Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 13227 wyświetleń

Gimnazjaliści poznali M. Fox

Oddział  dla  Dzieci  Miejskiej  Biblioteki  Publicznej  w  Grajewie  gościł  pisarkę  Martę Fox. Spotkanie  dla  klas  gimnazjalnych odbyło  się  8  maja  w  sali  widowiskowej MDK

Autorka, jak przyjęto już podczas podobnych spotkań, przedstawiała swoją twórczość oraz niektóre fakty z własnego życia. Osobiście prezentowała ze sceny wiersze i fragmenty swoich powieści. W międzyczasie dodawała kilka słów o twórczości, o własnej osobie – przeżyciach, przygodach, spostrzeżeniach.

Młodzi, tradycyjnie początkowo sceptycznie nastawieni, słuchając tak otwartej osoby jak Marta Fox, po chwili otworzyli się i śmiało komentowali "na gorąco” wydarzenia. Pisarka posługuje się językiem zrozumiałym dla gimnazjalistów, spod jej pióra wychodzą też dzieła przeznaczone specjalnie dla ich grupy wiekowej. Następnie już całkiem poważnie wielu z zainteresowaniem wysłuchało odpowiedzi autorki na pytania padające z sali.

fot. e-Grajewo.pl


 

MARTA   FOX    poetka, powieściopisarka, eseistka.

Urodzona 1 stycznia 1952 w Siemianowicach Śląskich. Ukończyła filologię polską w Uniwersytecie Śląskim. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w liceum, bibliotekarka i dziennikarka. W latach 1987–1989 redagowała „Młodą Sztukę” w Warszawie. W latach 1990 – 1995 była kierownikiem literackim Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.  W latach 1995 – 1999 pełniła funkcję specjalistki d/s. programu artystycznego w Miejskiej Galerii Sztuki „Extravagance”. W latach 1993 –1994 była zastępcą redaktora naczelnego „Górnośląskiego Diariusza Kulturalnego”. W latach 1996 –1997 redagowała dział poezji w kwartalniku humanistycznym „Wyrazy”. W latach 1995 –2001 pisała felietony do miesięcznika społeczno-kulturalnego „Śląsk”. W latach 2003 – 2011 prowadziła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach spotkania z pisarzami w cyklu „Mistrz Słowa”. W latach 2009 – 2012 pisała felietony do czasopisma „Strony”.

Należy do Towarzystwa Kultury Teatralnej (w latach 1994-1998) prezes Oddziału Wojewódzkiego) ; Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz  Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (oddział we Wrocławiu). Była członkiem nieformalnej polsko-niemieckiej grupy literackiej „Kwartet Literacki” (Das Literarische Bett)”. Otrzymała Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej (Statuetka Miedzianego Amora: 1989 – proza  i 1994 – poezja

Za książkę „Zdarzyć się mogło. Zdarzyć się musiało. Z Wisławą Szymborską spotkanie w wierszu” otrzymała nagrodę XX Międzynarodowego  Listopada Poetyckiego. Jej powieści zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie „Książka Roku” 1995 i 2000. Była dwukrotnie stypendystką Ministerstwa Kultury. W 2004 roku otrzymała – Złoty Telefon – honorowe odznaczenie „Niebieskiej Linii” – Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie, za książkę „Coraz mniej milczenia”. W roku 2006 otrzymała odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej. Otrzymała tytuł baronowej od Polskiego Ruchu Monarchistycznego. Wydała ponad 30 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje). Poezja Marty Fox była tłumaczona na języki: niemiecki, portugalski, hiszpański, angielski.


Komentarze (2)

ooooooooooooooooooooooo uwielbiam ją !

Jak zobaczyłam tytuł M. Fox to pomyślałam o Megan Fox .....

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.