajewskim Klubie Zdrowie i Trzeźwość, było konwersatorium dotyczące "Współpracy osób, instytucji i służb w planowaniu i udzielaniu pomocy osobom doznającym przemocy domowej", prowadzone przez pracowników Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białymstoku.
W posiedzeniu zwołanym przez Przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego Barbarę Kochanowską wzięli udział członkowie Zespołu m.in. pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie, Komendy Powiatowej Policji w Grajewie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, ochrony zdrowia, oświaty, kuratorzy sądowi oraz członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.. - Spotkanie jest niezbędne dla pogłębienia i zrozumienia specyfiki różnorodnych zadań i przygotowania do lepszej współpracy osób, instytucji i służb, w planowaniu i udzielaniu pomocy osobom doznającym przemocy domowej - tłumaczy Barbara Kochanowska.
Bożena Sury z ROPS wyraziła uznanie dla organizacji w zakresie przesyłania informacji - tzw. "Niebieskiej Karty". Karta jest to formularz, który wypełnia się w związku z wystąpieniem przemocy domowej. Przewodnicząca Zespołu B. Kochanowska ma obowiązek przekazać członkom Zespołu treść "Niebieskiej Karty" w ciągu trzech dni. Dzięki technicznemu rozwiązaniu zaproponowanemu przez informatyka Urzędu Miasta Grajewo "Niebieskie Karty" dotrą do Zespołu drogą internetową, chroniącą zawarte w Karcie m.in. dane osobowe osób pokrzywdzonych.
W trakcie posiedzenia Przewodnicząca Zespołu Barbara Kochanowska omówiła działania podjęte w I kwartale 2012 r. Opracowano także plan pracy na II kwartał br. - W sprawach związanych z przestępstwami przeciwko rodzinie - 90 % przypadków, działania agresywne skierowane były przeciwko żonom sprawców, a tylko sporadycznie przeciwko innym członkom rodziny - mówi Barbara Kochanowska. - Przebieg konfliktów rodzinnych, wywołanych z powodu nadużywania alkoholu, bywa często dramatyczny i wiąże się z użyciem siły. Sprawcami aktów przemocy w rodzinie są zazwyczaj osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, choć niekoniecznie będące alkoholikami, a znaczna część ofiar również jest nietrzeźwa w momencie pobicia. Istnieje silna zależność pomiędzy nadużywaniem alkoholu przez rodziców a krzywdzeniem dzieci.
W 2011-2012 roku posiedzenia Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego zostały zwołane trzykrotnie. W okresie sprawozdawczym wpłynęło 25 Niebieskich Kart, grupy robocze Zespołu spotkały się 12 razy, zakończono 8 spraw związanych z procedurą Niebieskiej Karty (grajewo.pl)
fot. e-Grajewo.pl