środa, 28 lutego 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 11824 wyświetleń

Dopłaty modernizują wieś

Już 85 pozwoleń na budowę płyt obornikowych oraz zbiorników na gnojownicę w tym roku wydał wydział architektoniczno – budowlany w Starostwie Powiatowym w Grajewie. Eksperci nie mają złudzeń, zastrzyk unijnych pieniędzy sprawia, że Polska wieś zaczyna się modernizować.

Do 24 października 2008 r. wszystkie gospodarstwa specjalizujące się w chowie bydła mlecznego i opasowego oraz trzody chlewnej muszą być koniecznie wyposażone w zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę oraz płyty obornikowe.

Spośród 186 pozwoleń na budowę jakie w 2006 roku wydał wydział architektoniczno-budowlany, prawie 50 proc. z nich dotyczy modernizacji gospodarstw wiejski w powiecie grajewskim. Polscy rolnicy powoli dostosowują swoje gospodarstwa do wymogów unijnych. I to właśnie fundusze z UE w największym stopniu sprawiają, że podlascy rolnicy zaczynają inwestować w swoje gospodarstwa.

Wymóg posiadania zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych w postaci płynnej oraz pomieszczeń inwentarskich lub nieprzepuszczalnych płyt, zabezpieczonych przed przenikaniem wycieku do gruntu oraz posiadających instalację odprowadzającą wyciek do szczelnych zbiorników wprowadziła ustawa o nawozach i nawożeniu z 26 lipca 2000 r. (Dz.U.04.91.876 z 24.10.2000 r.) Nakłada ona na gospodarstwa specjalizujące się w produkcji zwierzęcej obowiązek wyposażenia ich w takie urządzenia w nieprzekraczalnym terminie do 24 października 2008 roku.

Posiadanie tych urządzeń kontrolowane będzie przez Inspekcję Ochrony Środowiska, a w przypadku gospodarstw towarowych również przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Konsekwencje braku takich urządzeń mogą spowodować utrudnienia w działalności rolno-towarowej, włączając w to grzywny oraz odebranie możliwości pozyskiwania funduszy unijnych i dopłat bezpośrednich.

e-Grajewo.pl

Komentarze (1)

Roliniki to mają dobrze. Czy przedsibiorcom UE funduje dopłaty, czy zarabiaących 600 zł/m stać na samochód, czy dziś dba się tylko o elktorat wiejski.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.