niedziela, 25 września 2022

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 11198 wyświetleń

Dopłaty modernizują wieś

Już 85 pozwoleń na budowę płyt obornikowych oraz zbiorników na gnojownicę w tym roku wydał wydział architektoniczno – budowlany w Starostwie Powiatowym w Grajewie. Eksperci nie mają złudzeń, zastrzyk unijnych pieniędzy sprawia, że Polska wieś zaczyna się modernizować.

Do 24 października 2008 r. wszystkie gospodarstwa specjalizujące się w chowie bydła mlecznego i opasowego oraz trzody chlewnej muszą być koniecznie wyposażone w zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę oraz płyty obornikowe.

Spośród 186 pozwoleń na budowę jakie w 2006 roku wydał wydział architektoniczno-budowlany, prawie 50 proc. z nich dotyczy modernizacji gospodarstw wiejski w powiecie grajewskim. Polscy rolnicy powoli dostosowują swoje gospodarstwa do wymogów unijnych. I to właśnie fundusze z UE w największym stopniu sprawiają, że podlascy rolnicy zaczynają inwestować w swoje gospodarstwa.

Wymóg posiadania zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych w postaci płynnej oraz pomieszczeń inwentarskich lub nieprzepuszczalnych płyt, zabezpieczonych przed przenikaniem wycieku do gruntu oraz posiadających instalację odprowadzającą wyciek do szczelnych zbiorników wprowadziła ustawa o nawozach i nawożeniu z 26 lipca 2000 r. (Dz.U.04.91.876 z 24.10.2000 r.) Nakłada ona na gospodarstwa specjalizujące się w produkcji zwierzęcej obowiązek wyposażenia ich w takie urządzenia w nieprzekraczalnym terminie do 24 października 2008 roku.

Posiadanie tych urządzeń kontrolowane będzie przez Inspekcję Ochrony Środowiska, a w przypadku gospodarstw towarowych również przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Konsekwencje braku takich urządzeń mogą spowodować utrudnienia w działalności rolno-towarowej, włączając w to grzywny oraz odebranie możliwości pozyskiwania funduszy unijnych i dopłat bezpośrednich.

e-Grajewo.pl

niedziela, 25 września 2022

BMW wypełnione papierosową kontrabandą

niedziela, 25 września 2022

Rosjanie uciekają przed poborem do wojska

Komentarze (1)

Roliniki to mają dobrze. Czy przedsibiorcom UE funduje dopłaty, czy zarabiaących 600 zł/m stać na samochód, czy dziś dba się tylko o elktorat wiejski.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.