piątek, 21 czerwca 2024

Warto przeczytać

Fotoradary w Polsce - co warto wiedzieć?

Fotoradar to stacjonarne urządzenie do kontroli prędkości, które stanowi istotny element w systemie poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Rozmieszczenie fotoradarów w miejscach o podwyższonym ryzyku wypadków pozwala zdyscyplinować kierowców do przestrzegania ograniczeń prędkości. Co warto wiedzieć o fotoradarach?


Fotoradary pełnią ważną funkcję w systemie nadzoru nad ruchem drogowym w Polsce. Zarządzane przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), urządzenia te mają na celu zmniejszenie liczby wypadków drogowych poprzez monitorowanie i egzekwowanie przepisów dotyczących prędkości. Jak działają te urządzenia i jakie są konsekwencje uchwycenia przekroczenia prędkości na danym odcinku drogi?


Jak działa fotoradar?


Fotoradar to stacjonarne urządzenie, które rejestruje prędkość chwilową pojazdów. W zależności od tego, jak jest zamontowany, może mierzyć prędkość pojazdu zbliżającego się lub oddalającego od niego. Fotoradary są montowane na charakterystycznych żółtych masztach, co czyni je łatwo rozpoznawalnymi na drogach. Działają na zasadzie emisji wiązki mikrofal w kierunku zbliżającego się pojazdu. Kiedy fale te odbijają się od pojazdu, ich częstotliwość zmienia się w zależności od prędkości samochodu. Na podstawie analizy tych odbitych fal fotoradar precyzyjnie wylicza prędkość pojazdu.


Fotoradar robi zdjęcie, gdy podczas pomiaru prędkości wykryje, że pojazd porusza się z prędkością przekraczającą dopuszczalny limit na danym odcinku drogi. Na zdjęciu jest widoczny numer rejestracyjny pojazdu, data i godzina zdarzenia, miejsce popełnienia wykroczenia, prędkość pojazdu oraz dopuszczalna prędkość na mierzonym odcinku. Na zdjęciu często widoczna jest twarz kierowcy, co ułatwia identyfikację osoby prowadzącej pojazd w momencie popełnienia wykroczenia. Więcej w artykule  https://autostrady.com.pl/blog/fotoradar-jak-dziala/.

 

Fotoradar zrobił zdjęcie - jakie będą konsekwencje?


Konsekwencje uchwycenia przez fotoradar zależą od stopnia przekroczenia dozwolonej prędkości. Za niewielkie przekroczenie prędkości, do 10 km/h, kierowca może otrzymać mandat w wysokości 50 zł oraz 1 punkt karny. Wraz ze wzrostem prędkości rośnie zarówno kwota mandatu, jak i liczba punktów karnych. Przekroczenie prędkości o 16-20 km/h skutkuje mandatem w wysokości 200 zł i 3 punktami karnymi, natomiast przekroczenie o 41-50 km/h to już mandat w wysokości 1000 zł oraz 11 punktów karnych.


Najpoważniejsze konsekwencje dotyczą przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. W takim przypadku kierowca nie tylko otrzymuje wysoki mandat, ale również może stracić prawo jazdy na trzy miesiące. Dla wielu kierowców jest to najdotkliwsza kara, znacznie ograniczająca ich mobilność i codzienne funkcjonowanie. Więcej o przepisach drogowych można przeczytać na stronie: https://autostrady.com.pl/blog/ile-moze-wystawac-ladunek/.


Po jakim czasie właściciel pojazdu otrzyma mandat z fotoradaru?


Proces wystawiania mandatów z fotoradarów jest dobrze zorganizowany. Zdjęcia wykonane przez fotoradary są przesyłane do CANARD, gdzie na podstawie Centralnej Ewidencji Pojazdów ustala się właściciela pojazdu. Właściciel auta otrzymuje wezwanie do wskazania osoby, która kierowała pojazdem w momencie popełnienia wykroczenia.
Właściciel pojazdu może otrzymać mandat nawet po 180 dniach od ujawnienia wykroczenia. Po tym terminie CANARD może skierować sprawę do sądu, co będzie skutkowało grzywną. Po otrzymaniu mandatu właściciel pojazdu ma 3 opcje: 

  • przyznać się do popełnienia wykroczenia i przyjąć mandat lub odmówić jego przyjęcia,
  • wskazać osobę, która faktycznie prowadziła pojazd,
  • odmówić wskazania kierowcy, co skutkuje nałożeniem podwójnego mandatu na właściciela pojazdu.
     

Jeśli właściciel pojazdu zdecyduje się odmówić przyjęcia mandatu, sprawa zostaje skierowana do sądu. W takim przypadku postępowanie sądowe może trwać do dwóch lat, a sąd ma prawo nałożyć grzywnę za popełnione wykroczenie drogowe. Jeśli sprawa nie trafi do sądu i CANARD nie wyśle mandatu, to wykroczenie przedawni się po roku od jego popełnienia.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.