sobota, 13 sierpnia 2022

Wiadomości

  • 13 komentarzy
  • 12221 wyświetleń

Ile za przedszkole?


Od 1 września 2011 roku w przedszkolach miejskich wprowadzono zmiany, które dotyczą zarówno podstawy programowej wychowania przedszkolnego jak i możliwości uczęszczania dzieci do tych placówek.

- Duże zmiany - jeszcze większe zamieszanie - mówi dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 4 w Grajewie. Wszystko za sprawą tego, iż od początku bieżącego roku szkolnego we wszystkich samorządowych przedszkolach pięć godzin opieki przysługuje dzieciom bezpłatnie. Od godz. 9.00 do 14.00 zatem najmłodsi teoretycznie mogą uczęszczać na zajęcia bez opłat. Rodzice muszą pokryć koszty pozostałego czasu spędzonego w przedszkolu – w Grajewie opłata wynosi 1,39 zł za nadgodzinę. Pociechy można przyprowadzać już o 6.00 rano, a odbierać do 16.00. Stawka żywieniowa za posiłki wynosi 6 złotych (w ubiegłym roku było 5 zł). W opłacie tej jest śniadanie, obiad (3 zł) i podwieczorek. Można wykluczyć wg uznania dany posiłek w zależności od potrzeb. Czyli, w przypadku maksymalnego pobytu dziecka (5 dodatkowych godzin) i korzystania ze wszystkich posiłków, w miesiącu wrześniu opiekunowie zapłacą łącznie 284,9 zł.

Kolejna zmiana polega na tym, że rodzice zobowiązani są do zawarcia umowy w formie pisemnej. Zmiany dotyczą również opłat, które będą pobieranie z góry, a nie jak dotąd z dołu. Kadra nauczycielska dostała też konkretne wytyczne co do planu zajęć maluchów, m.in. mają co najmniej jedną piątą czasu w tygodniu przeznaczyć na zabawę, co najmniej jedna piąta to różnego typu zajęcia dydaktyczne. Znowelizowana przez Sejm ustawa reguluje od kiedy dzieci mogą być objęte wychowaniem przedszkolnym - od 3 do ukończenia 6 lat. Przez następne dwa lata 5 – letnie dziecko ma prawo do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego, później będzie to już obowiązek.

e-Grajewo.pl


Komentarze (13)

Jak widać wszystko było i jest OK.A ja mam jedno pytanie,a mianowicie:dlaczego dyrektorowie nie informowali pisemnie czy telefonicznie o zmianie polegającej na tym, że rodzice zobowiązani są do zawarcia umowy w formie pisemnej?

nie wiem do którego przedszkola uczeszcza Pani dziecko ale w przedszkolu nr6 wszyscy rodzice byli dokladnie o wszystkich zmianach poinformowani. Pani Dyrektor na zebraniu dokladnie wytlumaczyla jakie zmainy nas czekaja i na czym polegaja. zreszta to nie sa tak drastyczne zmainy nie robmy problemu

opieka płaci co niektórym więc oczym tu rozmawiac

prawdo podobnie Matka Polka taka jest zajęta że nawet nie wiedziała że jest zebranie u maluchów bo w 4 też było spotkanie także w pozostałych placówkach na pewno też takie spotkanie się odbyło

szkoda tylko ze tak malo miejsc w przeszkolach nie wszystkie dzieci sie dostaja, kto wladny jest temu zaradzic?

no i wiecie co to śmiech jest dwieście parę złotych za przedszkole!
i po co ten cały cyrk, jak sie przejęli wszyscy zamieszaniem - przecież tak naprawdę to grosze są! dziecko cały dzien, profesjonalna opieka, posiłki, z innymi dziećmi, ja nie wiem o co chodzi, że tak narzekają ludzie z tymi przedszkolami, za parę groszy dostają cos takiego;

Do Ojca POlaka.
Po to wymyślili ludzie telefony,pocztę,żeby im było lżej w komunikowaniu się.Pragnę podkreślić,że żyjemy w XXI wieku,a ludzie są zajęci pracą.

Matko Polko - zajmij sie dzieckiem , pisemne umowy były podpisywanem , myślenie nie boli. Jak masz czas na komputer to znajdz go dla dziecka i sprawy z nim związane.

ej, rodzice, ogarenijcie się, bo okradają was, nie długo podstawówka będzie płatna, 284, 9 złotego za dodatkowe godziny pobytu naszego dziecka, może lepiej nie wysyłac do przedszkola? który rodzic zdąży do 14 odebrac dziecko sam- heeheheherhe- no chyba, że jest "prezesem"-hehehehehe

W przedszkolu mojego dziecka było zebranie( wszystko zostało wyjaśnione ), długi czas wisiały ogłoszenia o nim, ponadto przedszkolanki przypominały.A cóż Polacy - dzieci w p-lu z 100 a na zebraniu 30 osób, a potem pretensje- bo sieroty nic nie wiedzą.

Zawsze mozna wynajac opiekunke, jesli komus za drogo te 280 tylko która sie zgodzi pracowac za taka stawke?

Moim 1,5-rocznym dzieckiem opiekuje się niania i płacę jej 600zł. Więc cena przedszkola to luksus. Nie marudzić.

Przedszkole nie jest obowiązkowe, rezygnujcie. Aniu masz racje opiekunce trzeba dać najmniej 450 złodo tego jedzenie, a w przedszkolu za 280 maluch jest najedzony a co najważniejsze wiele się uczy. Jakie to wzruszenie iść na jasełka czy inne okazje.J to i za 400 bym posłała choc jestem zwykłym robolem z niewielką kasą.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.