Praca w województwie podlaskim obecnie dostępna jest przede wszystkim w branżach transportowej, budowlanej i w służbie zdrowia, niemniej uważniejsze przyjrzenie się sytuacji lokalnej pozwala na znalezienie innych obszarów, w których pojawiają się spore możliwości zawodowe. Nowe oferty pracy coraz częściej związane są z rozwojem gospodarczym regionu w branży IT czy transporcie i gospodarce magazynowej. Jak wygląda obecnie rynek pracy na Podlasiu? Sprawdź także, gdzie dostępna jest praca dla uchodźców.
Zarobki na Podlasiu stopniowo rosną, niemniej przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto nadal pozostaje poniżej średniej dla całego kraju. W grudniu 2023 roku praca Grajewo , czy chociażby praca Szczuczyn w sektorze przedsiębiorstw dawała przeciętnie 6891 złotych brutto - podczas gdy średnia płaca dla Polski była na poziomie 8033 złotych brutto.
Jak sytuacja wyglądała w zależności od sektora działalności firmy? Największe zarobki przynosi nieodmiennie informacja i komunikacja (przeciętnie 9469 złotych brutto), a najniższe zakwaterowanie i gastronomia (4914 złotych brutto) oraz administrowanie i działalność wspierająca (4948 złotych brutto). Dobrze zarobić można także w sektorach takich jak budownictwo (7152 złotych brutto) i przemysł (7121 złotych brutto), w tym w przetwórstwie przemysłowym (7042 złotych brutto).
Co ważne, bezrobocie w województwie podlaskim z końcem lutego 2024 roku oszacowano na 7,3% (w styczniu było to 7,4%). Jest to lepszy wynik niż jeszcze miesiąc wcześniej, jednak poziom bezrobocia w regionie znacznie przekracza średnią krajową - 5,4%. Z tego powodu warto aktywnie poszukiwać zatrudnienia, przeglądając oferty pracy publikowane przez portal Praca.pl, korzystając ze wsparcia lokalnego urzędu pracy i stale poszerzając własne kompetencje zawodowe.
Kandydaci nie spełniają wymagań pracodawców lub kandydatom nie odpowiadają warunki pracy - to dwa główne powody, dla których w kilku zawodach praca w Szczuczynie i okolicach jest szczególnie łatwo dostępna, a stanowiska długo czekają na obsadzenie kandydatów. W 2024 w regionie w deficycie są:
Zgodnie z przewidywaniami Barometru Zawodów na 2024 rok praca w Grajewie będzie czekała również na pracowników służb mundurowych. Zwiększone zapotrzebowanie w tym zawodzie ma wynikać z otwarcia nowej jednostki wojskowej w powiecie, a co za tym idzie – naboru pracowników.
Nieco większe możliwości będą miały osoby szukające zatrudnienia poza powiatem. Praca dla Ukraińców i innych chętnych w województwie podlaskim czekać ma między innymi na stanowiskach takich jak monter instalacji budowlanych czy operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych. Kandydaci posiadający odpowiednie kwalifikacje mogą też aplikować na takie stanowiska jak nauczyciel praktycznej nauki zawodu, nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz psycholog i psychoterapeuta.
Praca w powiecie grajewskim najczęściej jest dostępna w zawodach medycznych, a także dla kierowców i wspomnianych pracowników służb mundurowych. Jeśli od dłuższego czasu masz problem ze znalezieniem zatrudnienia w regionie, może to wynikać z nadwyżki poszukujących pracy w wybranym przez zawodzie.
Prognozy na 2024 rok wskazują, że w niektórych profesjach brak ofert spowodowany jest nadwyżkami edukacyjnymi z poprzednich lat. W efekcie wszystkie dostępne stanowiska zostały już obsadzone, a nowe wakaty nie powstają.
Trudniej dostępna praca Grajewo, czy praca Szczuczyn ma dotyczyć takich zawodów jak:
Warto zwrócić również uwagę na zawody w tzw. równowadze popytu i podaży pracy. W całym województwie do takich zawodów mają należeć między innymi administratorzy stron internetowych, architekci i urbaniści, betoniarze i zbrojarze, ceramicy przemysłowi, cukiernicy, dentyści, fryzjerzy, graficy komputerowi, instruktorzy nauki jazdy, personel sprzątający, pomoce kuchenne, pracownicy administracyjni i biurowi czy recepcjoniści i rejestratorzy. Osoby wykonujące te profesje mogą znaleźć oferty, muszą się jednak liczyć z dość dużą konkurencją w czasie rekrutacji.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)