Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 6369 wyświetleń

"Golgota Wschodu"

SPOŁECZNOŚĆ Publicznego Gimnazjum  nr 2 im. Sybiraków  w Grajewie PAMIĘTA  O ZESŁAŃCACH  SYBIRU

 

    12 czerwca 2017 roku w Publicznym Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Grajewie odbył się VII Szkolny Konkurs Wiedzy o Sybirakach „Golgota Wschodu”. Uczczono w ten sposób jedenastą  rocznicę nadania imienia szkole.

    Dyrektor ZSM nr 2 w Grajewie, p. Barbara Ciszewska dokonała uroczystego rozpoczęcia zmagań oraz powitała honorowych gości. Swoją obecnością zaszczyciły nas Sybiraczki: panie: Jadwiga Budna, Monika Golubiewska i Pelagia Szymańska.

W  konkursie wzięło udział 18 gimnazjalistów. Każda dwuosobowa drużyna z danej klasy  miała za zadanie odpowiedzieć na 5 pytań o różnym stopniu trudności według numeru wskazanego przez siebie (przygotowanych było 106 pytań). W wyniku przebiegającej w miłej atmosferze  rywalizacji, prowadzonej na wysokim i wyrównanym poziomie, jury w składzie -  panie: Anna Deresz, Maria Szymanowska i Krystyna Żyła – wyłoniło zwycięzców: I miejsce zajęli następujący uczniowie: Bartosz Kindeusz i Adam Dobrzycki; Artur Bieńkowski i Marcel Wit Formejster; Natalia Kukowska i Olga Modzelewska oraz Weronika Kruszyńska, Weronika Sikorska i Zuzanna Pytel), II miejsce wywalczyli:  Aneta Julia Dąbrowska, Wiktoria Anna Marcinczyk, Aleksandra Mikielska i Piotr Przybyszewski, na III miejscu uplasowały się: Wiktoria Duba, Paulina Piaszczyńska i Natalia Rydzewska, wyróżnienie zaś zdobyły: Zuzanna Jaczyńska oraz Amelia Skrodzka. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki ufundowane przez Dyrekcję szkoły. Laureatom pamiątkowe dyplomy  i nagrody książkowe zostaną wręczone podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2016/2017. Dekorację podkreślającą tematykę spotkania oraz chór, w wykonaniu którego usłyszeliśmy 4 pieśni: „Hymn Sybiraków”, „Ojczyzno ma”, „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, a także „Flagę”, przygotowała pani  Lidia Brzozowska. Zmagania zorganizowała i prowadziła p. Anna Niedźwiedzka. Zgromadzeni na sali gimnastycznej ZSM nr 2 ponadto usłyszeli historię tego konkursu i poznali nauczycieli go tworzących. Pani Jadwiga Budna wzbogaciła odpowiedzi uczniów swoimi wspomnieniami z nieludzkiej ziemi. Podziękowała za pamięć i życzliwe przyjęcie.

Ta żywa lekcja historii dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.

    W dniach 7 – 10 czerwca 2017 roku w Olsztynie i Szymonowie odbywał się VII Ogólnopolski Zjazd Dyrektorów Szkół i Placówek oraz prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru ph. „Przez Sybir do Niepodległej”, którego uczestniczkami były panie: Dyrektor ZSM nr 2 w Grajewie, Barbara Ciszewska i Anna Niedźwiedzka.  Nadzwyczaj ważna okazała się wymiana doświadczeń w zakresie tworzenia scenariuszy, spotkań czy konkursów upamiętniających katorgę Sybirską oraz zdobyta wiedza dotycząca form współpracy szkół. Z pewnością Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków  w Grajewie nadal podejmować będzie szereg działań związanych z kultywowaniem tradycji patriotycznej.

fot. Przemysław Dąbkowski

 

Komentarze (2)

A jakiś niedouczony delikatnie mówiąc "dziennikarz" z Gazety Współczesnej przyrównuje zesłańców do dzisiejszych nachodżców z Syrii i Afryki.Ci zesłańcy którym udało się wrócić do swojej Ojczyzny nie są imigrantami.To są Polacy.Należy im się cześć i wielki szacunek za to co przeszli nie ze swojej woli.Oceńcie sami jaki poziom reprezentuje TVN i Gazeta Współczesna.

Dyrekcji i wszystkim nauczycielom a szczególnie pani Niedźwiedzkiej Annie i pani Brzozowskiej Lidii wielkie dzięki za kultywowanie tradycji patriotycznej , a młodzieży uczestniczącej w konkursie ,, Golgota Wschodu"
""gratulacje za posiadaną wiedzę o Sybirakach Zofia Lenkowska -sybiraczka

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.