Stoisz przed grupą ludzi. Serce bije szybciej, dłonie robią się wilgotne, a w głowie kłębi się tylko jedna myśl: „Nie dam rady”. To stres - nieodłączny towarzysz wielu osób podczas wystąpień publicznych. Ale skuteczni mówcy wiedzą, że to nie (tylko) kwestia talentu, ale przede wszystkim dobrego przygotowania, odpowiedniej strategii i właściwych narzędzi.
Zacznijmy od źródła. Stres podczas wystąpień najczęściej wynika z:
Stres nie jest przeciwnikiem, którego należy zniszczyć, albo w ogóle nie czuć. To energia, która może działać na naszą korzyść, o ile nauczymy się nią zarządzać. Ja też przed ważnymi spotkaniami czy wystąpieniami się stresuję, serce szybciej mi bije, mam zimne dłonie - to całkiem normalne uczucie. Po prostu nauczyłam się nad nim panować i Ty też możesz!
W teorii wszystko brzmi prosto. Ale praktyka? To już inna historia. Dlatego tak ważne są konkretne narzędzia. Poniżej znajdziesz te, które sama stosuję i rzeczywiście przynoszą efekty.
1. Oswój scenę, zanim na nią wejdziesz
Nie czekaj do ostatniej chwili. Jeśli masz możliwość, przejdź się po sali, sprawdź nagłośnienie, poznaj układ krzeseł. Nawet tak drobny element, jak znajomość przestrzeni, daje poczucie kontroli.
2. Przygotuj ciało i głos
Napięte mięśnie to prosta droga do drżącego głosu i spiętej postawy. Prosty zestaw ćwiczeń oddechowych i rozluźniających (np. krążenie ramion, głębokie wdechy) działa lepiej niż kolejna kawa. Przed samym wejściem na scenę zrób rozgrzewkę artykulacyjną.
3. Zmień narrację w głowie
Zamiast myśleć „Na pewno coś zawalę”, przestaw się na „Mam coś wartościowego do przekazania”, “Nawet jeśli się zatnę, to nic się nie stanie”. Brzmi banalnie? Być może. Ale dobrze zaprogramowany monolog wewnętrzny to podstawa skutecznych wystąpień. Niektórzy mówią z naturalną swobodą. Ale nawet oni - jeśli są profesjonalistami - wiedzą, że pewność siebie na scenie to nie efekt przypadku, a świadome działanie i ćwiczenia.
Prowadzenie prezentacji, rozmowy z inwestorem, czy wystąpienie na konferencji – w każdej z tych sytuacji liczy się nie tylko co mówisz, ale jak mówisz. I tu właśnie wchodzą w grę profesjonalne szkolenia (https://malwinaalbinska.pl/oferta/szkolenia-z-wystapien-publicznych/) .
Dlaczego warto?
Przygotowanie ciała, głosu i zmiana narracji w głowie to podstawowe narzędzia, które pomagają opanować
emocje i występować z większą swobodą.
piątek, 18 kwietnia 2025
czwartek, 17 kwietnia 2025
Komentarze (0)