Warto przeczytać

Do Kowna z Grajewa. Co warto zobaczyć w litewskim mieście?

Kowno, drugie co do wielkości miasto Litwy, jest idealnym kierunkiem na krótki wypad czy weekendową wycieczkę z Grajewa. Znajduje się w odległości zaledwie 170 km, więc podróż samochodem zajmie około 3 godziny. Bogactwo zabytków sprawia, że czas spędzony w tym mieście pozostanie na długo w pamięci. Początek lata to doskonały moment, aby wyruszyć w podróż i odkryć piękno litewskiej architektury oraz historii

Dojazd z Grajewa do Kowna


Wyprawa autem do drugiego co do wielkości miasta Litwy jest dogodną opcją nawet na jednodniową wycieczkę lub weekendowy wypad. Trasę z Grajewa do Kowna można pokonać w całości, korzystając z drogi krajowej nr 16, prowadzącej przez Augustów, Suwałki i Mariampol.

Podróż samochodem stwarza okazję, aby zatrzymać się po drodze w ciekawych miejscach, takich jak Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej czy malownicze miasteczka regionu Suwalszczyzny. Dzięki własnej komunikacji można też swobodnie zaplanować zwiedzanie samego Kowna, nie będąc ograniczonym rozkładami połączeń autobusowych czy kolejowych. Pamiętaj, że jeśli zabierasz ze sobą nieswoje dzieci - np. koleżankę Twojej córki czy kolegę Twojego syna – może być potrzebne poświadczenie notarialne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem https://paszporty.com.pl/ile-kosztuje-zgoda-na-paszport-u-notariusza/ .

Najważniejsze atrakcje Starego Miasta w Kownie


Sercem Kowna jest malowniczy plac Ratuszowy, nad którym góruje biały, niezwykle smukły Ratusz, zwany przez mieszkańców „Białym Łabędziem”. Ta charakterystyczna, 53-metrowa wieża z zegarem to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Ratusz skrywa w swoich murach muzeum miejskie, a jego piwnice kryją klimatyczne ekspozycje. Warto również zwiedzić jego wnętrze, aby zobaczyć piękną Białą Salę, w której odbywają się śluby i uroczystości.

Obok Ratusza stoi gotycka Bazylika Archikatedralna św. Piotra i Pawła, największy kościół na Litwie. Ta monumentalna świątynia z XV wieku zachwyca wspaniałym ołtarzem głównym Tomasza Podhajskiego oraz dziewięcioma ołtarzami bocznymi, w tym dedykowanym Janowi Pawłowi II. Przy Rynku znajduje się także barokowy kościół św. Franciszka Ksawerego, gdzie niegdyś uczył Adam Mickiewicz. Niedaleko stoi imponujący Dom Perkuna - średniowieczna kamienica kupiecka o gotyckiej architekturze, dziś mieszcząca muzeum poety.

Inne atrakcje Kowna warte zobaczenia


Kowno skrywa wiele atrakcji wartych obejrzenia poza Starym Miastem. Jedną z nich jest Muzeum IX Fortu (Kauno IX Fortos Muziejus), które znajduje się w odrestaurowanym forcie z końca XIX wieku. Placówka ta prezentuje eksponaty związane z II wojną światową i Holokaustem na Litwie. Na terenie muzeum znajduje się również pomnik upamiętniający Ofiary Zagłady. Zwiedzanie IX Fortu pozwala zagłębić się w mroczną historię tego okresu, a zarazem stanowi hołd dla tych, którzy stracili życie.

Na uwagę zasługują również przykłady modernistycznej architektury z okresu międzywojennego, jak centralny urząd pocztowy czy Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego. Poza budynkami samymi w sobie placówki te oferują bogactwo ekspozycji i unikatowych eksponatów. Miłośnicy modernizmu z pewnością docenią również bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego, która imponuje nie tylko architekturą, ale także tarasem widokowym zapewniającym rozległą panoramę miasta. Innym punktem widokowym jest taras na Aleksocie, skąd można podziwiać zabudowę Starego Miasta. Dla tych, którzy wolą środek transportu, funkcjonuje historyczna kolej linowa łącząca dwie części miasta.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.