środa, 14 maja 2025
środa, 14 maja 2025
Tak ku pamięci - Pan Szczepański był długoletnim I sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej przy ZD w Biebrzy.
Panie Stodolny ten tzw komunizm tworzyli wszyscy obywatele mieszkający i pracujący w Polsce Ludowej. Żeby 20 lat temu ministrem spraw wewnętrznych był pan Macierewicz i prokuratorem generalnym pan Ziobro i pracowaliby z takim zapałem na rzecz poprzedniego ustroju to dziś nie miałby kto wspominać działalności opozycyjnej.
i dzieki nim pracuje teraz w londynie
Chciałbym się mylić, ale sądząc po komentarzu dotyczącym p. Ireneusza Szczepańskiego, może się zacząć szukanie haków na ludzi, którzy 20 lat temu odbudowywali w Grajewie struktury Solidarności. Po prostu frustraci, którzy trzęśli się ze strachu w czasie stanu wojennego, a nawet i w roku 1989, muszą odreagować jakoś swoją frustrację. I najlepiej wtedy dołożyć komuś innemu. A jak dołożyć? Wypomnieć coś, co mogłoby zaszkodzić wizerunkowi człowieka…
W Dziejach Apostolskich jest opisane nawrócenie św. Pawła, w Potopie H. Sienkiewicz stworzył postać Kmicica. Apostoł Paweł miał prawo naprawić swoje błędy, podobnie Sienkiewiczowski Kmicic. Ale nie Szczepański! Cóż, do dziś niektórzy wytykają zmarłemu Jackowi Kuroniowi, że tworzył tzw. czerwone harcerstwo, choć jego późniejsza walka z reżimem całkowicie go zrehabilitowała. I tu przypomina mi się fragment wiersza poety - patrona Szkoły Podstawowej nr 1, K. I. Gałczyńskiego: Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom rosną skrzydła, natomiast trzęsą się portki pętakom. Gałczyński to dla mnie wielki poeta, choć jego poglądy polityczne nie budzą mojego zachwytu…
a dla mnie za KOMUNY żyło się dobrze mam niewielkie gospodarstwo rolne , kiedyś wszystko co się wyhodowały, lub zebrało z pola można było sprzedać > nawozy były tanie , życie bylo ogólnie tańsze,................. a Teraz co mamy DEMEKRACJE a co z tego jak jest dużo produktów których kupić nie można , 1 tona nawozu ile kosztuje ,............ i to maja być lepsze czasy. Fakt kiedyś ludzie byli ścigani za swoje poglądy ale teraz jest podobnie musisz mowić tak jak ci co wysoko na stołkach siedzą
pewnie moja wypowiedz zostanie skrytykowana , ale ja tak to odczułem
Brawo Nasi Bohaterowie!!!
Zostały tylko wspomnienia i ideały.Nawet nie spełniono oczekiwań ludzi pracy.Spisane na "papierze"POROZUMIENIA do dnia dzisiejszego są tylko postulatami.Dzisiejsi przwyódcy zapomnieli o nas tylko myślą o wlasnych dobrach.
solidaruchy komuchy jedna mafia
Tak tamte czasy socjalizmu były dobre. Na mieszkanie każdy wziął pożyczkę w pracy z czego 50% umarzano.Dzieci kończyły szkoły i miały pracę.Wieś murowana to z tamtych czasów. A w Grajewie to przed Solodarnością pobudowano Płyty Wiórowe MLEKPOL , Szpital , , cała dzielnica ul. Przemysłowe to same zakłady pracy,SZkoły Nr. 2 i nr.4 , ZAKREM . A w ostnich latach ile wybudowano?. Natomiast puste pułki były , gdy ludzie zaczęli strajkować i produkcja stanęła , Przestańmy teraz wytwarzać i produkować , a półki same się nie zapełnią. Nie mydlmy oczu młodym , którzy mają traz pełne półki , ale nie mają pracy , a na mieszkania ich nie stać, bokredyty dzisiejsze doprowadzą do ruiny każdego.
Tak odeały sobie, życie sobie, a byli działacze jeszcze w inną stronę. Najważniejsze to pozystać zwolenników do danej ideii, których w odpowiednim momencie da się wyrolować. Wytłumaczenie zawsze się znajdzie wystarczy powołać się na czynniki obiektywne.
Czy kiedykolwiek robotnik nie został oszukany przez swoich przywódców?
gdyby wszyscy tacy byli jak minister sprawiedliwoscit to bysmy do dzis w kanałach siedzieli
Szacunek za antykomunizm, jednak solidarności też bym nie przeceniał-sprzedali Polskę za stołki. Taka smutna prawda.
Tato, chwala was. Kto? Ja was a ty nas.
