czwartek, 28 września 2023

Kraj

  • 6 komentarzy
  • 1686 wyświetleń

Hanka Bielicka nie żyje!

Hanka Bielicka - aktorka teatralna i filmowa, mistrzyni monologu, zmarła w Warszawie. W listopadzie ubiegłego roku skończyła 90 lat.
Anna Weronika Bielicka urodziła się 9 listopada 1915 roku w Konowce pod Łomżą. Przed II wojną światową ukończyła Wydział Filologii Romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie. Zadebiutowała na scenie Teatru Na Pohulance w Wilnie w 1939 roku.


Po wojnie występowała w Łodzi u Erwina Axera, potem w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Od 1954 roku związana była ze stołecznym Teatrem Syrena – na tej scenie występowała 43 lata. Hanka Bielicka jest przede wszystkim aktorką teatralną, jednak w pamięci Polaków zapisała się jako aktorka kabaretowa i radiowa (monologi Dziuni w „Podwieczorku przy mikrofonie”).


Wystąpiła w kilkunastu filmach, m.in. „Zakazane piosenki”, serial komediowy „Wojna domowa”, "Palce lizać", "Badziewiakowie", "Cafe pod Minogą", "Małżeństwo z rozsądku", „Pan Wołodyjowski”.


W 1977 roku Hanka Bielicka przeszła na emeryturę, nie zaprzestała jednak działalności artystycznej – występuje nadal w telewizji, na estradzie, ze swoimi komediowymi monologami jeździ również do dużych ośrodków polonijnych w USA (Chicago, Nowy Jork).

Komentarze (6)

piersze slysze ze nie zyje

Bardzo lubiłam słuchać Hanki

Bez sita szkoda bylą spoko

No szkoda babka była pierwsza klasa

BYLJEJ JEJ A KOBIETA Z KLASA UWIELBIANA PRZEZ TYCH KTORZY LUBILI SLUCHAC I OGLADAC NA ZAWSZE ZOSTANIE W NASZEJ PAMIMONECI TAKA JAKA ZAPAMIETAMI CZESC JEJ PAMIECI

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.