poniedziałek, 26 lutego 2024

Wiadomości

I Komunia Święta

Pierwsza Komunia Święta może być okazją do religijnej odnowy całej rodziny, jednak w wielu domach ten dzień staje się dla rodziców jedynie próbą zamożności portfela. Zacierają ręce producenci sukienek, garniturków, smokingów, rękawiczek, torebeczek, diademików, fotografowie i fryzjerzy. Organizuje się huczne przyjęcia, nierzadko dorównujące nawet wystawnym weselom. Na ten dzień można np. zaciągnąć w banku specjalny kredyt, nawet wynająć limuzynę, która dowiezie do kościoła.

Istotę I Komunii Świętej próbował w skrócie wyjaśnić ks. Czesław Oleksy:
- Sakrament ten jest ścisłym jednoczeniem się z Chrystusem, gdyż dzieci przyjmują wtedy Ciało Pańskie. Stają się wówczas Żywymi Monstrancjami. Dzieci podczas I Komunii Świętej otwierają serca dla Jezusa, którego zabierają ze sobą do szkoły, na spacer, na wycieczkę. Sakrament ten jest realizacją słów św. Pawła. Jeśli chodzi o przygotowania dzieci do tego wielkiego wydarzenia jakim jest przyjęcie sakramentu eucharystii, są one realizowane w dwóch etapach: bezpośrednim i pośrednim. Bezpośrednie przygotowanie odbywa się cały rok poprzez katechizację. Nawet wczoraj słyszałem jak katechetka pięknie i zrozumiale mówiła do dzieci o I Komunii Świętej. Natomiast przygotowywanie pośrednie to przede wszystkim praktyczna nauka o sakramencie pokuty, w jaki sposób należy zachowywać się przy przystępowaniu do Komunii.

Wydawać by się mogło, że Eucharystia jest dla drugoklasistów nie zrozumiała. Ks. Czesław uważa inaczej:
- Dzieci rozumieją czym jest ten sakrament, a wiek do jego przyjmowania odpowiedni. O tym, że jest to II klasa szkoły podstawowej zadecydowała konferencja Episkopatu Polski.

Z Komunią Świętą kojarzą się też prezenty, może nie zawsze w granicach rozsądku, chociażby korekta odstających uszu czy solarium.
- Nie mam nic przeciwko prezentom na tę okazję. Najważniejsze jest to, aby nie przysłaniały prawdziwego sensu I Komunii Świętej. Prezenty ubogacają to wydarzenie, powinny jednak ustawiać w stronę Boga, a nie powodować skupianie się na sobie, jak wspomniane operacje plastyczne uszu.

Do Sakramentu Eucharystii po raz pierwszy przystąpi:

- 22 maja br. o 12.30, w parafii p.w. Św. Ojca Pio 50 dzieci,
- 5 czerwca br. o 9.00 i 12.00, w parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej ok. 200 dzieci.


Magda Kosobudzka
e-Grajewo.pl

poniedziałek, 26 lutego 2024

Opel wbił się bagażnikiem w drzewo

poniedziałek, 26 lutego 2024

Mlekpol na Techmilk 2024

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.