UPss. Czytam sobie komentarze. Widać temat żywo interesuje tylko rahabilitantów z PZPR . W zasadzie rocznica reaktywacji Solidarności skłoniła do roztkliwaiania się nad biednym losem komuny. Co prawda naiwnością by było oczekiwać od tych którzy na polskiej ziemi wysługiwali obcym komunę uczucia wstydy. Pozostaje mi jednak po przeczytaniu tych komentarzy niesmak. Jeśli niedługo pojawi się wiadomość o wypadku samochodowym, w którym samochód potrącił pieszego na przejściu, to ci sami co tu zapewne rozpiszą się jakie to straszne cierpienia odniósł samochód, ile to wgnieceń i pęknięć lakieru na zawsze odcisneło się w jego masce. A tak w ogóle to TEN Pieszy powinien się cieszyć, że żyje, zamiast skarżyć, że nikt nie zadzwonił na pogotowie.
Pamiętam kiedyś pochody 1-szo Majowe i transparent jedej z Grajewskich firm ---- Niech Żyje i Zwycięża PZPR .
Poczytajcie i porównajcie z rzeczywistością.
1. Zalegalizowanie niezależnych od partii i
pracodawców związków zawodowych.
2. Zagwarantowanie prawa do strajku.
3. Przestrzeganie zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku i publikacji.
4. Przywrócenie do poprzednich praw ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 i studentów wydalonych z uczelni za przekonania, zniesienie represji za przekonania.
5. Podanie w środkach masowego przekazu informacji o utworzeniu MKS oraz opublikowanie jego żądań.
6. Podjęcie realnych działań wyprowadzających kraj z kryzysu.
7. Wypłacenie strajkującym zarobków za strajk, jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu Centralnej Rady Związków Zawodowych (CRZZ).
8. Podniesienie zasadniczej płacy o 2 tys. zł.
9. Zagwarantowanie wzrostu płac równolegle do wzrostu cen.
10. Realizowanie pełnego zaopatrzenia rynku. Eksport wyłącznie nadwyżek.
11. Zniesienie cen komercyjnych oraz sprzedaży za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
12. Wprowadzenie zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz zniesienie przywilejów Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa i aparatu partyjnego.
13. Wprowadzenie bonów żywnościowych na mięso.
14. Obniżenie wieku emerytalnego - dla kobiet do 50 lat, dla mężczyzn do 55, lub zapewnienie emerytur po przepracowaniu w PRL 30 lat dla kobiet i 35 dla mężczyzn.
15. Zrównanie rent i emerytur starego portfela.
16. Poprawienie warunków pracy służby zdrowia.
17. Zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach.
18. Wprowadzenie płatnych urlopów macierzyńskich przez 3 lata.
19. Skrócenie czasu oczekiwania na mieszkania.
20. Podniesienie diety z 40 do 100 złotych i dodatku za rozłąkę.
21. Wprowadzenie wszystkich sobót wolnych od pracy.
To sławne 21 postulatów jak ktoś nie wie...
kazdy normalny czlowiek musi przyznac ze PRL ni ebyl normalnym systemem; ludzie w wiezieniach, paszporty na recepte itd. Byly tez dobre strony te socjalne- opieka zdrowotna, szkolnictwo. Szkoda ze wszystko rozmontowano , rozkradziono ( taka nasza mala rewolucja antykomunistyczna, chociaz komunizmu ni ebylo nigdzie na swiecie jesli przypomnimy sobie definicje tego ustroju) i ogolnie jest zle , chociaz do zeszlego roku bylismy podobno tygrysem europy. A z budowaniem tez racja, jak dotad ten nowy system malo zbudowal , jak pamietam od 1989 roku tylko to glowne skrzyzowanie w Grajewie rozbudowano, zrujnowano dworzec kolejowy i PKS, ale to juz chyba nasza narodowa specjalnosc - wystarczy odwiedzic dworzec PKS stadion w Warszawie czy PKP Warszawa Wschodnia zeby wiedziec o czym pisze. Inaczej mowiac z jednej strony blichtr i sklepy z wyrobami made in china a zdrugiej bieda okropna i niepewnosc jutra rysujaca na smutnych twarzach naszych rodakow. Zauwazyliscie ze my Polacy ni eusmiechamy sie . To widac zwlaszcza po powrocie. Ale anajomi i rodzina odpowiadaja a z czego sie cieszyc?
jak czasem dzieciom opowiadam jaki to wspaniały był ustrój i jak to było w Grajewie i grajewskich sklepach co było i gdzie jak puste półki to dzieci pytają mnie Tato to nawet jogurtów niebyło?? Dziwię się tym którzy tu wypisują jaki to wspaniały ustrój był szok!!!! Ludzie zastraszeni !!!!