Kraj

  • 5 komentarzy
  • 2556 wyświetleń

Dopłaty 2011 - za euro 4,4 zł

4,4050 złotego – po takim kursie będą przeliczane i wypłacane dopłaty bezpośrednie za 2011 rok. Oficjalnie zostało to ogłoszone 30 września br. przez Europejski Bank Centralny.

Kursy przeliczeniowe obowiązują we wszystkich państwach członkowskich, w których oficjalną walutą nie jest euro. W tym roku przyjęty kurs jest bardziej korzystny niż w roku ubiegłym, kiedy wynosił on 3,9847 zł za euro, ponieważ jest on wyższy o ponad 42 grosze.

Łączna kwota przeznaczona na dopłaty bezpośrednie w Polsce za 2011 r. wynosi ponad 3,3 miliardy euro, co po przeliczeniu na walutę narodową daje ponad 14,5 miliarda złotych. 80% tej kwoty rolnicy otrzymają z budżetu UE a pozostałe 20% sfinansowane zostanie z budżetu krajowego.  W stosunku do roku ubiegłego kwota na dopłaty bezpośrednie jest wyższa o ponad 1,5 mld zł.

Szacowane maksymalne stawki poszczególnych płatności przedstawiają się następująco:

    - jednolita płatność obszarowa (JPO) – 710,26 zł/ha;
    - uzupełniająca płatność podstawowa – do powierzchni innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin – 274,56 zł/ha;
    - płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu, do której przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r. (płatność niezwiązana z produkcją) – 1 391,43 zł/ha;
    - płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce) – 396,49 zł/ha;
    - oddzielna płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów) – 172,48 zł/tonę;
    - przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich – 1 762 zł/ha;
    - płatność cukrowa – 55,60 zł/tonę;
    - płatność do krów – 627,71 zł/sztukę;
    - płatność do owiec – 132,15 zł/sztukę;
    specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych – 264,30 zł/ha.

Wysokości poszczególnych płatności mogą ulec zmianie w przypadku, gdy zadeklarowane przez rolników we wnioskach o przyznanie dopłat na rok 2011 powierzchnie lub ilości, będą wyższe niż obowiązujące dla danych płatności powierzchnie czy ilość referencyjne.


Obowiązujące stawki dopłat bezpośrednich za 2011 r. zostaną opublikowane w rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ARiMR, zgodnie z przepisami, rozpocznie wypłatę płatności bezpośrednich od 1 grudnia 2011 r.

źródło: ARiMR



Komentarze (5)

My rolnicy nie chcielibyśmy dopłat i aby zostało tak w rolnictwie jak przed dopłatami....o wiele tańsze maszyny,nawozy,środki ochrony roślin.
Teraz mamy dopłaty ale więcej tracimy ,bo po dopłatach wszystko szalenie podrożało ,tylko nie nasze produkty,nie licząc kosztów naszej pracy
Tyle nam dała UE więcej zabrała niż dała

A co wy rolnicy myśleliście że unia da wam za darmo,przecież oni muszą swoje zabrać i zarobić,to było do przewidzenia,pozdro.

a cos Ty Marek myslal ze UE to fundacja charytatywna ?? ha ha ha.....

Krzychu ...co myślałeś że ja chciałem do tej UE?
Niech ją ....strzeli szlak ,inaczej będziemy pod wodzą szwabów i to bez wojny
Teraz może ten twór niemiecko włoski rozpadnie się ,oby jak najszybciej
Nigdy nie liczyłem na inne kraje ,nawet na ten zasr..y rząd nie liczę

Dopłaty są super z 31ha ok 50,00 tys.zł.jestem vatowcem i wszystko jest netto. Jak się mamałe gospodarstwo i 10 lub 20 sztk. krów to trzeba dac se na wstrzymanie . Tyle kasy było zPROW ze tylko popaprncy nie skorzystali!!!!!!!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.