Warto przeczytać

Innowacje na rynku nawozów - jakie zmiany czekają nas w nadchodzącym roku?

Dyrektywa NEC, redukcja emisji amoniaku do atmosfery, wprowadzanie założeń Europejskiego Zielonego Ładu zmusza producentów nawozów do wprowadzania rozwiązań i produktów, które pozwolą na bardziej efektywne, a zarazem przyjazne dla środowiska stosowanie nawozów azotowych.


Stosowanie mocznika ograniczone

Pierwszym symptomem zmian w naszym kraju była nowelizacja ustawy o nawozach i nawożeniu, która zakłada, że od 01.08.2021 roku mocznik będzie można stosować tylko wtedy, gdy będzie zawierał inhibitor ureazy lub otoczkę biodegradowalną. Skąd taka zmiana?

Stosowanie mocznika bezpośrednio na glebę, bez wymieszania z nią, powoduje, że znaczna część azotu jest bezpowrotnie tracona. Obok aspektu ekonomicznego – zapłacone, a niewykorzystane – pojawia się aspekt związany z ochroną atmosfery czy też szeroko rozumianego środowiska (ekologiczny).


zobacz fot. 2 (źródło: Grupa Azoty)

 

Wprowadzenie do produkcji mocznika z inhibitorem ureazy (enzymu odpowiedzialnego za przemiany mocznika do form dostępnych dla roślin) pozwoliło na przejściowe zablokowanie ureazy, jednocześnie wydłużając działanie nawozu oraz zmniejszenie strat związanych z ulatnianiem amoniaku. Zastosowanie mocznika z inhibitorem w porównaniu do tradycyjnego zwiększa efektywność wykorzystania azotu (dłużej dostępny N dla roślin), pozwala zmniejszyć liczbę dawek oraz lepiej dostosować termin aplikacji do obowiązujących przepisów i terminów wynikających z kalendarza agrotechnicznego. Ponadto pozwala na optymalne wykorzystanie azotu zawartego w nawozie podczas suszy.


Kontrolowane uwalnianie składników nawozów

Nie tylko mocznik pojawił się w nowej formule. Dążenie do zamkniętego obiegu w gospodarce, zatrzymanie zmian klimatycznych to przyczyny, dla których zmienia się także rynek nawozów sztucznych. W palecie produktów oferowanych przez dystrybutorów pojawia się coraz więcej produktów, których składniki są uwalniane w sposób kontrolowany. W ofercie naszej firmy znajdują się inhibitory ureazy oraz nitryfikacji, jak również nawozy, które w swoim składzie takie posiadają. NovaTec One, NovaTec 26, NovaTec NP. 10-30, Pulrea INu to tylko niektóre z nich.

Coraz większą rolę w nawożeniu azotowym zaczyna odgrywać RSM, nie tylko dzięki dobremu stosunkowi ceny do zawartości składnika, ale też dzięki temu, że w połączeniu z innowacyjnym produktem NovaTec One może być aplikowany jednorazowo (jedna dawka=jeden przejazd), a spowolnione uwalnianie azotu nie tylko korzystnie wpływa na środowisko, lecz także na optymalne zaopatrzenie roślin w ten składnik. A to przekłada się na wymierne efekty w postaci wyższych plonów o dobrej jakości.

Coraz większą rzeszę zwolenników zyskują nawozy mikrogranulowane, tzw. nawozy startowe, które aplikowane są do gleby wraz z nasionami.


Innowacyjne rozwiązania wiążą się z wyższą ceną

Kierunek innowacji w nawozach obrany na kontrolowane uwalnianie składników to trend – wydaje się – już nieodwracalny. Niestety, dzisiaj największą barierą w stosowaniu tych nawozów są względy ekonomiczne. Jednostkowa cena mocznika z inhibitorem jest w tej chwili wyższa o 15%, a w skrajnych przypadkach nawet o 20%. Koszt inhibitora nitryfikacji to blisko 100 zł/ha. Niemniej jednak produkty te posiadają wartość dodaną. Udowodnione wynikami badań przyrosty plonów (rzepaku, pszenicy, kukurydzy) pozwalają na rekompensatę dodatkowych kosztów. Jeśli szukasz skutecznych nawozów, sprawdź firmę Agroas - doświadczonego dystrybutora nawozów.

Spojrzeć należy również na sąsiednie kraje. W Niemczech, gdzie stosowanie mocznika w tradycyjnej formie jest zabronione od lutego ubiegłego roku, zużycie nawozów azotowych w ciągu ostatnich trzech lat spadło o blisko 20%. Tylko i wyłącznie dlatego, że azot jest efektywniej wykorzystywany poprzez coraz powszechniejsze stosowanie nawozów z inhibitorami.

Nawozy mineralne wzbogacone o funkcjonalne dodatki to przyszłość, od której nie uciekniemy. Efektywne żywienie roślin uwzględniające dbałość o jakość środowiska naturalnego to innowacja oparta na świadomym wprowadzaniu do upraw makro- i mikroskładników za pomocą nawozów opartych na kontrolowanym uwalnianiu.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.