Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 9988 wyświetleń

II rajd szlakiem Ułanów

II rajd szlakiem przemarszu 10 Pułku Ułanów Litewskich w Białymstoku

Celem zamanifestowania Święta Pułkowego oraz pokazania namacalnych faktów naszej historii w dniach 3-5 maja 2013 r. odbył się II rajd szlakiem przemarszu 10 Pułku Ułanów Litewskich w Białymstoku. Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie, a udział w nim brała również młodzież Zespołu Szkół w Niećkowie oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie.

3 maja 2013 r. pod komendą  ppor Wiesława Mieczkowskiego wyruszyła z Niećkowa do Grabowa grupa licząca 29 uczestników, 3 wozy taborowe, 15 koni do jazdy wierzchem oraz wóz pancerny. W tym czasie w Grabowie delegacja ułanów na galowo ze sztandarem Stowarzyszenia uczestniczyła we mszy świętej z okazji Święta 3 Maja. Po mszy wóz taborowy oraz 4 jeźdźców wierzchem pojechali do Milewa i Kowalewa zapalić znicze na obeliskach poległych w 1939 r. ułanów.


Uczestnicy II rajdu szlakiem przemarszu 10 Pułku Ułanów Litewskich w Białymstoku wyruszyli z Grabowa, przez Konopki Białystok – Konopki Monety – Zabiele, do Dzięgiel. Stamtąd, rajd poszerzony o uczestników z Dzięgiel, wyruszył przez Romany do Wilamowa. W Dzięgielach w obecności wszystkich mieszkańców oraz przedstawicieli władz administracyjnych Gminy Stawiski pod dowództwem ppor W. Mieczkowskiego zademonstrowano pokaz musztry kawaleryjskiej oraz kaskaderki. Czas pobytu w Dzięgielach udokumentowało radio i telewizja z Łomży. Tętent kopyt końskich, mundury ułańskie oraz muzyka i śpiew ułańskich melodii przyciągały tłumy widzów.


Podczas postojów zapoznawano obecnych z historią powstania 10 PUL w Białymstoku oraz trasą przemarszu 10 PUL z dnia 1-4.09.1939 r. z miejsca koncentracji usytuowanego w lesie między wsią Olszewo-Góra a Orlikowcem, przez Stawiski-Dzięgiele-Zabiele-Konopki-Grabowo-Guty-Milewo, na teren Prus Wschodnich bronić granicy Rzeczypospolitej. W historycznym miejscu koncentracji 10 PUL w Białymstoku we wsi Olszewo-Góra i Orlikowo oddano pokłon i złożono wieńce. Przed pomnikiem upamiętniającym poległych z czasów Powstania Styczniowego z 1831 r. w Orlikowie oddano hołd i zapalono znicze.


W ostatnim dniu rajdu w Kościele w Romanach odbyła się msza w intencji kultywujących tradycje patriotyczne i ułańskie.


Podczas podsumowania, które odbyło się w Ośrodku Agroturystycznym w Wilamowie, Prezes Stowarzyszenia podkreślił walory edukacyjne i wychowawcze takich imprez, podziękował uczestnikom oraz ludziom, dzięki którym doszło do zrealizowania 2 rajdu. Siedmiu uczestnikom wręczył nagrody rzeczowe, a trzech ułanów awansował na kolejny stopień wojskowy. Na szczególne słowa uznania zasłużyły młode, zaledwie 16-letnie uczennice Zespołu Szkół w Niećkowie o filigranowej postaci, które wierzchem na koniach przejechały po 80 km. Podziękował również paniom, które wyjątkowo smacznie dbały o głodne żołądki uczestników rajdu.

 

piątek, 8 listopada 2024

Grajewskie spotkania z historią

piątek, 8 listopada 2024

Zaproszenie na Stabat Mater w Ełku

Komentarze (2)

"Po majątki na Podole
Ósmy pułk wyrusza w pole

Szable do boju, lance w dłoń
Bolszewika goń, goń, goń
Szable do boju, lance w dłoń
Bolszewika goń

Kto w Pułtusku robił dzieci
TO MY !!!
To ułanów pułk nasz trzeci

Szable do boju, lance w dłoń
Bolszewika goń, goń, goń
Szable do boju, lance w dłoń
Bolszewika goń, goń

Dupy mam jak z mosiądza
To my chłopcy spod Grudziądza

Szable do boju, lance w dłoń
Bolszewika goń, goń, goń
Szable do boju, lance w dłoń
Bolszewika goń

Hej, dziwczyny w górę kiecki
Jedzie ułan mazowiecki

Szable do boju, lance w dłoń
Bolszewika goń, goń, goń
Szable do boju, lance w dłoń
Bolszewika goń"
(...)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.