Warto przeczytać

Ergonomiczne miejsce pracy

Stworzone zgodnie z zasadami ergonomii stanowiska pracy poprawia efektywność osób, które wykonują na nich swoje obowiązki. Pozwalają również zminimalizować szkody dla zdrowia wynikające z zagrożeń występujących w poszczególnych zawodach.

Zasady wypracowane przez ergonomię określają, w jaki sposób powinno zostać zaprojektowane zarówno pojedyncze stanowisko, jak i całe środowisko pracy. Meble i akcesoria tworzone są w taki sposób, by w jak największym stopniu odpowiadały możliwościom i ograniczeniom człowieka na danym stanowisku. Ich wykorzystanie pozwala zaoszczędzić energię zatrudnionego, poprawiając jego samopoczucie i zwiększając efektywność. Poza tym lepsze samopoczucie w pracy wpływa na większe z niej zadowolenie, zmniejsza frustrację i możliwość wystąpienia syndromu wypalenia zawodowego.

Ergonomia – to się opłaca

W naszym kraju ergonomiczne stanowiska pracy wciąż należą do rzadkości. Jak wskazują badania przeprowadzone przez Ergotest, tylko 2% stanowisk komputerowych spełnia wszystkie zalecenia ergonomii. Jej zaniedbanie na stanowisku pracy przekłada się na wystąpienie dolegliwości bólowych, a z czasem również różnego rodzaju schorzeń związanych m.in. z układem szkieletowo-mięśniowym. Choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej, zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w I połowie 2018 roku, stanowiły 14,8% łącznej liczby absencji chorobowych. Nieobecność pracowników oznacza oczywiście koszty ponoszone przez pracodawców. Należy pamiętać, że 90% wszystkich kosztów firmy stanowią koszty pracownicze. Poprawa warunków panujących w środowisku pracy przekłada się na lepsze samopoczucia pracowników, ograniczając niekorzystny wpływ wykonywanej pracy na zdrowie; z tym zaś wiąże się minimalizacja ewentualnych kosztów związanych z absencjami.

Ergonomiczne meble, ergonomiczne akcesoria

W pracy biurowej, w której większość czasu spędza się w pozycji siedzącej, niezwykle ważnym elementem wyposażenia jest fotel. Powinien on dawać możliwość pracownikowi przyjęcia wygodnej dla niego pozycji i swobodne wykonywanie ruchów. W ofercie różnych firm, między innymi polskiej AJ Produkty, znajdziemy fotele z możliwością regulacji wysokości siedziska i podłokietników, a także kąta nachylenia oparcia, co umożliwi pracownikowi znalezienie optymalnego dla siebie ustawienia – niezależnie od wzrostu. Dobrze, jeśli oparcie jest wyprofilowane zgodnie z krzywiznami kręgosłupa. Do fotela warto dobrać również podnóżek, który pozwoli odciążyć stopy. Rozwiązaniem alternatywnym dla foteli w bardziej nowoczesnych biurach jest możliwość wykorzystania piłki typu pilates i krzeseł balansujących. Pozwalają one na aktywne siedzenie, niwelując napięcie mięśni i poprawiając krążenie.

Z pracą biurową nierozerwalnie wiąże się również biurko. W ergonomicznych przestrzeniach dobrym rozwiązaniem będą te, które wyposażono w mechanizm regulacji wysokości blatu. Jest to przydatne nie tylko ze względu na możliwość dostosowania ich wysokości do wzrostu poszczególnych pracowników, ale także dlatego, że można przy nich pracować w zalecanym w wielu krajach trybie siedząco-stojącym.

W przestrzeniach przemysłowych i magazynach ergonomię zapewnią stoły podnoszące wykorzystywane do załadunku i rozładunku palet, a także szeroki wachlarz wózków transportowych i podnośników. Te ostatnie pozwalają odciążyć pracowników hal magazynowych w razie konieczności przetransportowania z miejsca na miejsce ciężkich towarów, gdyż nie zaistnieje ryzyko przekroczenia dopuszczalnych norm maksymalnego obciążenia.

Na wielu stanowiskach pracy problemem jest zbyt duże natężenie hałasu. Aby temu zaradzić, można zastosować w biurach panele dźwiękochłonne. W warsztatach i zakładach przemysłowych dobrze sprawdzą się ekrany akustyczne, które zmniejszą poziom hałasu. Mogą zostać wykorzystane do redukowania dźwięków u źródła, np. poprzez odgrodzenie za ich pomocą głośnych maszyn i urządzeń.

Żaden pracodawca nie powinien traktować ergonomicznych rozwiązań jako zbędnego działania. Ergonomia pozwala bowiem minimalizować ryzyko wystąpienia chorób zawodowych i związanych z nimi kosztów.
 
 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.