Warto przeczytać

Dlaczego zostałeś odrzucony po rozmowie kwalifikacyjnej

Zapewne zastanawiasz się dlaczego twój telefon milczy po rozmowie kwalifikacyjnej. Przecież zapewniano Cię, że ktoś do Ciebie oddzwoni. Tymczasem po kilku dniach nadal nikt się nie odzywa. Według opinii o pracodawcach w Polsce, kandydaci najczęściej skarżą się właśnie na częste niepowodzenia przy rozmowach o pracę.

   

Często dzieje się tak, ponieważ na rozmowy kwalifikacyjne zapraszane są prawie wszystkie osoby, które złożyły CV u pracodawcy. Zatem na jedno stanowisko stara się od kilku do aż kilkunastu osób na raz. Warto pamiętać, że rynek pracy jest wybrakowany. Stanowiska tylko czekają na pracowników. Próbuj do skutku i nie poddawaj się po pierwszej nieudanej próbie.

Przygotuj się lepiej do rozmowy kwalifikacyjnej

Być może powodem odrzucenia Twojego CV jest zła opinia z zakładu pracy. Warto odpowiednio przygotować się na ewentualne pytania na ten temat. Opinie o pracownikach są ważne dla pracodawców. Znajdź dobre wytłumaczenie na tego typu pytania. Wyjaśnij swoje ewentualne niepowodzenia.

Spróbuj oderwać uwagę rekrutanta od negatywnych rzeczy. Wspomnij o pozytywach, mów o swoich dobrych stronach. Wytłumacz dlaczego to właśnie Ciebie powinien zatrudnić i jakie korzyści z tego tytułu poniesie. Bądź komunikatywny, otwarty i pozytywny. Takie działanie pozwoli na aktualną ocenę Twojej osoby bez zwracania uwagi na negatywną opinię z zakładu pracy.

Rozmowa kwalifikacyjna

Byłeś już na rozmowie o pracę, więc zapewne wiesz, co zwiększa szansę na jej powodzenie. Najważniejszą kwestią wydaje się przygotowanie merytoryczne – przygotowane odpowiedzi na ewentualne pytania ze strony rekrutanta. Faktycznie jest to ważna rzecz ale niestety nie jedyna, o której warto pamiętać. Często zapominamy o kluczowych rzeczach, które równie mocno wpływają na decyzję co do dalszych losów Twojej kandydatury. Równie ważnymi aspektami w tej sytuacji są:

  • Dobre wrażenie na pracodawcy,

  • Odpowiedni ubiór,

  • Odpowiednie podziękowanie,

  •  Doświadczenie w zawodzie.

Będąc przygotowanym i poinformowanym o wszystkich powyższych kwestiach znacznie zwiększysz szansę na powodzenie w rozmowie, a w konsekwencji na akceptację zgłoszenia i rozpoczęcie pracy. Zaleca się przeczytanie kilku artykułów oraz prześledzenie doświadczeń od osób, które starały się o pracę w podobnych zakładach pracy. Dzięki temu możemy dokładnie sprawdzić na co pracodawca mocno zwraca swoja uwagę.

Kolejna rozmowa o pracę

Następnym razem przygotuj się do rozmowy nie tylko pod kątem ewentualnych pytań i odpowiedzi jakie udzielisz. Warto jednak znać krążące w sieci opinie o pracodawcach. Przygotować się mentalnie. Wiedzieć czego można się spodziewać, by nie zawieść się po rozmowie kwalifikacyjnej.

W dużych przedsiębiorstwach typu Saint Gobain czy Philips, rotacje pracowników zdarzają się często. Bądź przygotowany na takie ewentualności i na bieżąco śledź rynek pracy. Nie poddawaj się po pierwszej nieudanej próbie. Jeśli szef zobaczy, że mimo niepowodzenia za pierwszym razem nadal starasz się o stanowisko, na pewno doceni to o wiele bardziej!

Życzymy owocnych poszukiwań.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.