5 października w Koszarówce (gmina Grajewo) odbyło się przekazanie przez Wykonawcę – firmę Poszukiwania Naftowe DIAMENT S.A. z Zielonej Góry obiektów zrealizowanych w ramach I etapu budowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów dla Inwestora –BIOM Sp. z o.o. z Dolistowa Starego.
W uroczystości wzięli udział: Leszek Cieślik - poseł na Sejm RP, Adam Sieńko – Prezes WFOŚiGW w Białymstoku, Jarosław Augustowski – Starosta Grajewa, Jerzy Demiańczuk – Przewodniczący Zgromadzenia ZKB, Adam Kiełczewski - Burmistrz Miasta Grajewo z Radnymi Rady Miasta oraz współpracownikami, Stanisław Szleter – Wójt Gminy Grajewo, Wójtowie i Burmistrzowie gmin należących do Związku Komunalnego Biebrza, Prezesi zakładów i spółek działających na terenie Związku, Przedstawiciele Wykonawcy i Inwestora oraz Inżyniera Kontraktu.
Po powitaniu obecnych, przedstawiciele Inwestora, Wykonawcy, Gospodarze terenu i zaproszeni goście dokonali otwarcia obiektu, a Ksiądz Proboszcz Mariusz Stawierej poświęcił nowo wybudowane budynki. Następnie Janusz Popiel w imieniu Wykonawcy – firmy DIAMENT przekazał klucze do obiektu Iwonie Mocniak - Prezes Zarządu BIOM Sp. z o.o. - jako Inwestorowi i przyszłemu Operatorowi ZZO. W dalszej części uroczystości zostały odsłonięte tablice pamiątkowe. Tablicę o dofinansowaniu ze środków UE z Funduszu Spójności w ramach PO IiŚ odsłonił Leszek Cieślik - poseł na Sejm RP, tablicę o współfinansowaniu ze środków WFOŚiGW w Białymstoku odsłonił Adam Sieńko - Prezes Funduszu.
Budowa ZZO jest częścią Projektu pn.„Biebrzański System Gospodarki Odpadami - etap II" współfinansowanego przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko realizowanego przez BIOM Sp. z o.o. na terenie 19 gmin należących do Związku Komunalnego Biebrza. Zostały wykonane następujące obiekty : kwatera składowa odpadów, budynek administracyjny, garaże, wiata na surowce wtórne, wiata na surowce z selektywnej zbiórki, myjnia płytowa, waga samochodowa, parking samochodowy, studnie odgazowujące, brodzik dezynfekcyjny, stanowisko odbioru odcieków i wód deszczowych, zbiornik wód deszczowych, zbiornik odcieków, przepompownia odcieków, drogi i place wewnętrzne, sieć wodociągowa, instalacje elektryczne zewnętrzne, pas zieleni izolacyjnej, ogrodzenie zewnętrzne.
Roboty były realizowane w ramach 2 umów z Wykonawcami.
Część I - Umowę o wartości 7 259 109,81PLN brutto podpisano dnia 26 kwietnia 2010 r. Wykonawcą zadania była Firma Poszukiwania Naftowe DIAMENT S.A. z Zielonej Góry.
Przedsięwzięcie było realizowane zgodnie z procedurą „czerwony FIDIC” i obejmowało roboty budowlane i dostawy na budowę Zakładu. Dnia 24 sierpnia 2011r. odebrano roboty budowlane.
Część II - Umowę o wartości 2 725 926,14 PLN brutto podpisano dnia 27 sierpnia 2010 r.Wykonawcą zadania była, podobnie jak Części I, firma Poszukiwania Naftowe DIAMENT S.A. z Zielonej Góry.Przedsięwzięcie było realizowane zgodnie z procedurą „czerwony FIDIC” i obejmowało kolejne roboty budowlane i dostawy związane z budową Zakładu.
Wykonawca zakończył roboty dnia 28września 2011 r.
W sumie I etap Budowy ZZO wyniósł - 9 985 035,95 PLN
Odbiór I etapu budowy ZZO w Koszarówce, tj., kwatery składowej odpadówz pełną infrastrukturą techniczną oraz planowanych do odbioru w październiku trzech stacji przeładunkowych w Augustowie, Dąbrowie Białostockiej i w Świerzbieniach - Gmina Mońki, będzie podstawą do wystąpienia przez BIOM Sp. z o.o. jako operatora o wydanie pozwolenia zintegrowanego dla instalacji składowania odpadów, które planuje się uzyskać na przełomie roku 2011-2012. Po uzyskaniu pozwolenia zostanie uruchomiony system odbioru odpadów od lokalnych operatorów działających na poszczególnych gminach należących do ZZO (19 gmin) na stacjach przeładunkowych i w Koszarówce.
W 2012 w Koszarówce będą budowane kolejne obiekty, tj.: sortownia odpadów zmieszanych i pochodzących z selektywnej zbiórki, kompostownia, budynek socjalno – sanitarny, parking, magazyn na kontenery na odpady problemowe i niebezpieczne, wewnętrzne drogi i place, łączące poszczególne obiekty i instalacje, przyłącza elektroenergetyczne i sieci sanitarne na potrzeby nowo projektowanych obiektów, instalacja telefoniczna, alarmowa i monitoringu oraz adaptacja kwatery składowania odpadów III do dalszej eksploatacji (tzw. kontrakt K-9), które planuje się oddać do użytku w I kwartale 2013r i rozpocząć w pełni eksploatację ZZO polegającą na składowaniu i unieszkodliwianiu odpadów z terenu 19 gmin.
Odpady zbierane na poszczególnych gminach lokalni operatorzy będą dostarczać na stacje przeładunkowe lub bezpośrednio do Koszarówki (decyduje odległość). Na stacjach będą one prasowane i gromadzone w kontenerach, które po napełnieniu zostaną przewiezione pojazdami specjalistycznymi do sortowni odpadów zmieszanych w ZZO w Koszarówce. W sortowni zostaną poddane procesowi unieszkodliwiania; odpady biodegradowalne zostaną odebrane na sicie dwufrakcyjnym i skierowane do kompostowni; odpady opakowaniowe zostaną odebrane i posortowane na linii sortowniczej następnie sprasowane w prasie kanałowej; pozostała część jako balast będzie składowana na składowisku. - opisuje BIOM Sp. z o.o. Dolistowo Stare
Komentarze (0)