poniedziałek, 15 lipca 2024

Wiadomości

Droga Światła z Ojcem Pio

Grajewo, Parafia p.w. Św. Ojca Pio - odpust

Od kilkudziesięciu lat, w wielu regionach świata i Polski, coraz większą popularnością cieszy się nabożeństwo drogi światła (via lucis). Stanowi ono niejako przedłużenie i uzupełnienie tak dobrze znanej, tradycyjnej drogi krzyżowej. Nasze misterium wiary nie kończy się bowiem na złożeniu ciała Jezusa do grobu, ale jest w nie wpisane również odkrycie tajemnicy Jego zmartwychwstania. Droga światła stanowi w tym nieocenioną pomoc.

Sposób odprawiania tego nabożeństwa jest analogiczny do drogi krzyżowej, z tą różnicą, że na czele procesji zamiast krzyża ministranci niosą zapalony paschał, a treścią poszczególnych stacji nie są już kolejne etapy Męki Pańskiej, lecz opisywane w Ewangeliach spotkania uczniów ze Zmartwychwstałym. Nabożeństwo drogi światła zaczęło zdobywać popularność dopiero w drugiej połowie XX wieku, trudno więc przypuszczać, aby święty Ojciec Pio mógł je znać i praktykować. Niemniej jego życiorys zawiera wiele epizodów, które wymownie świadczą o tym, jak bardzo otwarty był na znaki czasu i jak chętnie włączał się w różne nowe inicjatywy Kościoła.

niedziela, 14 lipca 2024

Dni Grajewa 2024

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.