Warto przeczytać

  • 1 komentarzy
  • 747 wyświetleń

Dlaczego teraz jest najlepszy moment na inwestycję w złoto?

Drugi kwartał 2022 roku otworzyliśmy w Polsce rekordową inflacją – tak wysokiego wskaźnika nie było w całym XXI wieku. W wyniku wojny za naszą wschodnią granicą wyraźnemu osłabieniu uległa także złotówka. Wzrost cen i niepewność na rynkach sprawiły, że inwestorzy szukają bezpiecznych form lokowania kapitału, pozwalających zachować wartość pieniądza w czasie. Taką bezpieczną przystanią jest między innymi złoto, na które utrzymuje się rekordowy popyt.


Jak inwestowanie w złoto chroni oszczędności?

Metal szlachetne (oprócz złota to także srebro, platyna i pallad) od wieków są uznawane za surowce o szczególnej wartości. W przeszłości fizyczne złoto było potwierdzeniem wartości najważniejszych światowych walut – obecnie takie powiązanie nie funkcjonuje, jednak wciąż złoto stanowi sposób na zabezpieczenie wartości pieniądza w czasie. Kruszce skupują i gromadzą dziś nie tylko banki i instytucje finansowe, ale także osoby prywatne.

Cena złota nie jest zależna od ogólnej koniunktury i kondycji gospodarek, tak bardzo jak inne, bardziej agresywne (gwarantujące wyższe zyski) formy lokowania kapitału - w tym akcje i papiery wartościowe. W sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy epidemie, powszechnie obowiązujące zasady ekonomii mogą przestać obowiązywać - np. waluta może z dnia na dzień stać się bezwartościowa (w wyniku denominacji, czy utraty zainteresowania inwestorów - czego przykładem jest rosyjski rubel i ukraińska hrywna). Tego rodzaju nagły spadek wartości niemal nigdy nie dotyczy złota – zawsze można je wymienić na względnie stałą ilość dóbr.


Jak współcześnie inwestować w złoto i gdzie je kupić?

Współcześnie złoto inwestycyjne można wygodnie i bezpiecznie kupić u dealerów metali szlachetnych - w tradycyjnych salonach sprzedaży, ale także on-line. Metale inwestycyjne produkowane są w formie tradycyjnych sztabek oraz monet bulionowych. Te pierwsze wybijane są w wielu wariantach w zakresie wagi - od 1 grama (wiosną 2022 roku to koszt około 300 zł), aż do 1 kg (około 280 000 zł) Tym samym w złoto może zainwestować każdy - również osoby dysponujące niewielkim kapitałem.

Aby kupić kruszec bezpiecznie, najlepiej unikać platform aukcyjnych i innych miejsc, w których trudno zweryfikować sprzedawcę. Warto także sprawdzić, czy sprzedawca posiada odpowiednie zezwolenia (np. pozwolenia NBP na handel złotem i platyną dewizową), oraz czy oferuje produkty akredytowane przez LBMA – Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców.

 

Złoto inwestycyjne w postaci monet bulionowych

Również monety bulionowe można kupić w wielu wariantach w zakresie wagi. Najbardziej popularne są monety o wadze jednej uncji trojańskiej (1 oz), co odpowiada 31,1 g. Takie produkty emitują niemal wszystkie mennice krajów rozwiniętych. W odróżnieniu od sztabek, na monetach wybija się szczegółowe wzory, nawiązujące zwykle do tradycji i kultury danego państwa. Najpopularniejsze na świecie monety bulionowe to między innymi Kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Kangur, Amerykański Bizon, czy Wiedeński Filharmonik. Pierwszą - i wciąż jedną z najczęściej wybieranych przez inwestorów – monetą inwestycyjną jest Krugerrand z RPA. Krugerrand w cenie około 9 000 zł (dla wariantu 1 oz) można kupić w salonie ASCOIN - w sklepie internetowym lub w salonie sprzedaży w Warszawie, przy ul. św. Barbary 4.

 

Komentarze (1)

No to dlaczego teraz jest najlepszy moment na inwestycje w złoto? Bo jest prawie że na swoich historycznych maksimach? Weźcie wy się ze swoimi poradami schowajcie lepiej

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.