Warto przeczytać

Dlaczego warto praktykować jogę?

Joga to pochodzący z Indii system ćwiczeń fizycznych, oddechowych i umysłowych. Choć ma wiele odmian, najczęściej praktykowana jest hatha joga skupiająca się na asanach i medytacji. Asany – pozycje jogi oddziałują niemal na wszystkie układy i narządy znajdujące się w naszym ciele.
Jogę można ćwiczyć nie tylko w studio jogi. Wystarczy jedynie odrobina chęci, trochę wolnego czasu, wygodny ubiór i mata do jogi znajdująca się w ofercie sklepu marbo-sport.pl

Poprawia samopoczucie

Praktykowanie jogi to jeden z najlepszych sposobów na relaks i odprężenie. Uwalnia nasze ciało od nadmiaru stresu i kortyzolu. Zbyt duża ilość kortyzolu w organizmie jest toksyczna i może powodować problemy psychiczne i fizyczne. Joga ma działanie antydepresyjne, pozwala odwrócić myśli od przykrych, traumatycznych wydarzeń, zmniejsza nerwice. 

Działa przeciwbólowo

Joga ma też działanie przeciwbólowe. Dla osób, które cierpią na bóle pleców, stawów i inne dolegliwości praktykowanie jogi może okazać się lepsze niż środki przeciwbólowe. To naturalny sposób uśmierzający bóle. 

Pomaga schudnąć

Regularne praktykowanie jogi poprawia przemianę materii, przyspiesza spalanie kalorii, pomaga w zachowaniu smukłej sylwetki. To skuteczny i bardzo przyjemny na zrzucenie zbędnych kilogramów. 

Dodaje siły, zwiększa wydolność organizmu

Joga poprawia elastyczność ciała. Wydłuża mięśnie, ścięgna, więzadła, pobudza do pracy mięśnie, których na co dzień w pełni nie używamy, zwiększa elastyczność stawów. Zwiększa zakres ruchu, dodaje siły. Ćwicząc regularnie pozbędziemy się napięć i poczujemy przyjemne rozluźnienie. 

Głębokie oddychanie i stosowane techniki oddechowe sprawiają, że zwiększa się wydolność płuc. Organizm się dotlenia, wycisza, a dotlenione, zrelaksowane ciało jest w dobrej kondycji i jest bardziej odporne na choroby. 

Dodaje pewności siebie

Ćwicząc jogę jesteśmy bardziej świadomi swojego ciała. Bardziej akceptujemy siebie, zwiększa się nasza pewność siebie i poczucie własnej wartości. 

Może ją praktykować każdy

Jogę może praktykować każdy bez względu na płeć, wiek, kondycję, wagę. Istnieją różne odmiany jogi, każdy więc może znaleźć rodzaj jogi dostosowany do własnych potrzeb, temperamentu i stopnia zaawansowania. 

Jogę mogą uprawiać osoby z niektórymi schorzeniami i kontuzjami, a nawet kobiety ciężarne. W tych przypadkach najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.