piątek, 19 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 17553 wyświetleń

Gołębie to ich pasja

 Ta niezwykła pasja znajduje coraz liczniejszych zwolenników. Popularna jest zwłaszcza wśród płci męskiej, zamieszkałej na terenie powiatu Grajewskiego.

Zapalonym hodowcom tych pięknych ptaków na przeszkodzie nie stoi nawet odległość gołębnika od miejsca zamieszkania. O każdej porze roku doglądają je przynajmniej raz dziennie. Latem zdarza się, że spędzają przy nich całe długie popołudnia –„Każdy prawdziwy mężczyzna powinien mieć na swoim podwórku gołębie. Ja odziedziczyłem je po ojcu i mam nadzieję, że tym nietypowym hobby w przyszłości zainteresuje się również mój 6-letni syn. W swojej hodowli mam ok. 165 gołębi w tym zdecydowana większość tzw. Bocianów” – powiedział nam 39-letni p. Mirosław, mający swą hodowlę na działce wypoczynkowej.

Bociany są najpopularniejszymi gołębiami, jakie hodują Grajewiacy. Nieliczni w swych „kolekcjach” posiadają Srebrniaki, Murzyny, Krótkodzioby i Koroniarze Polskie – „Jestem hodowcą od 10 lat.. kiedyś gołębnik miałem na poddaszu domu. Jednak zdecydowałem się na wybudowanie gołębnika wolnostojącego. Pomysł na samą konstrukcję zrodził się po wyszukaniu zdjęć w Internecie oraz po podpatrzeniu jak gołębniki wyglądają u innych hodowców. I tak mój gołębnik stał się domem dla blisko 100 gołębi” – wyjaśnia inny pasjonat.

 

Co powinno znaleźć się w gołębniku z prawdziwego zdarzenia?

Bez wątpienia regały spoczynkowe np. z półką skośną lub z rusztem metalowym. Równie ważnym elementem wyposażenia są skrzynie na ziarno, pojemniki na wodę oraz szafki, które służą do przechowywania lekarstw witamin i innych przedmiotów przydatnych w hodowli. Ponadto gołębnik powinien być suchy, dobrze doświetlony i przewietrzany. W lecie nie może się zbytnio nagrzewać, a zimą powinien chronić ptaki przed silnymi mrozami.

Oswojenie i udomowienie gołębia nastąpiło prawdopodobnie pod koniec epoki kamienia łupanego i szybko rozprzestrzeniła się niemal na cały świat. Liczne dowody archeologiczne wskazują, że od zarania dziejów gołąb był towarzyszem człowieka.

Żywienie gołębi..

Żywienie gołębi odgrywa bardzo dużą rolę. Podając pokarm zaspokajamy ich zapotrzebowanie na elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, tj. białko, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne oraz witaminy –„Gołębie karmić najlepiej 3 razy dziennie, regularnie i o stałych porach. Zaletą gotowych mieszanek jest bogactwo zawartych w nich składników oraz wysoka jakość, dzięki czemu wiemy, iż naszym gołębiom nie będzie niczego brakowało” – twierdzi hodowca p. Józef z Grajewa.

 

e-Grajewo.pl


 

Komentarze (3)

A moim hobby są również gołebie jak i koty,które inni hodowcy gołębi zabijają.Moje gołębie również odwiedzają cudze koty,ale jeszcze nigdy żadnego nie zgładziłem.Wystarczy dobrze nadzorować gołębie i po kłopocie.Musimy MY miłośnicy gołębi wiedzieć ,że kot to stworzenie łowne i będziemy wiecznie mieli ich towarzystwo.Ale oni też chcą żyć i dla miłośników są czymś cennym i kochanym.Co innego koty bezpańskie,które łatwo jest odróżnić.Są wychudzone i niezadbane.Przykro mi to mówić ,ale mi zgineły już dwa śliczne koty i na dodatek rasowe.Mam prośbę do hodowców gołębi--nie zabijajcie więcej już kotów,bo to naprawde boli stracić zwierzaka.DZIEKUJE I POZDRAWIAM HODOWCOW.

Weś nie przesadzaj myslisz ze oni hodowcy nie będą ich zabijać??

Za przeproszeniem dla mnie gołębie to tylko brud i smród.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.