Wiadomości

Woodeco z prestiżowym wyróżnieniem EcoVadis

Woodeco otrzymało srebrny medal w prestiżowym rankingu EcoVadis. To wyróżnienie jeszcze mocniej podkreśla jedną z kluczowych wartości marki, jaką jest odpowiedzialność oraz potwierdza skuteczność jej działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.


W tegorocznej ocenie Woodeco zdobyło 70 punktów na 100 możliwych, co plasuje firmę w gronie 15% najlepiej ocenionych przedsiębiorstw na świecie. Zeszłoroczny wynik to 56 punktów, więc aktualna ocena wyraźnie potwierdza skuteczność podejmowanych przez firmę działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Uzyskany rezultat jest nie tylko efektem zaangażowania wszystkich pracowników firmy, ale również licznych inicjatyw i inwestycji wdrażanych w ostatnim czasie. 


Odpowiedzialność to klucz

Odpowiedzialność to nie tylko fundament nowoczesnego biznesu, ale również jedna z kluczowych wartości Woodeco. Certyfikat EcoVadis nie tylko wzmacnia wiarygodność Woodeco jako partnera biznesowego, ale jest też potwierdzeniem przestrzegania przez firmę najwyższych standardów ESG. Strategia firmy opiera się na zrównoważonym rozwoju, trosce o ludzi i środowisko, to właśnie one stanowią integralne elementy jej codziennej działalności. Srebrny medal EcoVadis stanowi dla nas motywację do dalszych działań i nieustannego doskonalenia. W naszej firmie dążymy do wyznaczania standardów w branży, inspirowania innych do odpowiedzialnych praktyk. Wierzymy, że dobry biznes powinien być oparty na wartościach wspierających ochronę zasobów naturalnych uwzględniając przy tym potrzeby kluczowych interesariuszy. Wkład pracowników Woodeco w osiągnięcie tego sukcesu pokazuje, że wspólnym wysiłkiem można realnie wpływać na zmieniające się otoczenie. - mówi Dorota Kostrzewa, Dyrektor ds. zarządzania łańcuchem dostaw, Członek Zarządu.


Kluczowe inwestycje

W ubiegłym roku Woodeco wdrożyło szereg inwestycji i działań o strategicznym znaczeniu dla kluczowych obszarów ESG. W zakresie ochrony środowiska priorytetem były działania mające na celu ograniczenie zużycia zasobów naturalnych, w tym zwiększenie efektywności wykorzystania wód przemysłowych oraz zmniejszenie zużycia energii. Szczególny nacisk położono na redukcję wykorzystania surowców naturalnych, takich jak drewno na rzecz zwiększenia udziału materiałów pochodzących z recyklingu. Dlatego, jedną z kluczowych inwestycji zrealizowanych przez Woodeco w ubiegłym roku była wieża do recyklingu drewna, która cechuje się najnowszymi rozwiązaniami w zakresie oczyszczania wiórów recyklingowych. Inwestycja w wieżę recyklingową pozwala dać drugie życie zużytym produktom drewnianym lub drewnopochodnym. W 2024 roku zostały określone długoterminowe cele środowiskowe tj. wzrost udziału surowca drzewnego pochodzącego z recyklingu do poziomu 30% w 2030 roku dla wszystkich spółek produkcyjnych Woodeco. – dodaje Dorota Kostrzewa.


Awans do srebrnego medalu zapewniło Woodeco również rozszerzenie współpracy z dostawcami spełniającymi wysokie standardy odpowiedzialności społecznej i środowiskowej. Uwzględnienie kryteriów ESG w procesach zakupowych oraz prowadzenie cyklicznych audytów przełożyło się na znaczny wzrost transparentności łańcucha dostaw. Równolegle opracowany został plan dekarbonizacji, koncentrujący się na ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. W ramach tego planu Woodeco przyjęło długoterminowy cel redukcji emisji CO? o 42% do roku 2030 względem poziomu z roku 2023. Dla realizacji tego celu zaplanowano konkretne działania, w tym inwestycje, umożliwiające osiągnięcie zakładanych efektów redukcyjnych. Opracowaliśmy kompleksową strategię klimatyczną odpowiadającą na wyzwania związane z łagodzeniem skutków zmian klimatu. Jej kluczowe założenia obejmują redukcję emisji CO? oraz zwiększenie wykorzystania surowców odnawialnych i materiałów z recyklingu w produkcji płyt wiórowych i HDF. – podkreśla Mariusz Janik, Kierownik działu bezpieczeństwa i ochrony środowiska.


W trosce o pracowników

Jednym z zobowiązań Woodeco, obejmującym głównie pracowników, jest tworzenie bezpiecznego i przyjaznego środowiska pracy, poprzez promowanie równości, różnorodności oraz eliminację wszelkich form dyskryminacji. W 2024 roku Woodeco opracowało procedurę postępowania w przypadku podejrzenia występowania zachowań niepożądanych, takich jak mobbing czy dyskryminacja. Równocześnie przyjęto Politykę Przeciwdziałania Pracy Dzieci. W Woodeco nie akceptujemy pracy dzieci, pracy przymusowej ani żadnych przejawów dyskryminacji i mobbingu. Naszym zobowiązaniem jest poszanowanie praw człowieka. – podkreśla Małgorzata Tyrek Dyrektor ds. personalnych. W trosce o pracowników i kontrahentów Woodeco prowadzi również regularne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pracy. Dzięki programowi Near miss, firma identyfikuje sytuacje potencjalnie niebezpieczne i podejmuje działania w celu ich wyeliminowania. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pracy. – dodaje Małgorzata Tyrek. 

 


Srebrny medal EcoVadis otwiera przed Woodeco dalsze perspektywy rozwoju – zarówno w zakresie innowacji, jak i budowania długotrwałych relacji z partnerami oraz społecznością lokalną. Uzyskany certyfikat jest dowodem, że przyjęta droga przynosi wymierne rezultaty i znajduje uznanie międzynarodowe, a działania marki na rzecz zrównoważonego rozwoju stają się nie tylko odpowiedzią na aktualne wyzwania cywilizacyjne, lecz także fundamentem trwałej i nowoczesnej strategii biznesowej.

 

 

Woodeco sp. z o.o.

Woodeco jest uznanym producentem szerokiej gamy płyt drewnopochodnych, a zakłady należące do spółki dostarczają swoje produkty nieprzerwanie od 1977 roku, będąc jednym z fundamentów rozwoju i sukcesów polskiego przemysłu meblarskiego. Siedziba firmy mieści się we Wrocławiu, a trzy zakłady produkcyjne – 2 w Grajewie i 1 w Wieruszowie – zatrudniają około 1100 pracowników.

 

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.